Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka - prerušenie poistenia

Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Prečo sa ale potom musí prihlásiť do 15 dní od narodenia dieťaťa?
Ja som sa na to konkrétne včera pýtala, že či sa nestačí prihlásiť až po skončení MD a bolo mi povedané, že nie.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Stat predsa plati poistne aj pocas MD, potom naozaj nechapem tych 15 dni po narodeni dietata. Ano ak by sa nepoberala MD,tak by to bolo ok.
P. Mihal vyjadrite sa nam k tomuto, naozaj si nevieme rady.
Dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

rrrrr
Stat predsa plati poistne aj pocas MD.
Osobne si myslím, že po 1.8. zamestnanej žene ktorá poberá materské štát na dôchodkové poistenie neplatí. Do 31.7. podľa znenia zákona platil. Ale možno je to zase iba "omyl" v zákone a v skutočnosti štát platiť bude a možno preto chcú, aby sa žena nahlásila do 15 dní po pôrode na SP.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte,mne povedala pani v sociálnej poisťovni že sa netreba prihlásiť na dôchod.poistenie keď sa poberá materské,až 15 dní pred skončením materskej dovolenky sa má prihlásiť.A že keď žena poberá materskú dávku ešte pred 1.8.2006 tak sa netreba prihlasovať.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Dnes som na SP v Novom Meste n/V prekvapila touto otázkou pani, ktorá mi k tejto téme mala poradiť. Nakoniec jej kolegyňa vysvetlila, že už o tom počula a malo by to byť nasledovne: žena na RD, ktorá bola pred nástupom na RD /MD/ nezamestnaná, SZČO resp. žena ktorá nie je v zamestnaneckom pomere sa musí prihlásiť do 31. 8.. Žena, ktorá je v zamestnaneckom pomere a teda za ňu túto povinnosť mal splniť zamestnávateľ nech sa príde presvedčiť, či si túto povinnosť naozaj splnil.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

anmary
Dnes som na SP v Novom Meste n/V prekvapila touto otázkou pani, ktorá mi k tejto téme mala poradiť. Nakoniec jej kolegyňa vysvetlila, že už o tom počula a malo by to byť nasledovne: žena na RD, ktorá bola pred nástupom na RD /MD/ nezamestnaná, SZČO resp. žena ktorá nie je v zamestnaneckom pomere sa musí prihlásiť do 31. 8.. Žena, ktorá je v zamestnaneckom pomere a teda za ňu túto povinnosť mal splniť zamestnávateľ nech sa príde presvedčiť, či si túto povinnosť naozaj splnil.
Sledujem,že tu máme zase jedno Kocúrkovo z nejasných zákonov
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Musím k tomu niečo dodať: ZA TIE, KTORÉ BOLI AJ PRED 1.8.2006 NA RODIČOVSKEJ DOVOLENKE, ŠTÁT NEPLATIL VOBEC NIČ DO II. PILIÉRA DOCHODKU.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
denisamka
Musím k tomu niečo dodať: ZA TIE, KTORÉ BOLI AJ PRED 1.8.2006 NA RODIČOVSKEJ DOVOLENKE, ŠTÁT NEPLATIL VOBEC NIČ DO II. PILIÉRA DOCHODKU.
Denisamka, neviem, odkiaľ máš takúto info (alebo skúsenosť), ale nie je pravdivá.
Za ženu na rodičovskej dovolenke, ak sa stará o dieťa do 3 rokov veku platí štát dôchodkové poistenie, a to zo 60% priemernej mzdy v NH. Teda, kto sa prihlásil do II.piliera, tak tomu sa samozrejme odvádza 9% z 18% do ním zvolenej DSS.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Malo by sa odvádzať, ale nerobí sa to. Manžel je poisťovák a bol priamo na sociálke zisťovať, prečo jeho klientka tam nemá ani korunu a priamo tam mu to povedali. Aj pred 1.8.2006 tam musela ísť každá požiadať osobne, aby jej to odvádzali a to predtým nikto nehovoril. Čiže, kto bol na rodičovskej dovolenke a nebol tam osobne požiadať, na DSS učte nemá ani korunu.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

denisamka
Malo by sa odvádzať, ale nerobí sa to. Manžel je poisťovák a bol priamo na sociálke zisťovať, prečo jeho klientka tam nemá ani korunu a priamo tam mu to povedali. Aj pred 1.8.2006 tam musela ísť každá požiadať osobne, aby jej to odvádzali a to predtým nikto nehovoril. Čiže, kto bol na rodičovskej dovolenke a nebol tam osobne požiadať, na DSS učte nemá ani korunu.
Osobne nahlásiť, že je poistenkyňa na materskej dovolenke, mala ísť len tá, ktorá nemá zamestnávateľa. Sociálna poisťovňa nemá informáciu, ak jej ju nikto nenahlásil. Myslím, že by to malo byť v poriadku u tých, ktoré sa na SP nahlásili ako poberateľky rodičovského príspevku.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zita4
Osobne nahlásiť, že je poistenkyňa na materskej dovolenke, mala ísť len tá, ktorá nemá zamestnávateľa. Sociálna poisťovňa nemá informáciu, ak jej ju nikto nenahlásil. Myslím, že by to malo byť v poriadku u tých, ktoré sa na SP nahlásili ako poberateľky rodičovského príspevku.
Áno, to sme si mysleli asi všetci. Keď som uzatvárala zmluvu na II pilier, bola som na RD, tiež mi poradkyňa povedala, že nemusím ísť na sociálku nič nahlasovať. Keď som za pár mesiacov zistila, že na účte nemám ani korunu išla som na SP, kde mi bolo povedané, že som sa mala prísť prihlásiť, aj keď ma vlastne nahlasoval na RD zamestnávateľ.
Teraz si už presne nepamätám čo som tam vypisovala, ale asi len RLFO, prihlášku ako osoba, za ktorú platí poistné štát.
Naposledy upravil jankasm : 28.08.06 at 04:22
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Je to jedno, či má alebo nemá zamestnávateľa.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Od roku 2004 máme zamestnankyňu na RD. K 31.08.2006 sa dohodla so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou - § 60ZP.
Ak by u nás pracovala, tak by bola ešte na RD do troch rokov veku dieťaťa.

Chcem si len overiť, ako podať registračný list FO na SP.

- podala som odhlášku k 31.08.2006 (zánik poistenia) - ukončenie PP

- kedže od 01.07.2005 mala nahlásené prerušenie z titulu RD, vyplním aj RLFO - prerušenie, dátum zániku prerušenia 31.08.2006 dôvod 6.

Ale je tam ešte kolónka zmena - dátum skončenia MD, RD dovolenky.
Je potrebné vyplniť aj zmenu - ukončenie RD k 31.08.2006?

Ako by to malo byť správne? Prosím o radu.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Lucy
Od roku 2004 máme zamestnankyňu na RD. K 31.08.2006 sa dohodla so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou - § 60ZP.
Ak by u nás pracovala, tak by bola ešte na RD do troch rokov veku dieťaťa.

Chcem si len overiť, ako podať registračný list FO na SP.

- podala som odhlášku k 31.08.2006 (zánik poistenia) - ukončenie PP

- kedže od 01.07.2005 mala nahlásené prerušenie z titulu RD, vyplním aj RLFO - prerušenie, dátum zániku prerušenia 31.08.2006 dôvod 6.

Ale je tam ešte kolónka zmena - dátum skončenia MD, RD dovolenky.
Je potrebné vyplniť aj zmenu - ukončenie RD k 31.08.2006?

Ako by to malo byť správne? Prosím o radu.
Podávaš len ukončenie prerušenia poistenia z titulu RD a zánik poistenia z titulu ukončenia PP na RL FO. Ukončenie rodičovskej dovolenky si už bude musieť urobiť zamestnankyňa sama. Tým že u Vás končí PP neznamená že jej končí aj RD. RD skončí až dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Ďakujem veľmi pekne. Zamestnankyňa od 01.09.2006 nastupuje do PP v inej firme, tak som si nebola istá ako je to s tou zmenou..
0 0
vuis vuis

vuis je offline (nepripojený) vuis

Prepáčte, bol to omyl! Ja som chcela tlačiť temu na porade a vraj nie sme registrovaní. Ale téma ma zaujíma, lebo v SP mi 4 pracovníčky nevedeli povedať, čo má urobiť žena, ktroá porodila v novembri a teraz prachádza na RP. Vraj sa má prihlásiť ako FO na dôchodkové, kde nebude platiť nič a NP má platiť ako DPO 335 Sk, aby dostala matreské, keby náhodou otehotnela. Inač je stále zamesnankyňa!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

vuis Pozri príspevok
Prepáčte, bol to omyl! Ja som chcela tlačiť temu na porade a vraj nie sme registrovaní. Ale téma ma zaujíma, lebo v SP mi 4 pracovníčky nevedeli povedať, čo má urobiť žena, ktroá porodila v novembri a teraz prachádza na RP. Vraj sa má prihlásiť ako FO na dôchodkové, kde nebude platiť nič a NP má platiť ako DPO 335 Sk, aby dostala matreské, keby náhodou otehotnela. Inač je stále zamesnankyňa!
Tie panie nemajú potom na SP čo robiť.
Pokiaľ je stále zamestnankyňou, a zamestnávateľ nahlásiť na SP a ZP začiatok jej MD, tak teraz na SP nahlási koniec MD, začiatok RD a zároveň začiatok prerušenia. Každé zvlásť na jednom RLFO. Na ZP zase treba nahlásiť ukončenie MD a začiatok RD na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách ...".
Zamestnankyňa nemá voči SP vôbec žiadnu povinnosť, a ani si nič nemusí platiť pokiaľ nechce.
0 0
Soc. poist. Soc. poist.

Soc. poist. je offline (nepripojený) Soc. poist.

Zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov platný od 01.08.2006 upravuje poivnnosť FO sa prihlásiť ako FO, za ktorú platí štát do 15 dní odo dňa vzniku skutočnosti (narodenia dieťaťa). Táto oznamovacia povinnosť platí až od 01.08.2006. FO, ktorú prihlásil zamestnávateľ pred 01.08.2006 a celodenná starostlivosť FO odieťa trvá aj po 01.08.2006 má povinnosť na podanie registračného listu FO - odhláška, FO, za ktorú platí štát typ 3. ( starostlivosť o dieťa do 6. roku veku dieťaťa. ) Ak túto skutočnosť FO do 15 dní SP neoznámi prostredníctvom spomínaného RLFO - odhláška, vzniká takéto poistenie až odo dňa podania prihlášky. (čiže ak sa FO prihlási až o pol roka odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká až odvtedy, nie skôr.) Túto povinnosť majú všetky FO, či sú zamestnané, SZČO, DPO. Pokiaľ je FO prihlásená do SP ako FO, za ktorú platí štát na iný typ (napr. starostlivosť o FO do 18. roku veku) platí že štát platí len za jeden druh (typ). Skutočnosť novej oznamovacej povinnosti je dôležité si uvedomiť nakoľko tu ide hlavne o príspevky DSS a doba poistenia za účelom zarátania dôb poistenia na dôchodkové poistenie pri výpočte nároku na dôchodok. Štát platí za FO starobné a invalidné poistenie.
0 0
Soc. poist. Soc. poist.

Soc. poist. je offline (nepripojený) Soc. poist.

Ešte jedna skutočnosť. Do SP sa nahlasuje ukončenie prerušenia RD na RLFO - prerušenie a ukončenie RD na RLFO - zmena. RD - prerušenie sa nenahlasuje od 01.07.2005. Skutočnosť, že FO si musí RD odhlásiť sama je nesprávna. Podľa zákonníka práce má nárok na RD len ak je zamestnaná. Čiže z uvedeného vyplýva, že odpoveď uvedená vyššie je nesprávna. Zamestnávateľ musí ukončiť aj RD (dovolenku). FO má povinnosť sa prihlásiť a odhlásiť len ako FO, za ktorú platí štát. Ak sa mýlim prosím opravte ma.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jankasm Pozri príspevok
Tie panie nemajú potom na SP čo robiť.
Pokiaľ je stále zamestnankyňou, a zamestnávateľ nahlásiť na SP a ZP začiatok jej MD, tak teraz na SP nahlási koniec MD, začiatok RD a zároveň začiatok prerušenia. Každé zvlásť na jednom RLFO. Na ZP zase treba nahlásiť ukončenie MD a začiatok RD na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách ...".
Zamestnankyňa nemá voči SP vôbec žiadnu povinnosť, a ani si nič nemusí platiť pokiaľ nechce.
Mysleli ste na túto moju odpoveď? Čo konkrétne nie je správne?
O ukončení RD tu nebolo ani reči, jej RD predsa ešte len začína a je stále zamestnankyňou. Samozrejme že po skončení RD zamestnávateľ nahlási ukončenie RD na RLFO, ale o tom otázka nebola.
Nikde sa ani len nespomína niečo také, že by si mala ukončenie RD nahlásiť sama.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať