Zavrieť

Porady

Ako je to s vlastníckymi právami pri kúpe bytu počas manželstva z peňazí nadobudnutých pred manželstvom?

Za slobodna som kúpila nehnuteľnosť, počas manželstva som ju predala.
Rodičia predali pozemky a peniaze mi darovali počas manželstva. Predpokladám, že peniaze v oboch prípadoch sú výlučne mojím vlastníctvom.
Chcem kúpiť byt, ktorý budem čiastočne financovať zo spomínaných peňazí a zvyšok HÚ. Moja otázka je, či manžel bude mať nárok na ½ bytu alebo len na časť časti ktorá je financovaná z HÚ.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Nehnutelnost ziskana vylucne za prostriedky, ktore nepatria do BSM, nepatri do BSM. Zdoraznujem slovo "vylucne". Pokial sa na kupu nehnutelnosti pouziju co i len z nepatrnej casti prostriedky, ktore patria do BSM (napr. uroky z vkladu v banke), tak by nehnutelnost patrila do BSM. Takisto by nehnutelnost patrila do BSM, pokial by na strane kupujucich vystupovali obaja manzelia a ti sa dohodli, ze patri do BSM.
    Pokial nehnutelnost patri do BSM a boli na jej kupu pouzite ciastocne prostriedky patriace vylucne jednemu z manzelov, tak sa moze tento manzel pri vyporiadavani BSM po jeho zaniku dozadovat toho, aby sud zohladnil to, co zo svojho vynalozil na spolocne.
    Obaja manzelia sa mozu formou notarskej zapisnice dohodnut na zuzeni rozsahu BSM. Napriklad este pred kupou nehnutelnosti sa mozu formou not. zapisnice dohodnut, ze nehnutelnosti nebudu patrit do BSM.
    Evka55 Ďakujem Vám za odpoveď

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Nehnuteľnosť kúpená pred uzavretím manželstva nevstupuje do BSM.
    Dar prijatý počas manželstva nevstupuje do BSM len v tom prípade, ak je v darovacej zmluve vyslovene uvedené, že ide o dar výhradne pre teba a že tento sa stáva tvojím výhradným vlastníctvom.
    Byt zakúpený počas manželstva sa stane súčasťou BSM bez ohľadu na to, z akých prostriedkov bol kúpený, avšak v prípade rozvodu sa bude pri vyporiadavaní BSM prihliadať na to, z akých zdrojov bol zakúpený.
    draik Posledný odstavec je chybný.

    Ako je to s vlastníckymi právami pri kúpe bytu počas manželstva z peňazí nadobudnutých pred manželstvom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.