Zavrieť

Porady

Postup pri zaúčtovaní 80% nákladov z prijatej faktúry v MRP - JU - neplatca DPH.

Dobrý deň, tento rok som si začala robiť sama jednoduché účtovníctvo v MRP programe. Potrebovala by som poradiť krok po kroku, ako postupovať pri zaúčtovaní 80% nákladov z prijatej faktúry. Nahodila som do programu prijatú faktúru za internet a telefón s celou sumou a potrebujem to rozdeliť aby mi do účtovníctva išlo len 80%. Predtým som používala Alfu, tam to išlo priamo nahodiť, ale v MRP to neviem. Keďže som začiatočník, tak by som vás poprosila napísať to krok po kroku.

//a ešte ma napadlo niektoré faktúry z minulého roka mi boli zaplatené až v januári, musím ich nahodiť z minuloročným dátumom aby mi ich na konci roka zaúčtovalo, alebo len vydanú faktúru mám uhradiť cez peňažný denník?
Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil majus1 : 14.02.19 at 14:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    účtovanie 80%:
    https://faq.mrp.sk/Vizualny-system-J...o-vyske-80-470
    faktúry r.2018 majú byť zaúčtované v r.2018 a ak nebudú uhradené do konca roka tak sa zaevidujú v pohľadávkach..

    doplnenie:
    prepáč, nevšimla som si že ty sa nepýtaš na 80% DPH.. tento link sa týka platiteľa DPH a keďže si nie platiteľ DPH, musíš postupovať inak:
    prijatú faktúru musíš v peňažnom denníku rozdeliť na dve časti, jedna časť 80% pôjde do VOZD napr. kód pohybu 29 a druhá časť 20% pôjde do VNZD s kódom pohybu 39..
    Naposledy upravil Žabinka : 14.02.19 at 19:16
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majus1 ten link som našla, ale neviem čo tam mam nastavené, lebo napr. vôbec tam nemám okienko odpočet v plnej výške, alebo keď zadávam čiastky nedá sa mi vstúpiť do tých okienok, ktoré sa majú opraviť podľa toho postupu ... mám verziu jednoduché účtovníctvo 8.2,
    Žabinka doplnila som odpoveď..
    majus1 Ďakujem, takže v MRP to musím prepočítavať ja, nerobí to program, dobre som to pochopila? Lebo akonáhle tam zadám % tak mi to sumu len navyšuje, takže si musím z každej faktúry vyrátať 80% to dať pod kod 29 a zvyšných 20% dám pod kód 39. % nezadávam, už len výslednú sumu? a do odpisov tým pádom bude ťahať len tých 80%.
    Žabinka áno tak..
    majus1 Ďakujem
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Už som aj zabudla ako vyzerá MRP, ale postup je rovnaký, účtuješ dve položky, 80% a 20%, len ALFA tie sumy preráta za teba a uľahčí ti prácu. V každom programe ideš najprv do nastavení firmy a keďže si nastavila že si neplátca DPH, do tých koloniek ťa nepustí.
    Keď sa snažím pochopiť načo sa pýtaš, nadobúdam dojem, že neovládaš základy účtovníctva a mala by si čo najskôr doplniť vedomosti. K tomu tvrdeniu ma vedie to, že miešaš spolu doklady dvoch účtovných období. Minuloročné faktúry zaúčtuješ do minulého roka a ostanú v pohľadávkach, nevstupujú do príjmu a neplatíš z nich daň. Potom urobíš prechod do nového roka a až tu zaúčtuješ úhrady faktúr a až tu sa stávajú tvojím príjmom a prirátajú sa k novoročným uhradeným faktúram. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
    majus1 nie som účtovníčka, len sa snažím naučiť sa robiť túto agendu sama pre seba a mám v tom ešte trošku chaos.
    kukučka Držím palce, neboj sa opýtať, je tu dosť ľudí ochotných poradiť.

    Postup pri zaúčtovaní 80% nákladov z prijatej faktúry v MRP - JU - neplatca DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.