Zavrieť

Porady

platenie odvodov počas PN

Chcem sa spýtať, či sa platia odvody za január za zamestnanca ak je PN celý mesiac už od 20. decembra 2004?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nie, nemá príjem, odvody žiadne

    Káča je offline (nepripojený) Káča

    Káča
    domes
    Chcem sa spýtať, či sa platia odvody za január za zamestnanca ak je PN celý mesiac už od 20. decembra 2004?
    Nie neplatia sa, ale do zdravotnej poisťovni poistenec je povinný oznámiť skutočnosti pre vznik povinnosti štátu platiť za neho poistné za mesiac január nakoľko VZ = O.

    miroj je offline (nepripojený) miroj

    miroj
    V zmysle §140 ods. 2 zákona o SP má vylúčenú povinnosť platiť poistné, ak súčasne sa mu neposkytuje žiaden plat, alebo služobný príjem.

    Ale skúsim to trochu skomplikovať. Mesiac má 31 dní, zamestnanec je 30 dní na PN, nemá žiaden príjem. Ten posledný deň je nedeľa-voľný deň, taktiež bez príjmu. Vylúčenú povinnosť platiť poistné má iba na 30 dní. Na posledný deň(nedeľu) sa vylúčenie nevzťahuje. Aké bude jeho poistné za tento deň? Môj názor je, že minimálny vymeriavací základ bude celá minimálna mzda, nakoľko odkaz č.66, uvedený v §138 ods.10(resp. ods.11 podľa starého znenia zákona) smeruje priamo do §2 ods.1 písm.b) zákona o minimálnej mzde a nie je teda možné použiť ďalšie odseky §2. Znie to nelogicky, ale také je znenie zákona. Ak by sme to porovnali so zákonom o zdrav.poistení, ten sa odkazuje na celý zákon o min.mzde. Tam je to jasné.

    Ako to vidíte?
    Aj ja mám k tomuto otázku zamestnanec má VZ 10.000,- je napr. 14 dní PN a jeho zakladná mzda je teraz príklad 3600,- odvody do posťovní sú z 3600,-?
    A čo dňaový bonus na ten nemá nárok?

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Na daňový bonus má nárok, nakoľko je predpoklad, že do konca roka nebude PNS. Ak by však nedosiahol na rok príjem vo výške polovici minimálnej mzdy, bude musieť daňový bonus vrátiť daňovému úradu v ročnom vysporiadaní dane.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na daňový bonus má nárok (v danom mesiaci) ak jeho základ dane za daný mesiac bude aspoň vo výške polovice jeho minimálnej mzdy. Ak jeho základ dane bude 3600, DB mu treba vyplatiť už v tomto mesiaci.

    platenie odvodov počas PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.