Zavrieť

Porady

štvorzápočet v POHODE

- firma A(to sme my) je dlžná B, B je dlžná C, C je dlžná D a D je dlžná A. Môžem to spraviť takto?

1.- ID-likvidujem FA firmy B - bez predkontácie
2.-OZ - spravím ostatný záväzok na firmu C - predkontácia 321/325
3.-ID - likvidujem OZ firmy C - bez predkontácie
4.-OZ- spravím ostatný záväzok na firmu D - predkontácia 325/325 (???)
5.- ID - spravím vzájomný zápočet medzi firmami A a D - predkontácia 325/311.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Ja by som to takto nekomplikoval. Ak je tento zápočet výsledkom nejakej spoločnej dohody všetkých zúčastnených strán a výsledkom je to, že ste sa zbavili záväzku voči B a pohľadávky voči D, tak by som to jednoducho zaúčtoval 321/311.

    Len v prípade, že sa riešili postupne nejaké dvojstranné zmluvy o prevzatí záväzku či pohľadávky, tak treba o nich účtovať jednotlivo.
    lomatka Práve to, že sa riešili vzájomnými zmluvami.
    Onko No v takom prípade to treba riešiť jednotlivo, avšak mám pocit, že idete na to z opačného konca. Nepostupujú sa záväzky, ale pohľadávky, firma nemôže len tak na niekoho iného presunúť záväzok.
    Takže ak bola firma A tá aktívna, ktorá vykupovala pohľadávky, tak v tejto reťazi mi zmysel dáva, že na začiatku A vykúpila pohľadávku D voči C započítaním pohľadávky A voči D, a postupovať až dovtedy, kedy A je dlžná B a B je dlžná A.
    Ak bol vo vykupovaní pohľadávok aktívny niekto iný, napr. firma D, tak keď za A príde niekto z D, že kúpil som pohľadávku, ktorú mala pôvodne B, príde mi zbytočné účtovať všetky postúpenia pohľadávok v reťazi, keď pre mňa je relevantná len zmena z B na D.
    Každopádne rozhodujúce sú zmluvy, ktoré som nevidel. Pekné príklady účtovania jednotlivých transakcií sú tu: https://www.opytajsauctovnika.sk/ako...-a-postupnika/ Ako je tam vidieť, zvlášť sa účtuje obstaranie pohľadávky (OP) a zvlášť úhrada za obstaranie (ID - zápočet), takže všetko má svoju predkontáciu.

    štvorzápočet v POHODE

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.