Zavrieť

Porady

Predčasne ukončená MD - nárok na dovolenku

Potrebujem rýchlu radu. Zamestnankyňa ukončila MD 31.8.2006 - predčasne, mala byť doma ešte do 30.11.2006. Ale od 1.9.2006 nastúpila do práce v inej firme, u nás dala žiadosť o skončenie PP dohodou k 31.8.2006. Odhlásená už je, ale neviem či jej máme ešte doplatiť nejakú dovolenku, pretože nastúpila na MD 6.11.2003 - (dovolenka, ktorá jej prináležala v tom roku si vyčerpala). Ale čo v roku 2004? Keďže materská dovolenka trvá 28 týždňov, takže do 20.5.2004, má nárok na dovolenku aj v tom období? Mne sa zdá, že dovolenka sa nekráti len v roku, keď nastúpi na MD - teda len v tom roku má nárok na celú dovolenku, ale v ďalšom roku už nie. Podľa §144 ods.4 sa posudzuje za výkon práce čas MD aj RD, predsa nemožno za celé 3 roky počítať nárok na dovolenku. Už som z toho fakt......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Ďakujem Majka, pozrela som si to. Ale tie odpovede sa mi zdajú také nedopovedané a lebo nepotvrdené. Ako som pochopila, ak jej vychádza MD do 20.5.2006 - vypočítam si 4/12 nároku na dovolenku. Ale za rodičovskú dovolenku krátiť? No, možno som to nepochopila, alebo .....,
    ak vieš zaujať jednoznačné stanovisko, poraď mi prosím, ďakujem.
    Naposledy upravil Orsz : 03.09.06 at 11:55

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Orsz
    Ďakujem Majka, pozrela som si to. Ale tie odpovede sa mi zdajú také nedopovedané a lebo nepotvrdené. Ako som pochopila, ak jej vychádza MD do 20.5.2006 - vypočítam si 4/12 nároku na dovolenku. Ale za rodičovskú dovolenku krátiť? No, možno som to nepochopila, alebo .....,
    ak vieš zaujať jednoznačné stanovisko, poraď mi prosím, ďakujem.
    Nie je to celkom tak.
    Keby neodpracovala /čiže keby nebola na MD v roku 2006/ 60 dní tak by jej vznikol nárok na dovolenku len za odpacované dní, každých 22 dní 1/12. Ale keďže jej vychádza MD až do 20.5.2006 spĺňa podmienku odpracovaných 60 dní, teda má nárok na plnú výmeru dovolenky na rok 2006, ktorú jej pokrátiš za obdobie RD a to nasledovne: prvých 100 pracovných dní o 1/12, každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    jankasm
    Nie je to celkom tak.
    Keby neodpracovala /čiže keby nebola na MD v roku 2006/ 60 dní tak by jej vznikol nárok na dovolenku len za odpacované dní, každých 22 dní 1/12. Ale keďže jej vychádza MD až do 20.5.2006 spĺňa podmienku odpracovaných 60 dní, teda má nárok na plnú výmeru dovolenky na rok 2006, ktorú jej pokrátiš za obdobie RD a to nasledovne: prvých 100 pracovných dní o 1/12, každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.
    Áno, Janka, ďakujem, už som na to prišla - je to v §109 ods.1.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Pozerám, že už som doplietla aj roky, samozrejme, že som riešila MD - do 20.5.2004, takže ten nárok na dovolenku je určený na rok 2004.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Ešte sa chcem spýtať, aký priemer mám použiť pri výpočte na preplatenie dovolenky. Pretože po MD u nás skončila, a naposledy mala v roku 2004 priemer 34,50 Sk/hod. z mesačnej mzdy 6000,- Sk. Mám jej vypočítať pravdepodobný priemer na dovol., aký by mala, keby nastúpila u nás do práce?
    A ešte môžem jej uplatniť nezdaniteľné minimum? Pracujem v MRP win., a tam mi to automaticky dalo, neviem ale , ako je to v tomto prípade.
    Naposledy upravil Orsz : 03.09.06 at 12:55

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Orsz
    Ešte sa chcem spýtať, aký priemer mám použiť pri výpočte na preplatenie dovolenky. Pretože po MD u nás skončila, a naposledy mala v roku 2004 priemer 34,50 Sk/hod. z mesačnej mzdy 6000,- Sk. Mám jej vypočítať pravdepodobný priemer na dovol., aký by mala, keby nastúpila u nás do práce?
    A ešte môžem jej uplatniť nezdaniteľné minimum? Pracujem v MRP win., a tam mi to automaticky dalo, neviem ale , ako je to v tomto prípade.
    Ano, vypočítaš jej pravdepodobný priemer aký by mala keby nastúpila do práce. Nezdaniteľné minimum jej tiež uplatníš, predsa bola ešte do 31.8.v PP.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    OK, veľmi ďakujem, ale mala by som jej dodatočne ešte dať podpísať vyhlásenie na rok 2006 - lebo to sa každý rok podpisuje. Mám pravdu?

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    Orsz
    OK, veľmi ďakujem, ale mala by som jej dodatočne ešte dať podpísať vyhlásenie na rok 2006 - lebo to sa každý rok podpisuje. Mám pravdu?
    Kedze bola do 31.8.2006 este v PP a uplatnila si jej este za toto obdobie nezdanitelne minimum, tak Vyhlasenie jej daj podpisat v sulade s terminom ukoncenia PP.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    auctovnicka
    Kedze bola do 31.8.2006 este v PP a uplatnila si jej este za toto obdobie nezdanitelne minimum, tak Vyhlasenie jej daj podpisat v sulade s terminom ukoncenia PP.
    Ďakujem, pravdupovediac s takýmto postupom pri nároku na dovolenku som sa ešte nestretla, nemala som takú zamestnankyňu, a preto toľko pochybností a otázok. Ďakujem všetkým za odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.