Zavrieť

Porady

úložka a koeficient

Spoločnosť začala obchodovať s peniazmi vkladmi na úložku. Banka pripočíta úroky, odčíta daň z úroku. Ak má niekto skúsenosti poradí mi prosím ohľadom účtovania? Údajne mám prepočítavať zisk z tohto obchodovania DPH koeficientom,pretože nemáme v náplni činnosti. Ževraj sa to týka riadku 06 daň.priznania. Viete ma prosím usmerniť? Ďakujem!!!
Naposledy upravil anelly : 07.09.06 at 11:23
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no vykonávate činnosti podľa paragrafu 39 tie sú oslobodené od dane to jest vám vstupujú do koeficientu podľa paragrafu 50. Podľa paragrafu 50 ods 3 ak takúto činnosť začnete počas roka určite si výšku koeficient sám ale musí to schváliť príslušný daňový úrad...no a potom každý ďalší rok už používate koeficient z predchádzajúceho roka pričom koeficient vyrátate ako

    plnenia podliehajúce dph
    --------------------------
    všetky zdaniteľné plnenia

    pokiaľ však je podieľ oslobodených činnosti minimálny a nemá vplyv na koeficient to jest napr. máte zdaniteľné plnenia 100 mil. s dph a oslobodené máte za 20 tis. Sk tak vplyv je minimálny...

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Vladimír Ozimý
    no vykonávate činnosti podľa paragrafu 39 tie sú oslobodené od dane to jest vám vstupujú do koeficientu podľa paragrafu 50. Podľa paragrafu 50 ods 3 ak takúto činnosť začnete počas roka určite si výšku koeficient sám ale musí to schváliť príslušný daňový úrad...no a potom každý ďalší rok už používate koeficient z predchádzajúceho roka pričom koeficient vyrátate ako

    plnenia podliehajúce dph
    --------------------------
    všetky zdaniteľné plnenia

    pokiaľ však je podieľ oslobodených činnosti minimálny a nemá vplyv na koeficient to jest napr. máte zdaniteľné plnenia 100 mil. s dph a oslobodené máte za 20 tis. Sk tak vplyv je minimálny...
    No ja som na infarkt. Ja som to doteraz účtovala
    ..221-xxx/662-xxx úrok
    ..341-xxx/221-xxx daň z úroku a do žiadneho riadku tlačiva DPH som to nedávala. Brala som to ako obyčajné úroky. Povedzte, že to nie je pravda!!!!
    Naposledy upravil účtovník 007 : 07.09.06 at 11:58 Dôvod: nespisovná slovenčina

    anelly je offline (nepripojený) anelly

    anelly
    Koeficientom prepočítavam iba zisk z tohto obchodu ? Ako to vyzerá v praxi.
    Ako sa to vyráta ak koeficient je napr.1,29 a aké sumy a na aké riadky daň.priznania ?
    Veľmi ďakuje, ale v tomto som absolútny začiatočník.
    Naposledy upravil anelly : 12.09.06 at 04:54

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ale Z. o DPH § 10 odst.2 písm. c) hovorí : za dodanie služby sa nepovažuje dosiahnutie úroku z peň. prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je banka.
    T.z., tieto úroky sa neuvádzajú v DP DPH.
    Naposledy upravil Lila : 07.09.06 at 13:00

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    anelly
    Teraz tu mám 2 rozličné názory. Môže sa prosím k tomu niekto vyjadriť!
    Anelly ja som to doteraz brala ako obyčajné úroky, lebo aj keď nemáš samostatný účet na takýto obchod, jedná sa o termínovaný vklad. Ak by som mala term. účet, úroky ktoré Ti vyplatí banka účtuješ na 662-xxx a nevstupujú do koeficientu. Možno ešte niekto pridá názor.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ešte som sa nestretla s termínom "úložka". Ono by to chcelo vedieť presne o čo ide. Ak o nejaký klasický termínovaný vklad, z ktorého dosiahnete výnos - úrok, tak to do tlačiva DPH nikde neuvádzam.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ano Alušik, myslím že ide o klasický terminovaný vklad, z ktorého plynú aj úroky.
    My tento výraz tiež používame, lebo robíme tzv. nočné úložky /Skk, CM/ čiže tzv. 1-dňový termin. vklad. V tomto prípade peniaze, ktoré odídu z nášho účtu si ponecháva banka kdesi na svojom špeciálnom účte.
    A t.z. nemáme žiaden terminovaný účet.
    Ide tu len o terminus-technicus.

    anelly je offline (nepripojený) anelly

    anelly
    Ďakujem.Ani ja som nenašla nikde názov "úložka", ale už som sa dopátrala, že ide o krátkodobý termínovaný vklad. Čiže účtovať a postupovať ako účtovník 007, súhlasím s Lilou.Dokonca som si to našla aj na stránkach DRSR. Takže vďaka babenky! a pekný víkend!
    Naposledy upravil anelly : 12.09.06 at 04:55

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ten, kto robí takýto obchod Ti mal priložiť k bank. výpisu konfirmáciu o terminovanom obchode /alebo tzv. nočnej úložke/. Banky to zasielajú faxom, tie pedantnejšie aj poštou. Ktosi tieto konfirmácie u Vás "hádže asi do koša!" Tento doklad by si mala pri výpise mať, nakoľko je tam uvedený úrok a aj daň z úroku. A ak máte v ten deň viacej fin. pohybov, tak je niekedy dosť ťažké sa z toho vysomáriť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.