Zavrieť

Porady

Platím daň z predaja darovanej nehnuteľnosti predanej do 5 rokov?

Dobrý deň,
pred dvoma mesiacmi som nadobudla vkladom do katastra darovanú nehnuteľnosť. Musím ju však predať už za pol roka. Hodnota celého pozemku aj s nehnuteľnosťou v pôvodnom stave je 160.000€. Otázka znie - naozaj musím zaplatiť štátu 20% z tejto sumy, čo činí 32.000€ plus odvod 14% do zdravotnej poisťovne 22.400€? Spolu by to bolo 54.400€. Je to správne? Pokiaľ ano, tak je to docela slušná úžera tohto štátu. Čítala som veľa článkov o tejto téme, ale stále nemám v tom úplne jasno. Existuje vôbec nejaká obkľuka, ako sa vyhnúť tak vysokej dani? Ďakujem vopred za každú odpoveď človeka, ktorý sa v tom vyzná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak v čase darovania darca spĺňal podmienku oslobodenia od dane, za dva mesiace sa cena nehnuteľnosti nezmenila, takže neplatíš daň ani ty.

    Ak by však v čase darovania nehnuteľnosti darca nespĺňal podmienku oslobodenia, ako výdavok pri príjme z predaja darovanej nehnuteľnosti sa uplatní cena, za akú nehnuteľnosť obstaral darca (obstarávacia cena nehnuteľnosti zistená u darcu). Vtedy platíš daň z rozdielu nadobúdacej ceny a za čo to predáš - teda,ak to predáš drahšie.

    Tu to máš priamo od Finančnej správy:
    https://podpora.financnasprava.sk/23...darovan%C3%ADm
    vicktor A co ak darca tu podmienku oslobodenia nesplna, ale jeho "pred-darca" ano? Posuva sa oslobodenie aj "retazovito"?
    Mária27 berie sa všeobecná cena a zas rozdiel - teda nič

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Platis len dan z rozdielu medzi cenou nehnutelnosti v case darovania a predajnou cenou.
    Preto je velmi vhodne mat k darovacej zmluve aj znalecky posudok s cenou.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Atheena Aha...uz mi docvaklo. Cize ak mi znalec ohodnoti cely dom aj s pozemkom napr. na 130.000€ a ja ho predam za 160.000€ platim dan len zo zisku z 30.000€? Je tak?
    Mária27 Tak - s podmienkou uvedenou v mojom príspevku.
    dmc a okrem dane a j odvod do zdravotnej poistovne....aby mali za co kupovat CT-cka
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak teda podmienka oslobodenia nie je splnená - treba to uviesť v DP - ale upozorňujem na to, že čiastkový základ dane sa vypočíta ako rozdiel príjmov a výdavkov. a výdavkom predsa nie je len cena nehnuteľnosti. Netreba zabúdať aj na ostatné výdavky, ktoré sú s prevodom nehnuteľnosti spojené!
    zze/2003-595/8/5

    Platím daň z predaja darovanej nehnuteľnosti predanej do 5 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.