Zavrieť

Porady

oznamenie o statnej pomoci

ahoj poradaci,
podarilo sa nam vybavit odpustenie penale z DPH, vyvstava mi otazka, ci taketo odpustenie nemusim oznamit? mam taky dojem, ze sa to oznamuje ministerstvu financii... nemate niekto skusenost?
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ucetni_fantozzi
ahoj poradaci,
podarilo sa nam vybavit odpustenie penale z DPH, vyvstava mi otazka, ci taketo odpustenie nemusim oznamit? mam taky dojem, ze sa to oznamuje ministerstvu financii... nemate niekto skusenost?
Áno, v oznámení o odpustení je táto povinnosť aj uvedená. Myslím, že je tam aj termín, do kedy sa oznámenie musí poslať.

P.S.: Nepozorne som včera prečítala otázku....povinnosť je priamo uvedená pri odpustení penále soc. poisťovňou. Ospravedlňujem sa zadávateľovi témy.
Naposledy upravil Paula : 27.07.06 at 04:24
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Áno ja som to cca pred dvomi rokmi oznamovala na ministerstvo financií a zaúčtovala som to ako mimoriadne výnosy, pri kontrole mi povedali, že dobre, ale vraj som to mala zaúčtovať ako dotáciu s analytikou. Ale inak nemali námietky.

A ten list som priložila k tomu ID.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

no ved prave ze na tomto oznameni z DU nie je uvedene, ze mame povinnost to oznamit. je tam len, ze je to statna pomoc... ale ak to preventivne oznamim, asi sa nic nestane, ze?

nemate niekto vzor takehoto oznamenia?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Brat to napísal len listom. Ale účovať nič nebude, ved nič nedostal. Aký protiúčet k tej štátnej pomoci? Pohľadávka voči komu?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

KEJKA
Brat to napísal len listom. Ale účovať nič nebude, ved nič nedostal. Aký protiúčet k tej štátnej pomoci? Pohľadávka voči komu?
no pozor! ved predsa tomu odpusteniu predchadzal samotny vyrub penale, cize zavazok... teraz je odpustenie, cize pohladavka... a nasledne zapocet tychto dvoch...

statna pomoc vstupuje do zakladu dane, pokial viem...
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

ucetni_fantozzi
no ved prave ze na tomto oznameni z DU nie je uvedene, ze mame povinnost to oznamit. je tam len, ze je to statna pomoc... ale ak to preventivne oznamim, asi sa nic nestane, ze?

nemate niekto vzor takehoto oznamenia?
Prikladám prehľad o pomociach od štátu. Možno sa zíde.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Prikladám prehľad o pomociach od štátu. Možno sa zíde.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ucetni_fantozzi
no pozor! ved predsa tomu odpusteniu predchadzal samotny vyrub penale, cize zavazok... teraz je odpustenie, cize pohladavka... a nasledne zapocet tychto dvoch...

statna pomoc vstupuje do zakladu dane, pokial viem...
samozrejme, že odpustenie zaúčtujem do výnosov. Ale neúčtujem naviac nič.
A podľa ZDP, ak mám výdavky, ktoré pripočítam k ZD (nedaňové), tak súvisiace príjmy (aj tá štátna pomoc) sú tiež nedaňové.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

no ja som myslel hlavne ustanovenia §6 ods. 5 pism d/ ZDP - to sa vsak tyka fyzickej osoby...
0 0
emdzi emdzi

emdzi je offline (nepripojený) emdzi

Daňové úrady niekedy posielajú tieto oznámenia ako súčasť rozhodnutí o odpustení sankcie, ale inak sú tie tlačivá na stránke MF SR:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5232
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Prosím Vás v JÚ mám kam zaúčtovať odpustenie povinnosti platiť penále ako forma štátnej pomoci?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Až som to správne pochopila je to POZD - ostatný príjem ?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Kto vie odpovie?!
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mal by to byť príjem podľa §6 ods. 5 Zákona o dani z príjmu:
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ozaj sa nepeňažný príjem - odpustenie platenia penále do soc.poisťovni ako forma štátnej pomoci zdaňuje v JÚ????
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ninna
Ozaj sa nepeňažný príjem - odpustenie platenia penále do soc.poisťovni ako forma štátnej pomoci zdaňuje v JÚ????
Nie, podľa mňa nezdaňuje. Penále nesúvisí a nie je dôsledkom nakladania z obchodným majetkom (ako by bolo napr. odpustenie dlhu alebo penále z nákupu zásob). Okrem toho predpísané penále by nebolo pri uhradení daňovým výdavkom, tak ani jeho odpustenie nemôže byť zdaňovaným nepeňažným príjmom.

! P.S. Existuje aj názor, že odpustené penále je prevádzkovou dotáciou na úhradu nákladov, ktorá sa má zdaniť - viď príspevok nasledujúci príspevok Melnick. Ja sa s ním síce nestotožňujem (aspoň zatiaľ), ale pri rozhodovaní ho treba brať do úvahy.
Naposledy upravil andrej_rv : 17.11.06 at 16:05
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Podľa § 9 ods.2 pís.d/ zák .595/2003 Z.z. o DzP sú od dane oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6,
citovaného zákona .
Z toho vyplýva,že prijatý príspevok nie je oslobodený,teda je daňovým výdavkom.

Vzhľadom k tomu,že Andrejove odpovede sú vždy fundovanejšie ,nemažem svoj príspevok,ale počkám aj na vyjadrenia ostatných.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Tak čo teraz?Aj ja počkám.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Melnick
Z toho vyplýva,že prijatý príspevok nie je oslobodený,teda je daňovým výdavkom.
Ja som vyslovil svoj názor na zdaňovanie odpusteného penále vyrubeného sociálnou poisťovňou. Akosi nerozumiem, ako to súvisí s príspevkom prijatým v rámci aktívnej politiky trhu práce..
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Andrej ja som v príspevku citovala PP 1000 riešení 6/2006,kde je táto odpoveď na nasledujúcu otázku:
Odpustenie penále
Soc.poisťovňa odpustila účtovnej jednotke penále.
Ako sa účtuje odpustená povinnosť ?
a odpoveď bola taká ako som písala........./ale mohla som si ju zle vysvetliť ja./Nemrač sa na mňa takto prosím.
Naposledy upravil Melnick : 17.11.06 at 15:38
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať