Zavrieť

Porady

konsignacný sklad

Prosím kto má skúsenosti s konsignačným skladom. Totiž sme predajca tovaru, ktorý dovvážame aj z ČR. S českou firmou sme uzavreli zmluvu o konsignačnom sklade. Teraz som čítala v zákone o DPH §11a, písmeno d, že to treba oznámiť daňovému úradu. Nevie mi niekto poradiť ako, či je na to predpísané tlačivo a aká je lehota na oznámenie? Mám pocit, že som niečo prešvihla, lebo ak je do 15 dní, tak ja mám zmluvu z júna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Ja tiež účtujem o konsignačnom sklade už od roku 2005, tak som si užila, kým som vypátrala, čo všetko urobiť. Určite Vaša správkyňa na DÚ bude mať pochopenie a orazí Vám takéto oznámenie so spätným dátumom. Treba ísť za ňou osobne a poprosiť ju. Aj ja som musela takto ísť, pretože v r.2005 sa to len začalo a nikto nevedel, čo to je. Oznámenie nemá predpísané tlačivo, takže normálne na hlavičkovom papieri adresované daň.úradu napíšete, oznámenie o postupe podľa §11a zákona o DPH na základe dohody (pozor musí byť písomná - tú nemusíte predkladať, kópiu si založte ku kópii oznámenia, ktoré budete mať pre seba), treba napísať názov českej firmy, s ktorou ste dohodu uzavreli, jej údaje: IČO,DIČ a IČ DPH. Podpísať musí konateľ. Ak presiahnete ročný dovoz tovaru z EÚ 3mil.Sk, vypracovávate Intrastat (možno ho už robíte), na Intrastate budete uvádzať fyzicky nadobudnutý tovar. Preto je dobré požiadať českú firmu, aby ku každému dovozu tovaru k Vám do konsignačného skladu vystavovali Predbežnú faktúru - proformu, len pre vyčíslenie hodnoty tovaru. K tomu pripnete doklad o preprave, a deň prijatia tovaru - v ten deň použijete kurz NBS na prepočet hodnoty tovaru pre INTRASTAT. Konzultovala som to s colným úradom. DPH - samozdanenie robíte až vyskladnením, teda predajom z konsignačného skladu - vtedy by Vám mala česká firma vystaviť faktúru na ten tovar, ktorý ste predali, je dobré sa dohodnúť, robiť takúto faktúru vždy raz do mesiaca k poslednému dňu, aby ste nemali v tom zmätok, že ste napr. predali nejaký tovar v máji, ale vyfaktúrovali Vám ho až v júli. Vy musíte vtedy odviesť DPH už v júni - a to 15.dňa nasled.mesiaca po nadobudnutí (nadobudli ste ho tým, že ste ho predali). Neviem, či som Vám to aspoň trochu vysvetlila, budem rada, ak Vám to trochu pomôže.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.