Zavrieť

Porady

Dovolenka

Dobrý deň,


zamestnanec nastupuje do zamestnania po MD (nástup na MD bol 27 01 2018 - 21 09 2018- 34 týždňov), ale bude pracovať iba Po- Št po 5 hodín ale každé dva týždne a dva týždne nepracuje t.j. manžel je opatrovateľ v AT a pracuje v 2- týždňových intervaloch, manželka pracuje keď je manžel doma na SK.
Ako mám prepočítať dovolenku za rok 2018? zamestnanec má 28 rokov veku.
Je takéto zamestnanie možné? pretože 2 týždne bude mať odpracované po 20 hodín a 2 týždne bude mať "voľno". Zadala som otázku aj pre fi Kros (Olymp), no poverená pracovníčka mi nevedela dať fundovanú odpoveď.
Ďakujem

rezultát:
zamestnanie je takto možné, stačí dohoda o zmene prac. zmluvy, s rozpisom pracovných zmien zamestnanca (rozpis je dobré urobiť, aby bolo jasné kedy má pracovať a kedy nie)
a prepočet dovolenky?
je to nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas, teda vzorec:
Pri výpočte dovolenky určovanej v pracovných dňoch je potrebné zistiť priemerný počet pracovných dní pripadajúcich v kalendárnom roku podľa rozvrhu pracovných zmien zamestnanca na jeden týždeň. Tento počet sa vynásobí počtom týždňov – výmerou dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok, a výsledok je celkový počet pracovných dní, ktorý zamestnancovi prislúcha z titulu dovolenky.

Nárok na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase sa vypočíta podľa tohto vzorca:

X / Y = Z
Z x V = N

Vysvetlivky:

X – počet odpracovaných zmien, ktoré podľa harmonogramu pripadajú na zamestnanca v kalendárnom roku

Y – počet týždňov v kalendárnom roku

Z – počet pracovných dní pripadajúci priemerne na jeden týždeň dovolenky

V – výmera dovolenky, počet týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec v zmysle Zákonníka práce nárok

N – počet dní dovolenky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok
Naposledy upravil Mila123 : 21.08.18 at 09:06
11 komentárov     zbaliť
veronikasad Nebude lepsie čerpať rodicovsku dovolenku a popri nej pracovať na dohodu o pracovnej cinnosti? V pripade prace na dohodu sa jej dovolenka za rok 2018 nebude kratit.Ak uzatvorite dodatok k pracovnej zmluve, treba predtym vycerpat pomernú časť dovolenky za obdobie MD
Mila123 nemôže to byť dohoda, predsa pracuje 20 hodín týždenne, na pôvodnej zmluve bola fyzioterapeutom a na dohode bude rehabilitačným pracovníkom??? nemožné , inak som aj nad tým uvažovala, ale nedá sa....
ivka70 moze to byt dohoda, lebo priemerne na tyzden to vyjde 10 hodin
Mila123 nie je pravda, Ivka, v priemere sa pracuje iba na DoBPŠ, nie v DoPČ.....
Mila123 podľa § 228 a, ods. 1 , ZP platí....
Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
nikde nie je uvedené, že v priemere.....
a tá fyzioterapeutka a rehabilitačný pracovník je to isté zamestnanie.....
veronikasad Prepac, zle som pozerala. Videla som pondelok a štvrtok 2*5h
Mila123 Veronika, v pohode
veronikasad K cerpaniu plati to vo som napisala vyssie. Pomernu cast za obdobie MD treba vycerpat pred zmenou uvazku.
Mila123 Veronika je na toto odvolávka v ZP?
veronikasad Nie je, ale poskodis zamestnanca ked mu budes platit náhradu 5 hod.denne
Mila123 toto rozhodnutie nechám na konateľke, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.