Zavrieť

Porady

Môžem po skončení RD nárokovať podporu a potom nastúpiť na "neplatenú rodičovskú dovolenku"?

Ahojte,
v apríli (28.4.2021 bude mať syn 3 roky) sa mi končí rodičovská dovolenka. V práci chcem požiadať o ukončenie pracovného pomeru dohodou ku koncu mesiaca apríl a vybrať si 2 dni dovolenky (2 dni, lebo syn bude mať narodeniny 28.4. a potom sú ešte 2 pracovné dni v apríly - čiže ak sa nemýlim, dovolenku by som potrebovala na 29. a 30. apríla a na úrade by som mala byť zaevidovaná ako nezamestnaná od 1.5.2021).
Na podporu mám nárok, to viem (odpracovala som na jednom mieste 3 roky, potom MD, RD, reťazovo druhá MD, terajšia RD; žiadne PN, žiaden dodatočný príjem).
Budem sa musieť hlásiť na úrade aj počas poberania dávky v nezamestnanosti?
Potom by som sa chcela prihlásiť na "neplatenú RD", čiže ako osoba starajúca sa o dieťa do 6. roku. Dá sa na to prihlásiť hocikedy? Nemusí to byť pokračovaním riadnej rodičovskej dovolenky (plynulý prechod z jednej na druhú bez prerušenia)?

Budem vďačná, ak mi budete vedieť poradiť! :-)

(1) Správne som uviedla dátumy v mojej žiadosti?
"Týmto si Vám dovoľujem navrhnúť uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru podľa ustanovenia § 60 Zákonníka práce. Navrhujem, aby bol v písomnej dohode uvedený dátum 30. 04. 2021 ako deň skončenia pracovného pomeru.
Dovoľujem si Vás požiadať o súhlas s čerpaním dovolenky 29. 04. 2021 a 30. 04. 2021.
Zároveň Vás žiadam o vyplatenie náhrady mzdy za nevyčerpanú časť dovolenky.

(2) Budem sa musieť hlásiť na úrade práce (a nosiť opečiatkovaný papierik z miestnych potravín... :-D ) počas poberania dávky v nezamestnanosti? Ako často?

(3) Dá sa prihlásiť na "neplatenú RD" po uplynutí nároku na poberanie dávky v nezamestnanosti?
Naposledy upravil DoriBori : 10.02.21 at 14:16
veronikasad mala si počas RD nejaký príjem ? (dohoda, čerpanie dovolenky ...) Uveď obdobie MD
veronikasad Na príjem som sa pýtala preto, že ak si nejaký mala, tak ti čerpanie a preplatenie dovolenky nepomôže pri navýšení vymer.základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V žiadosti musíš uviesť, že žiadaš o ukončenie rodičovskej dovolenky k 28.4.2021+čerpanie dovolenky za 29.-30.4.2021 a následné ukončenie pracovného pomeru dohodou k 30.4.2021. Počas RD máš prerušené poistenie a keby ti bola všetka dovolenka preplatená, neovplyvní to vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

    Ak sa zaeviduješ ako uchádzač o zamestnanie na UP, musíš plniť všetky povinnosti uchádzača, Keď ti ponúknu prácu a bezdôvodne ju odmietneš, budeš vyradená z evidencie.

    Ako osoba starajúca o dieťa do 6 rokov môžeš byť evidovaná v zdr. a soc.poisťovni len v prípade, ak dieťa nebude navštevovať predškolské zariadenie viac ako 4 hod. denne
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DoriBori Ďakujem za odpoveď!
    Vieš mi, prosím, poradiť, ako je to v prípade, ak som sa odsťahovala a žiadosť o dohodu budem posielať poštou? --> Mám zároveň vyplniť a priložiť aj dve vyhotovenia dohody o skončení prac. pomeru, aby to v prípade súhlasu s mojou žiadosťou mohol zamestnávateľ hneď aj vyplniť, podpísať a poslať mi naspäť? Alebo mám počkať na jeho vyjadrenie k mojej žiadosti a až potom tú dohodu zvlášť poslať?
    ivka70 Dohodu vyrobi zamestnavatel, tu neposielas ty, Ty posielas len navrh na ukoncenie PP dohodou.
    veronikasad So zamestnávateľom treba vopred komunikovať aj telefonicky, lebo s dohodou nemusí súhlasiť. V tom prípade treba oznamenie o ukonceni RD poslat uz začiatkom marca, aby si este do konca mesiaca marca v prípade nesúhlasu stihla poslať výpoveď. Pracovný pomer by skoncil az 31.5. Zrejme po dvoch porodoch mas dosť dovolenky na vykrytie celeho obdobia vypovednej doby.
      zbaliť

    Môžem po skončení RD nárokovať podporu a potom nastúpiť na "neplatenú rodičovskú dovolenku"?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.