Zavrieť

Porady

Ročné vyúčtovanie služieb spojených s užívaním bytu

Dobrý deň,
bývam v bytovom dome so 40 bytovými jednotkami.
Chcem sa spýtať, či je reálne, ak som mal spotrebu 5485 kWh za kúrenie na 57,2m2 a susedia čo majú skoro byt s 80m2 mali spotrebu 0,1 kWh za kúrenie.
Je možné, aby ako správca hovorí, že som mohol vykúriť kompletne druhý byt????
Za odpovede Vám vopred ďakujem.
14 komentárov     zbaliť
mackoivan U vás viete ako kto v dome kúri a akú má spotrebu?
sito Však je to spoločné zariadenie domu, ktorým sa vykuruje budova, nehnuteľnosť. A nie je to zo zákona osobný údaj. Aj náklady sú spoločné a aj spoločne rozhodujú ako ich rozpočítajú na jednotlivých vlastníkov bytov v dome, že?
mackoivan Je to podobné ako so spotrebou vody.
... nie je milé, že sused sa dozvie, že sa nekúpem a nesplachujem (-:
vicktor to zaciti po par dnoch, netreba cakat na rocne vyuctovanie
sito A je milé keď sused odrbe ostatných spoluvlastníkov domu a oni sa nemôžu, mesmiu o tom dozvedieť?
mackoivan Neodrbe ! 60% zaplatí aj tak, že neotvorí radiátory aj celú zimu. U nás je výhoda, ze stupačky nejdú cez byty, takže teplo sa z nich kradnutých nedá.
Mária27 Ja som si pred zateplením prikurovala elektrickým radiátorom a ten merač ústredného kúrenia si to započítaval, ako keby mi to teplo on dodal. Takže som ročne platila o 700 eur viac ako dostala, navyše som platila elektrinu ...
sito Ivan, skúsim slušnejšie. Aj tak na tom získa, odrbe ich! Jediné určené meradlo tepla v bytovom dome je meradlo dodávateľa tepla na päte domu. Peniaze, ktoré podľa neho žiada dodávateľ tepla zaplatí bytový dom, teda jeho správa. V konečnom dôsledku spoluvlastníci domu, spoločne. Klasika, náklady sa rozpočítali na jednotlivé byty podľa plochy bytov v dome. Teda vsio rovno. Modernejšie, ( vraj podľa meračov tepla? ) len 60 % z priemeru na jeho byt. Zbytok? 0 %. A to vôbec sa cez zimu nepodieľal na vykurovaní domu. Ale tých 60 % zaplatí každý vlastník bytu v dome, samozrejme, že tí, čo sa podieľajú na vykurovaní domu tým, že majú radiátory otvorené zaplatia viac ako 60 % z priemeru na byt. Teda už nie vsio rovno. Takže to meranie v bytoch spôsobí to, že rozdiely sú spôsobené len medzi bytmi, ktoré nemajú nameranú 0. Ten s tou nulou sa môže rehniť. Z celého domu zaplatí najmenej, že?
vicktor Co je na tom take smiesne?
Samozrejme ze kto menej odobera, tak menej zaplati a naopak.
mackoivan Mária , na novych meračoch už dieliky nenaskakuju pokiaľ radiátor nemá cca 30° C...asi ste mali tie odparovacie. Tie merajú aj v lete (-: Mnoho meračov má po roku stav 0, alebo jeden- dva
sito vicktor (Dnes 14:22) Co je na tom take smiesne?

Viktor, ty si to sito nepochopil?

Ten s tou 0 si povie, 0 jednotiek, dielikov, čiarok, atď = nulová úhrada zo spoločných nákladov domu pre jeho byt, že? Lenže ostatní si povedia, že s tým ... vy ... a dajú mu a aj sebe uhradiť rovnako zo 60 % nákladov domu. Ak by ozaj s ním chceli ozaj vy ... Tak, ak by ostatní povedali 100 % to by teda s ním riadne vy ... Všetci by platili rovnako, nikto by nič nezískal na úhradách jednotlivých bytoch, ani ten s 0. Ale to by im boli tie podvodítka na .... ,že?
misoft
mackoivan (Dnes 16:07) Mária , na novych meračoch už dieliky nenaskakuju pokiaľ radiátor nemá cca 30° C...asi ste mali tie odparovacie. Tie merajú aj v lete (-: Mnoho meračov má po roku stav 0, alebo jeden- dva
-------------------------------------------------------------------
...a toto bolo často kritizované, pretože to bolo nespravodlivé - meralo sa i teplo dodané Slnkom, teplým vzduchom zvonku v lete. Samozrejme - vyhovovalo to dodávateľom tepla - predsa zarobili prachy navyše, pričom nevynaložili ani cent. A navyše - odrbávali ešte aj pri odpočtoch - malo sa porovnávať so stupnicou kolmo na merač, lenže oni "merali" pohľadom dole - takže bolo "odparené" vždy viac - niekedy i 2 dieliky sa "sekli".
sito misoft (Dnes 16:42)

"Samozrejme - vyhovovalo to dodávateľom tepla - predsa zarobili prachy navyše, pričom nevynaložili ani cent."

Dušan, ako mohli zarobiť prachy navyše? Veď oni majú na päte domu svoj merač tepla pre dom. Podľa toho napočítavajú domu náklady za teplo. Nie podľa slnka jeho žiarenia, či?

"A navyše - odrbávali ešte aj pri odpočtoch"

A vieš, že je to jedno, či tie predpotopné alebo tie moderné slúžia spoluvlastníkom domu aby sa odrbávali medzi sebou, lebo dodávateľa jeho merač tepla odrbať nemôžu, alebo áno?
sito " Mária27 (Dnes 08:40) Takže som ročne platila o 700 eur viac ako dostala, navyše som platila elektrinu ... "

Marka, myslíš, že pochopili čoho si viac dostala a aj navyše dala?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    A čím ste tu spotrebu merali, elektromermi?
    sito Tibor, kedysi sa plyn platil podľa m3, potom sa začal prepočítavať na kWh aby sa dala porovnať cena plynu a cena elektriny. Teplo sa meria v GJ. No vyhláška o rozpočítaní nákladov na teplo tiež určuje uviesť spotrebu tepla v dome v kWh. Je na to určený koeficient 277,7777.

    5485 : 277,7777 = 19,75 GJ.
    0,1 : 277,7777 = 0,00036 GJ.

    "Je možné, aby ako správca hovorí, že som mohol vykúriť kompletne druhý byt????"

    Neviem aký majú pomer základná a spotrebná zložka nákladov za teplo? Možno 60 % : 40 %. V tom prípade správcu netrápi tá spotreba 0,1 kWh, veď zaplatí 60 % na jeho byt. Ale koľko zaplatí ten menší byt? Z týchto údajov to ani pán boh nevie, či niekto na porade áno?

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Pre takéto prípady je dobré mať rozpocitanie nákladov na kúrenie 60% podľa základnej zložky (každému rovnako) a 40% podľa spotrebnej zložky (to čo namerajù merače tepla na radiátoroch) V našom dome tak rozpocitavame a aj tak sú aj 250 € rozdiely v platbách. Ale oplatí sa lebo aj tí čo šetria šetria aj pre ostatných. Na vyúčtovaní máme aj grafický znazornenú spotrebu toho ktorého bytu k priemernej spotrebe domu. Samozrejme vidia ten graf len konkrétni majitelia bytov...spotrebu jednotlivých bytov odpoctova firma nezverejňuje. A ešte k otázke...nie nie je to možné , musí ísť o omyl
    Naposledy upravil mackoivan : 18.06.19 at 11:11
    sito Možno oni majú 0 : 100 % na jednotky (kWh). Koľko na €?

    Ročné vyúčtovanie služieb spojených s užívaním bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.