Zavrieť

Porady

Ukončenie leasingu úžitkového vozidla

Fyzická osoba - zivnostník obstaral uzitkove vozidlo formou leasingu. Zaplatil akontaciu + niekolko splatok. Z dovodu nedostatku finan. prostriedkov nie je schopny vozidlo dalej splacat, preto "odstupi" od lesingu samozrejme bez naroku na vratenie uz zaplatenej ciastky. Kedze islo o uzitkove vozidlo, zivnostnik si uplatnoval odpocitanie dane aj z akontacie aj zo splatok. Vyplyva mu v suvislosti s takymto ukoncenim leasingu povinnost odvodu dane, resp. vratenia odpocitanej dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Opravu odpočítanej dane je platiteľ dane vo všeobecnosti povinný vykonať podľa § 53 ods. 1 ZDPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane. Bez obdržania dokladu je platiteľ povinný odviesť odpočítanú daň (prípadne zníženú pomernú časť zodpovedajúcu odpisom) v zmysle § 53 ods. 5 len v prípade krádeže tovaru, a to i v prípade tovaru, ktorý bol predmetom finančného prenájmu.
    Mimo toho vzniká povinnosť úpravy odpočítanej dane pri investičnom majetku v zmysle § 54 ZDPH, ak platiteľ, ktorý nadobudol investičný majetok, zmení účel jeho použitia.
    V prípade predčasného ukončenia leasingu nejde o odcudzenie tovaru. Podľa môjho názoru tu nie je možné aplikovať ani § 54 - nájomca majetok nenadobudol, len mu opakovane bola poskytovaná služba práva užívať hmotný majetok, ktorý naďalej zostal vo vlastníctve leasingovej spoločnosti a účel jeho použitia sa nezmenil. Vzhľadom na uvedené by som v súvislosti s predčasným ukončením leasingu úžitkového vozidla žiadnu DPH do štátneho rozpočtu nevracal. Iné by bolo, pokiaľ by "nespotrebovanú" pomernú časť zvýšenej splátky prenajímateľ nájomcovi vrátil . V tom prípade by mal prenajímateľ zároveň vystaviť aj príslušný doklad o oprave základu dane v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) ZDPH, na základe ktorého by nájomca daň upravil v zmysle § 53 ods. 1 ZDPH a príslušnú daň odviedol. Problematika vysporiadania vzťahov medzi prenajímateľom a nájomcom pri predčasnom ukončení leasingu (vrátane spôsobu vysporiadania akontácie) je spravidla zakotvená v zmluvách veľmi rôznorodo - pre správne riešenie treba poznať vždy konkrétne znenie leasingovej zmluvy.

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Ahoj poraďáci,
    poraďte prosím aj mne s predčasným ukončením leasingu.
    Nákladné auto zaradené do majetku firmy, obstarané formou leasingu 12.8.2004,bolo odkúpené od leas.spoločnosti dňa 1.8.2006.
    Mám faktúru na kúpnu cenu s DPH a ďalšiu faktúru na poplatok za predčasné ukončenie s DPH, úroky z omeškania a odúročený ušlý zisk bez DPH.
    1. Mám nárok na odpočet DPH s kúpnej ceny aj s poplatku?SÚRNE!
    2. Ako mám upraviť základ dane? Dočítala som sa, že v roku porušenia leasingu treba upraviť základ dane o kladný rozdiel medzi leas.odpisom §26 ods.8 ZDP a daňovým odpisom § 27 alebo 28 ZDP. V mojom prípade to znamená:

    - v r.2004 mám leas.odpis 125tis.
    - v r.2005 .....................300tis. - ale som ho neuplatnila
    - v r.2006 .....................175tis

    - r.2004 daň odpis by bol 225tis
    - r.2005 .......................225tis
    - r.2006 nemám nárok na odpis
    Z tohoto mi vyplýva, že o sumu 175tis SK upravím základ dane?S vlaňajším neuplatneným odpisom nemusím robiť nič?
    Dobre rozmýšľam? Ďakujem Vám za odpoveď.

    Ukončenie leasingu úžitkového vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.