Zavrieť

Porady

Platenie odvodov do SP od 1.7.2018

Dobrý deň, chcem sa opýtať, som živnostníčka, v roku 2017 som mala príjmy, ktoré boli nižšie, ako 5472 eur. Znamená to, že od 1.7.2018 nemám povinnosť platiť odvody do SP, chcem sa opýtať, ako je to potom s nárokom na vyplatenie dávok - nemocenské, očr, prípadne, ak by som šla na materskú (zatiaľ nie som tehotná), či ten nárok zaniká ihneď od 1.7.2018 alebo je tam nejaká lehota? Ak by som sa rozhodla neplatiť, posledné odvody platím do 8.7. za jún? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pri povinnom poistení SZČO sa nemôžeš "rozhodnúť neplatiť"- buď ho máš zo zkona a vtedy platíš poistné, alebo ho nemáš zo zákona - vtedy neplatíš. - od 1.7. nebudeš mať povinné poistenie.
    Samozrejme, že platí aj ochranná lehota (pri každom type nem. poistenia) - kuk zz/2003-461/32
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tati5 ďakujem, poprosím vysvetliť, ako je to, ak by som v období od 1.7.2018 - 1.7.2019 otehotnela, či je potrebné si začať dobrovoľné poistné platiť, aby som mala nárok na materské? Povinné poistenie som si platila od r. 2014 doteraz...
    veronikasad Ak budeš tehotná pred 1.7.2018, vzťahuje sa na teba 8-mesacna ochranná doba, dobrovoľne poistenie riešiť nemusíš. Ak otehotnies až počas ukončeného poistenia, nárok na nemocenské ani materské ti nevznikne, aj keď máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Teda v druhom prípade musíš mať dobrovoľne poistenie.
    Tati5 to znamená, že ak otehotniem v termíne od 1.7.2018 - 1.7.2019, aby som mala nárok na materské, treba sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie, ak som dobre pochopila?
    Katy a R ak už OL nebude, tak aby si mala nárok na dávku, musíš mať nové poistenie (či už povinné napr ako zamestnanec, alebo dobrovoľné)
    Tati5 OL počítam teda od 1.7.2018 plus osem mesiacov?
    veronikasad Tehotná musíš byť do 30.6.2018
    Tati5 sociálna poisťovňa ma sama odhlási z povinného poistenia, alebo sa treba odhlásiť?
      zbaliť

    Platenie odvodov do SP od 1.7.2018

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.