Zavrieť

Porady

Rastlinná výroba-pest.pšenice

Posím o radu ohľadne rastlinnej výroby, konkrétne pestovanie pšenice.
Minulý rok sme ju zasadili. Všetky náklady som preúčtovavala tak ako sa má na 121/611.

Otázka č. 1. Je aj samotný zber, ktorý nám robila iná firma a vyfakturovala si zber súčasťou nedokončenej výroby? Treba to tiež preúčtovať na 121/611?

Otázka č. 2. Čo s tým ďalej? O čom a ako budem účtovať, keď sa zozberá?

Otázka č. 3. Pšenicu sme predali, odvoz zabezpečila iná firma (nie my) a to si vyfakturovala. Je táto doprava klasická 518? alebo niečo iné?

Veľmi pekne vopred Ďakujem za odpovede, lebo som sa s tým ešte počas praxe nestretla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Katarina5555
    Posím o radu ohľadne rastlinnej výroby, konkrétne pestovanie pšenice.
    Minulý rok sme ju zasadili. Všetky náklady som preúčtovavala tak ako sa má na 121/611.

    Otázka č. 1. Je aj samotný zber, ktorý nám robila iná firma a vyfakturovala si zber súčasťou nedokončenej výroby? Treba to tiež preúčtovať na 121/611?

    Otázka č. 2. Čo s tým ďalej? O čom a ako budem účtovať, keď sa zozberá?

    Otázka č. 3. Pšenicu sme predali, odvoz zabezpečila iná firma (nie my) a to si vyfakturovala. Je táto doprava klasická 518? alebo niečo iné?

    Veľmi pekne vopred Ďakujem za odpovede, lebo som sa s tým ešte počas praxe nestretla.
    Všetky náklady až do zberu úrody idú do nedokončenej výroby. Po zbere úrody odúčtuješ nedokončenú výrobu vo výške nakumulovaných nákladov
    611/121, vykážeš produkciu 123/613 vo vnútropodnikovej cene a predaj výrobkov 613/123. Odvoz pšenice zaúčtuješ klasicky na 518/321.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Moze mi prosim niekto poradit, kto sa v tom vyzna? Zacinam uctovat v spolocnosti, ktora sa zaobera polnohospodarstvom.
    Dana spolocnost kupila psenicu na kosenie - 105 hektarov. Ako to mam zauctovat? Je to zasoba? Majetok? Nedokoncena vyroba?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    johny18 Pozri príspevok
    Moze mi prosim niekto poradit, kto sa v tom vyzna? Zacinam uctovat v spolocnosti, ktora sa zaobera polnohospodarstvom.
    Dana spolocnost kupila psenicu na kosenie - 105 hektarov. Ako to mam zauctovat? Je to zasoba? Majetok? Nedokoncena vyroba?
    U toho, čo predáva je to predaj nedokončenej výroby. Ale u kupujúceho je to nákup materiálu, ktorý jednak nemožno prijať na sklad, ani hneď dať do spotreby. Rovnako kupujúci nemôže nedokončenú výrobu kúpiť, iba nadobudnúť v procese vlastnej výroby.
    Riešenie ? Nákup zaúčtuješ ako 501+343/321 ... tým ho necháš vydaný do nedokončenej výroby, ktorú príjmeš následným zápisom priamo na nákupnej faktúre 121/611 v cene nákupu a tam eviduješ až do žatvy. K tomu sa samozrejme budú až do žatvy napočitávať postreky, iné ošetrovania a ďalšie náklady. Po žatve príjmeš obilie 123/613 a vydáš nedokončenú výrobu do spotreby 611/121.

    Niafa je offline (nepripojený) Niafa

    Niafa
    Dobry večer, môže mi niekto poradiť ohľadne nedokoncenej vyroby. V polovici roku 2012 vznikla s.r.o. ktora sa zaobera rastlinnou vyrobou. Od dod. firmy nakúpila hnojivo - ucet 501 a služby siatie pšenice, orba - ucet 518. Ku koncu roku mam zauctovat nedokoncenu vyrobu v plnej vyske 121/611? Cize budem mať vyššie výnosy? A v suvislosti s tymto treba ešte niečo uctovať na konci roku? Ďakujem veľmi pekne. Nikdy som ešte takéto neúčtovala.

    Rastlinná výroba-pest.pšenice

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.