Zavrieť

Porady

Manzel SZCO na materskej a ZP manzelky

konci mi materská dovolenka a manžel (SZČO) prechádza na materskú po mne. Musím si začať platiť ZP keď mi skončí materská a nechcem isť do prace, budem sa starať o dieťa a on bude ďalej podnikať?

Som zamestnankyňa a konci mi MD v októbri. Radi by sme využili možnosť aby išiel manžel (SZČO) na MD, tak, že, on bude ďalej podnikať a ja sa budem starať o dieťa doma do jeho 3 rokov.
1. otázka: keď chcem ostať doma s dieťaťom , musím si zobrať neplatené voľno, alebo môžem isť na rodičovskú dovolenku (RD) tým sposobom, že požiadam o zastavenie vyplácania rodičovského príspevku ? A je taktiež pravda, že v takom prípade si nemusím platiť ZP? alebo musím ísť na neplatene voľno a platiť si ZP?

2. otázka: ako sa počíta MD pre otca (SZČO)? pýtam sa to preto, že kedy je najvhodnejšie pre neho nastúpiť na MD, či v roku 2017 alebo počkať na 2018? Pretože za rok 2015 platil v roku 2016 minimálne odvody do SP a za rok 2016 platí v roku 2017 už asi 2X vyššie ako minimálne odvody do SP.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Naposledy upravil ivka70 : 18.09.17 at 07:28
7 komentárov     zbaliť
Mila123 to je dobré........ja sa budem naďalej starať o dieťa a manžel naďalej bude podnikať !!!!!!!!
ivka70 zakon to nezakazuje, tak aky v tom vidis problem?
bodliak Je to pre nich dobré, preto to robia.
veronikasad Kedy ti končí materská dovolenka?
hugy 15.10.2017
veronikasad Tak oznam písomne nástup na RD, začni poberať rodičovský príspevok a od cca 3.1.2018 nech požiada o materské manžel. Bod 1 mojej odpovede bude platiť po 3.1.2018, zdravotné poistenie si potom podľa tohto musíš riešiť sama.
veronikasad Počas poberania materského manžel nebude platiť poistné do SP, ani preddavky na zdravotné poistenie. V ZP treba očakávať nedoplatok v RZZP, SP zatiaľ ročné zúčtovanie nerobí, vraj sa má robiť tiež, tak aj tam mu vznikne nedoplatok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Mesiac pred skončením materskej dovolenky písomne oznám zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku. Nesúvisí s poberanim rodičovského príspevku.
    Stretla som sa na porade s názorom, že počas poberania materského otcom nemusíš byť v ZP samoplatitelom. Stačí keď sa v ZP prihlásis ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku (nie poberateľ rodičovského príspevku), platiteľom zdravotného poistenia bude štát. Informuj sa v zdravotnej poisťovni.

    2. U SZČO sa materské počíta z vymeriavacieho základu, z ktorého platil poistné za predchádzajúci kalendárny rok. Ak nastúpi v roku 2017, bude to VZ roku 2016. Aj keby platil z minima, bude pre neho výhodnejšie začať poberať materské po 1.1.2018. p. Mihal radi začať poberať materské nie od 1.dna kal.mesiaca, vznikne nárok aj na rodičovský príspevok za tento mesiac.

    Manzel SZCO na materskej a ZP manzelky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.