Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka - prerušenie poistenia

Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ak to nahlási zamestnávateľ, ona už nemusí. Musia len tie, ktoré nemajú zamestnávateľa.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

Mám zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Chceme aby štát za ňu odvádzal na dôchodkové poistenie. Nahlásime na RLFO na sociálnu poisťovňu čo?
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Nahlásite prerušenia poistenia - je tam na to kód.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

sojana
Mám zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Chceme aby štát za ňu odvádzal na dôchodkové poistenie. Nahlásime na RLFO na sociálnu poisťovňu čo?
Od 1.7.2005 má zamestnávateľ povinnosť nahlásiť prerušenie poistenia pri čerpaní rodičovskej dovolenky na reg. liste FO. K tomuto dátumu túto povinnosť bolo treba splniť aj za tie zamestnankyne na rodičovskej dovolenke, ktoré ju začali čerpať pred týmto termínom.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

.Zamestnankyňa začala čerpať rodičovskú dovolenku od 27.10.2005. Nahlásila som jej na SP prerušenie poistenia od 27.10.2005. Takže teraz už nemusím nahlasovať prerušenie, keďže ho majú už na sociálke a automaticky za ňu bude odvádzať poistné počas rodičovskej dovolenky štát. Ak sa mýlim,opravte ma, prosím!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sojana
.Zamestnankyňa začala čerpať rodičovskú dovolenku od 27.10.2005. Nahlásila som jej na SP prerušenie poistenia od 27.10.2005. Takže teraz už nemusím nahlasovať prerušenie, keďže ho majú už na sociálke a automaticky za ňu bude odvádzať poistné počas rodičovskej dovolenky štát. Ak sa mýlim,opravte ma, prosím!
Potom už iba nahlásiš ukončenie prerušenia pri nástupe do práce po ukončení RD. Poistné bude za ňu dovtedy ( počas RD) platiť štát.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ingrid G.
Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Po 1.8.2006 je zmena !!!. Osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov ale aj o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát).

Dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.
Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Inak vzniká dôchodkové poistenie najskôr odo dňa podania prihlášky.
Prihlasuje sa v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Viď zákon o sociálnom poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.<!-- / message --><!-- sig -->
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

somij
Po 1.8.2006 je zmena !!!. Osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov ale aj o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát).

Dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.
Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Inak vzniká dôchodkové poistenie najskôr odo dňa podania prihlášky.
Prihlasuje sa v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Viď zákon o sociálnom poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.<!-- / message --><!-- sig -->
Vyplývajú z tejto zmeny nejaké povinnosti pre zamestnávateľa? Nejako mi to nemyslí (asi je to tým, že je piatok) .
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Musí sa prihlásiť sám.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Zita4
Musí sa prihlásiť sám.
Sám zamestnanec? Teda mňa, ako personalistky sa táto zmena netýka?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

fipina
Sám zamestnanec? Teda mňa, ako personalistky sa táto zmena netýka?
Máš zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa do 6 rokov a nepracuje????
Týka sa to len tých osôb, ktoré už nemajú rodičovskú dovolenku (do 3 rokov veku dieťaťa).
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

somij
Po 1.8.2006 je zmena !!!. Osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov ale aj o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát).

Dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.
Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Inak vzniká dôchodkové poistenie najskôr odo dňa podania prihlášky.
Prihlasuje sa v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Viď zákon o sociálnom poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.<!-- / message --><!-- sig -->
Sociálna poisťovňa v článku http://www.socpoist.sk/index/index.p...1755&prm2=4936 uvádza:

Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zita4
Máš zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa do 6 rokov a nepracuje????
Týka sa to len tých osôb, ktoré už nemajú rodičovskú dovolenku (do 3 rokov veku dieťaťa).
Týka sa to aj tých, čo majú rodičovskú dovolenku, teda aj do 3 rokov veku dieťaťa.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

MajaV
Sociálna poisťovňa v článku http://www.socpoist.sk/index/index.p...1755&prm2=4936 uvádza:

Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.
Z tohto stanoviska mi teda vyplýva, že musia sa prihlasovať iba tie, ktoré idú na rodičovskú dovolenku po 1.8.2006, resp. ak sa starajú o dieťa aj pred 1.8. ale nie sú zamestnankyne.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

somij
Týka sa to aj tých, čo majú rodičovskú dovolenku, teda aj do 3 rokov veku dieťaťa.
Áno, ale ona ju už nahlásila ako zamestnávateľ pri vzniku rodičovskej dovolenky.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Máme pracovníčku, ktorá je na MD do 11.9.Táto pracovníčka môže od 12.9. vyčerpať si dovolenku za r. 2006 a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Ako je to v tomto prípade s hlásením na soc. poisťovňu. V druhom prípade môže nastúpiť na rodič. dovolenku hneď po skončení MD. Tu mi je postup hlásenia na soc. poisťovňu jasný. Dovolenku by čerpala po skončení rodičovskej dovolenky.
Pri nástupe na rod. dovolenku dáva si zamestnanec žiadosť? Ak má niekto takúto žiadosť, mohol by ju sem prilepiť.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ivča
Máme pracovníčku, ktorá je na MD do 11.9.Táto pracovníčka môže od 12.9. vyčerpať si dovolenku za r. 2006 a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Ako je to v tomto prípade s hlásením na soc. poisťovňu. V druhom prípade môže nastúpiť na rodič. dovolenku hneď po skončení MD. Tu mi je postup hlásenia na soc. poisťovňu jasný. Dovolenku by čerpala po skončení rodičovskej dovolenky.
Pri nástupe na rod. dovolenku dáva si zamestnanec žiadosť? Ak má niekto takúto žiadosť, mohol by ju sem prilepiť.
Ak si medzi materskou a rodičovskou dovolenkou čerpá dovolenku, je riadna zamestnankyňa, takže musí byť nahlásená na Soc. poisťovňu ako zamestnanec. Pri odchode na rodič.dovolenku dáš prerušenie. Žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky stačí jednoduchou formou listu: Žiadam o čerpanie rodičovskej dovolenky v čase od .......... do ................. v zmysle § 166 ods. 2 Zákonníka práce.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Čítam si vaše príspevky a nie je mi jasná jedna vec. Naša zamestnankyňa je na od 26.1.2006 na MD a od 10.8. 2006 na RD. Zaniesla som na SP prerušenie, a teraz neviem, musí sa sama ešte prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát)?

Viem že ja som si svoju povinnosť splnila, ale ona o tom určite nevie, ak je to teda tak
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

maca88
Čítam si vaše príspevky a nie je mi jasná jedna vec. Naša zamestnankyňa je na od 26.1.2006 na MD a od 10.8. 2006 na RD. Zaniesla som na SP prerušenie, a teraz neviem, musí sa sama ešte prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát)?

Viem že ja som si svoju povinnosť splnila, ale ona o tom určite nevie, ak je to teda tak
Myslím, že ona sa jednoznačne musí ísť prihlásiť na dôchodkové poistenie - čo najskôr, lebo poistia ju najskôr od podania prihlášky. Ak by jej na SP povedali iné, napíš.
0 0
skocka skocka

skocka je offline (nepripojený) skocka

matka - podnikateľka
Naša zamestnankyňa nastúpila na RD 17.06.2006. Ako zamestnávateľ sme poslali na SP prerušenie poistenia.
V súvislosti s novými zmenami od 01.08. som ju (zamestnankyňu) posielala, nech si ide vyjasniť na SP, či sa má prihlásiť na dôchodkové poistenie alebo nie a zodpovedná pani na SP jej povedala, že prihlasovať sa nemusí.
Vraj tým, že je zamestnankyňa na RD, sa prihlasovať nemusí a poistné za ňu naďalej platí štát.
Uvidíme, keď príde na lámanie chleba, či poistená bola alebo nie.
Postupovala teta zo SP správne?

Skočka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať