Zavrieť

Porady

cestovná agentúra - zostatok na účte 325

Dobrý deň, má niekto skúsenosť s účtovaním cestovnej agentúry? V súvahe na strane pasív -krátkodobé záväzky je mínusový zostatok... Dostalo sa mi do ruky účtovníctvo cestovnej agentúry ( sprostredkovanie predaja zájazdov CK) a nezdá sa mi zaúčtovanie prijatej platby od zákazníka. Totiž prijatú platbu od zákazníka účtovali spôsobom 211/325 a neskôr došlú faktúru za zájazd od cest. kancelárie 325/321 + zúčtovanie provízie. Mne sa nevidí ten mínusový zostatok v súvahe-krátkodobé záväzky k 31.12. - rozdiel vznikol napr.tým že cestovka zájazd vyfakturovala celý, pričom zákazník zaplatil napr.80 % z ceny zájazdu. Podobná situácia vzniká pri dani z ubytovania kedy zákazník uhradí daň 325/211 a kým ju ubytovateľ obci uhradí má túto sumu v aktívach a neviem kam ju mám v súvahe priradiť k 31.12.2017 ...
Naposledy upravil misolga : 02.07.18 at 07:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Ja som robila účto CK 10 rokov, prešla som si kadečím, ale prijaté platby - zálohy od zákazníka som účtovala 211 alebo 221 / 324. Keď som robila konečnú FA, tak 311/602, 343 a záloha mínusom 311/324. Na úhradu mal potom rozdiel, ak neplatil zálohovo celú sumu zájazdu. Čo sa týka napr. insolventnosti alebo poistenia, to cez našu CK len prechádzalo, to som nechávala na 324 a potom som si to zúčtovala s fakturovanou províziou pre Allianz, UNION ...
    misolga v príspevku som mylne uviedla cestovnú kanceláriu-je to cest.agentúra a v tomto sa striktne držia postupov účtovania od p.Cenigovej: -prijatá platba od zákazníka 211/325 , - faktúra od CK za tento zájazd 325/321-ak zákazník zaplatí cellú sumu zájazdu je to OK, účet 325 sa vynuluje , ale keďže zákazník neuhradí niekedy celý zájazd tak vznikne mi na strane 325 pohľadávka. Nakoniec sme to poriešili tak že sme spísali zoznam neuhradených platieb od zákazníkov a preúčtovali k 31.12. spôsobom 325/315...( ináč tiež sa mi viac páči spôsob 324 :-) )

    cestovná agentúra - zostatok na účte 325

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.