Zavrieť

Porady

SZČO a PN manželky

Dobré ráno!

Prosím o radu. SZČO má manželku v nemocnici a následne bude vypísaná na dlhodobú PN/rizikové tehotenstvo/. Pred tým manželka bola vedená na úrade práce. Majú dve školopovinné deti o ktoré sa musí starať.
Ako to je so SZČO? Môže vykonávať svoju činnosť/faktúrovať?

A ako povinnosti má manžel? Prosím o vyjadrenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    SZČO je manžel?nepochopila som otázku..lebo ak je manžel tak jeho podnikanie ide bez akej koľvek zmeny ďalej, môže fakturovať a vykonávať činnosť vo svojejj firme.Žiadna povinnosť mu nevzniká. Ak je SZČO manželka, tak je povinná o PN nahlásiť ZP aj SP.

    elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

    elizabet100
    marcik
    SZČO je manžel?nepochopila som otázku..lebo ak je manžel tak jeho podnikanie ide bez akej koľvek zmeny ďalej, môže fakturovať a vykonávať činnosť vo svojejj firme.Žiadna povinnosť mu nevzniká. Ak je SZČO manželka, tak je povinná o PN nahlásiť ZP aj SP.

    SZČO je manžel. Len jedná sa mi o to že on nemá nárok na OČR? Veď niekto sa musí starať o deti keď je manželka v nemocnici.Deti majú 6 a 10 rokov. A manželka má nárok na PN ak bola dlhodobo nezamestnaná nepoberala žiadne dávky?

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Manželka aj keď bola nezamestnaná mohla by mať nárokale iba v prípade ak si dobrovoľne platila do sociálky,nemocensku.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    elizabet100
    SZČO je manžel. Len jedná sa mi o to že on nemá nárok na OČR? Veď niekto sa musí starať o deti keď je manželka v nemocnici.Deti majú 6 a 10 rokov. A manželka má nárok na PN ak bola dlhodobo nezamestnaná nepoberala žiadne dávky?
    Ak sú deti zdravé, tak nemá manžel nárok na OČR. Na OČR bude mať nárok iba ak deti ochorejú. Manželka by mala nárok na nemocenké iba ak bola dobrovoľne nemocensky poistená.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    somij
    Ak sú deti zdravé, tak nemá manžel nárok na OČR. Na OČR bude mať nárok iba ak deti ochorejú. Manželka by mala nárok na nemocenké iba ak bola dobrovoľne nemocensky poistená.
    Ale mal by mať nárok na OČR keď sa stará o manželku doma. Nie?

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Gabi03
    Ale mal by mať nárok na OČR keď sa stará o manželku doma. Nie?
    Ak by manželka bola chorá tak, že vyžaduje ošetrovanie inou osobou, tak by mal nárok na ošetrovné na manželku.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Ale keď manželka ochorie má nárok na OČR z dôvodu starostlivosti - na deti do 10 rokov.


    http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1294

    dúfam, že som to dobre pochopila....

    elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

    elizabet100
    Ak si SZČO platil do 30.6 dobrovoľne a od 1.7. povinne odvody, z minimálnej mzdy koľko by mu vyšlo ošetrovné napr.za 10 dní?

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    elizabet100
    Ak si SZČO platil do 30.6 dobrovoľne a od 1.7. povinne odvody, z minimálnej mzdy koľko by mu vyšlo ošetrovné napr.za 10 dní?
    cca 1265 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.