Zavrieť

Porady

Som 1/3 vlastník pozemku, aké mám práva?

Som 1/3 vlastníkom pozemku, ktorý mam s väčsinovým vlastníkom rozdelený podľa podľa podielu vlastníctva. Ja mám na svojej časti ovocné stromy, vačšinový vlastník má trávnatý porast, ktorý nekosí (jeho časť parcely je zanedbaná). Teraz sa stalo, že sused začal stavať garáž a cez celú našu parcelu si prekopal drenážnu jamu do ktorej uložil drenážnu hadicu. Tým poškodil korene mojich ovocných stromov. Ako sa môžem brániť? Uradníci na MsU mi tvrdia, že som 1/3 vlastník a nemám žiadne právo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nejde o hospodárenie so spoločnou vecou, ale o spôsobenú škodu. Máš právo žalovať aj žiadať náhradu.
    Ak ťa kedykoľvek prehlasuje väčšinový spoluvlastník, máš právo podať žalobu na súd.

    občiansky zákonník
    § 139
    (1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mas 1/3 prava.
    Pokial nemate vysporiadany, teda rozdeleny, majetok geometrickym planom, tak je pozemok spolocny. Ze ste sa vy dvaja dohodli, to je vedlajsie. Takato dohoda by ma byt aj v paperovej forme.
    Prestuduj si vyznam vyrazu " idealne spoluvlastnictvo "...budes viac v obraze.
    zukna Ja som si svoju čast parcely, ktorú užívam zhodnotila tak, že som tam zasadila ovocne stromy. Ak vy si väčšinový vlastník robil nároky na tu moju časť, je možné to brať ako bezdôvodné obohatenie? Hľadám spôsob ako ochrániť ovocné stromy pred poškodzovaním.

    Som 1/3 vlastník pozemku, aké mám práva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.