Zavrieť

Porady

Exekúcia ZP a dohodár s nizkym príjmom

Zdravím,
a zase neviem kudy kam.
Dohodár s nizkym príjmom posledná mzda do 50e v čistom má 5r exekúciu zo zdravotnej poisťovne.

Kedže ani jedna mzda od mája nebola dostatočne vysoká, tak píšem každý mesiac oznámenie exekútorovi podľa rád daných v tejto téme https://www.porada.sk/t327217-exekuc...-dochodcu.html

No posledne prišiel liebes brief od exekútora kde sa píše .. citujem
" vydávam
príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov : odmena z dohody o vykonaní práce a príkaz na úhradu trov exekúcie
v súlade s ustanovením §64,89 až 92, 200 a nasl. Exekúčného poriadku nariaďujem exekúciu zrážkami z dvoch tretín z príjmov povinného, na ktoré má nárok voči platiteľovi príjmu :
zamestnávateľ

Platiteľovi príjmu sa prikazuje po doručení tohto ex.príkazu na vymoženie pohľadávky... vo výške xy eur sumy zrazené z dvoch tretín z príjmu povinného poukázať na účet súdneho exekútora IBAN: ... , ktorý je vedený v banke. ,,, "

Ako teraz som totálne mimo, vôbec nemám brať do úvahy nepostihnuteľnú sumu? A z tej mzdy cca 50e mám stiahnuť 33,33e exekútorovi? Alebo ... no fakt nechápem, čo mám robiť... lebo exekútorovi posielam každý mesiac výplatný list dohodára a oznam, že nedosahuje jeho príjem nepostihnuteľnú sumu.
Tento dohodár má 4 exekúcie, z toho dalšia je aj v SP ( čo ma tiež udivuje, lebo vidia aký má VZ, a zasielali exekúciu a príkaz na začatie vymáhania pohľadávok. )

Ako nerada by som niečo zanedbala alebo nepochopila ale fakt netuším čo ešte mám spraviť.
Viete mi poradiť? Díkes vopred poraďáčky a poraďáci.
7 komentárov     zbaliť
misoft Neporadím odborne, ale inak. Nájdi si všetky zákony a §, týkajúce sa exekúcie, nepostihnuteľnej sumy a napíš exekútorovi, že exekúcia sa nedá z tak nízkeho príjmu realizovať, nakoľko by si ty na druhej strane porušila iné zákony. Ďalej mu napíš, že síce postupuje s exekučným zákonom, no zároveň porušuje iné zákony (napr. zákon o životnom minime) a že môžeš na neho podať sťažnosť na SKE pre prekročenie a porušovanie týchto zákonov.
Xanti Ďakujem, každý mesiac mu posielam oznámenie v znení ...toto je najaktuálnejšie

Vec : Oznámenie
V zmysle §88 ods.1 Exekučného poriadku Vám oznamujem, že povinný
xxxxxx,
s.č.xxxxx, 0xxxxxx, r.č. xxxxxx nedosiahol základnú nepostihnuteľnú sumu. Jeho čistá mzda za mesiac júl 2021 je vo výške 46,77 Eur ( slovom : štyridsaťšesť Eur a 77 Cent ) viď príloha.
Nakoľko u povinného xxxxx ide o prácu na dohodu o pracovnej činnosti, tak mzda nie je fixná ale variabilná, podľa počtu odpracovaných hodín v mesiaci.

S pozdravom
Xanti Ako ja viem, že platiť by mal. Má exekúcie v sume cca 1400e ... možno i bankrot by mu bol vhod .. len to sú ľudia, že neriešim mňa sa to netýka ... a ja riešiť musím...
Mária27 Asi ti to exekútor musí posielať, najmä ak píšeš, že nejde o fixnú ale variabilnú mzdu. Tak mu to posielaj aj ty. Základná mzda u dohodára je 50 % životného minima. Ak by mal viac príjmov a mala by si brať iný základ, resp. tento príjem by mal byť exekvovaný celý, musel by o tom rozhodnúť súd.
Xanti Ďakujem, no hej vždy je iný ale ani raz nešiel so mzdou nad nepostihnuteľnú sumu.
Tak budem posielať ďalej. len mením sumy a mesiace.
Mária27 exekútor čosi robí a aspoň mu rastú trovy a tebe robota bez odmeny - a že spravodlivosť!
Xanti No súhlasím, ale to napíše tak zmätočne pre mňa, že som zase panikárila kus ... ako zase raz som čítala exekučný poriadok, či sa čosi nezmenilo ked tak zhurta ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Ak exekútor nenariadil nepoužiť základnú sumu (ev. nepostihnuteľnú sumu), nič nezrážate. Exekúciu zaevidujte. Príkazy na začatie exekúcie posielajú bez ohľadu na výšku príjmu (aj) preto, aby získali poradie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Xanti Ďakujem, evidujem exekúcie podľa čísel túto zasielal opakovane samozrejme, jednu evidujem s poradovím číslom 5 a túto poslednú z poradovým číslom 14 .. ak som správne pochopila zloženie čísel exekúcie ..
    Jana Motyčková Poradie získavajú dňom doručenia, nezávisí od čísla exekúcie.
    Xanti nie tak som myslela, skôr poradie a počet listov kt. zašle exekútor ... zle som sa vyjadrila ... listy sa opakujú ..
      zbaliť
    ivka70 17.08.21 17:03 odstránil(a) z Porady

    Exekúcia ZP a dohodár s nizkym príjmom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.