Zavrieť

Porady

Zostavenie UZ ku dnu ukoncenia likvidacie

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc so zostavenim UZ ku dnu ukoncenia likvidacie.
V podstate mam vsetko nachystane na podanie na DU s datumom ukoncenia likvidacie 31.7.2017, len ked som si to podrobnejsie studovala, tak som narazila na problem so zostavenim mimoriadnej UZ.

Na internete som nasla toto:
"Činnosti súvisiace s ukončením likvidácie
Ku dňu skončenia likvidácie účtovná jednotka uzavrie účtovné knihy v súlade s § 16 ods.7zákona o účtovníctve a zostaví účtovnú závierku v zmysle § 17 ods.6 zákona o účtovníctve. Zákon o účtovníctve nestanovuje osobitný postup účtovania pri ukončení likvidácie spoločnosti.
Dňom nasledujúcom po dni ukončenia likvidácie sa otvoria účty majetku a záväzkov a účtuje sa len o vysporiadaní daňovej povinnosti, resp. ostatných záväzkov, ktoré vyplývajú z likvidácie, ako napr. vyplatenie podielu na likvidačnom zostatku spoločníkom. Spôsob rozdelenia likvidačného zostatku pre jednotlivé kapitálové spoločnosti a družstvá upravujú príslušné ustanovenia Obchodného zákonníka.
Účtovanie pri ukončení likvidácie spoločnosti a jej následnom zrušení upravujú postupy účtovania v 28 „postupov účtovania pre podnikateľov“. Ku dňu skončenia likvidácie obchodnej spoločnosti sa zostaví mimoriadna účtovná závierka, ktorá obsahuje vyčíslenie záväzku z dôvodu splatnej dane z príjmov. Účty likvidovanej spoločnosti by nemali vykazovať ku dňu skončenia likvidácie žiadne zostatky s výnimkou vykázaného likvidačného zostatku záväzku zo splatnej dane.
Pri zostavení mimoriadnej účtovnej uzávierky by účtovná jednotka mala uskutočniť tieto kroky:
• zistiť výsledok hospodárenia ako rozdiel nákladov a výnosov,
• vyčísliť základ dane za príslušné zdaňovacie obdobie likvidácie,
• vypočítať daň z príjmu a vypočítanú daň zaúčtovať,
• vyčísliť výsledok hospodárenia po zdanení,
• vypočítať výšku likvidačného zostatku,
• vypočítať spoločníkom podiely na likvidačnom zostatku a tieto zaúčtovať ako záväzky voči spoločníkom súvzťažne na vrub účtov vlastného imania,
• zostaviť účtovnú závierku." 1)

§ 28 Postupov uctovania hovori toto:

"Účtovanie pri zrušení obchodných spoločností, družstiev alebo štátnych podnikov s likvidáciou
(1) Ku dňu skončenia likvidácie obchodných spoločností alebo družstiev sa zostaví mimoriadna účtovná závierka, ktorá obsahuje vyčíslenie záväzku z dôvodu splatnej dane z príjmov. Na účely zabezpečenia vedenia účtovníctva do dňa zániku účtovnej jednotky sa otvoria účty majetku a záväzkov a účtuje sa o vysporiadaní daňovej povinnosti a vyplatení podielu spoločníkov na likvidačnom zostatku. "

Takze ak som to spravne pochopila, tak v mimoriadnej UZ ku dnu skoncenia likvidacie by som nemala mat v UZ ine ucty nez pokladnicu a zavazky voci spolocnikom z titulu rozdelenia likvidacneho zostatku?????

Pozerala som si nasu suvahu a ku dnu ukoncenia likvidacie mame taketo zostatky:
Na strane MD:
211 = 7343,15
Na strane D:
411 = 33200
421 = 6402,09
429 = -31961,26
VH za obdobie likvidácie = -297,68

Mala by som upravit uctovanie takto????

narok spolocnikov na likvidacny zostatok = 7343,15 = 411/365
vysporiadanie strat z MR = 31961,26 = 411,421/365
vysporiadanie VH za obdobie likvidacie = 297,68 = 421/365

Potom by mi v suvahe zostalo na strane MD 211 = 7343,15 a na strane D 365 = 7343,15. Je tento postup spravny, ci nie?

Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o rady, aby sa mi to uspesne podarilo zvladnut do konca mesiaca. Vopred Vam velmi pekne dakujem za rady a prajem pekny den :-)


-----------------------------
1) Zdroj: http://www.eseminare.sk/postup-spolo...TB9mbKTrAPMMA/
bubenkova jana Pozdravujem, ako ste to nakoniec upravila v mimoriadnej ÚZ, tak ako píšete? V mimoriadnej ÚZ Vám ostala iba 211 a 365 so zostatkom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zostavenie UZ ku dnu ukoncenia likvidacie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.