Zavrieť

Porady

platiteľ DPH

Dobré ránko poraďáci,
vedel by mi prosím niekto poradiť ohľadom obratov? manžel je živnostník a chce sa zaregistrovať ako plátca DPH a potrebuje predložiť obraty. vystavoval faktúry v Kč a preto sa chcem spýtať podľa akého kurzu sa tieto úrahy prepočítavajú? faktúry mu boli uhrádzané v hotovosti. A treba tieto čísla predložiť na nejakom formuláre alebo sa priamo vpíšu do žiadosti o registráciu plátcu DPH na daňovom úrade?
prosím poraďte mi
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    a komu potrebuje predložiť obraty? daňovému úradu? veď existuje aj dobrovoľná registrácia dph.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    pozri § 5 ods. 4 - povinná registrácia je viazaná na dosiahnutie obratu. Okrem toho zákon umožňuje aj dobrovoľnú registráciu na dph ktorá sa neviaže na dosiahnutie obratu a zdaniteľná osoba môže požiadať o registráciu za platiteľa dane aj pred dosiahnutím obratu pre povinnú registráciu. O dobrovoľnú registráciu môže požiadať aj osoba, ktorá ešte neuskutočnila žiadne zdaniteľné obchody, avšak má zámer vykonávať podnikateľskú činnosť a jej registrácia je nevyhnutná z dôvodu prípravy na budúce zdaniteľné obchody.
    žiadosť o registráciu za platiteľa dane sa podáva na osobitnom tlačive, ktoré poskytne žiadateľovi daňový úrad. po odovzdaní vyplneného tlačiva daňový úrad preverí všetky údaje a v prípade pochybností o ich správnosti alebo úplnosti vyzve žiadateľa, aby údaje vysvetlil, doplnil alebo zmenil.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Obraty už máš prepočítané kurzom pri zaúčtovaní do peňaž.denníka. Ak sa chce stať platcom DPH od 1.10. tak spočítaj z PD všetok zdaniteľný príjem od 1.10.2005 do 30.9.2006. Suma obratu sa vpisuje priamo do žiadosti o registráciu.

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    ďakujem moc za rady :-)))
    jedná sa vlastne o to že manžel má živnosť od januára na služby v poľnohospodárstve a od septembra aj na obchodnú činnosť lebo si chceme otvoriť predajňu tak preto sa chce zaregistrovať ako plátca DPH

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    ešte som sa chcela vrátiť k tomu prepočtu ja nemám účtovný program peňažný denník vypisujem ručne :-) tak mi prosím poraďte
    ďakujem

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    môžem použiť kurz z internetu však? je tam len jeden pre devízy takže nemám z čoho vyberať :-)
    vďaka moc za radu

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    jasné, na stránke www.nbs.sk si klikni v menu na "kurzový lístok", sú to oficiálne kurzy národnej banky slovenska.

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    ahojte poraďáci tak som tu zase
    manžel ma presviedča že ako plátca DPH nakupuje tovar bez DPH ale s DPH ho predáva má pravdu?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzana29
    ahojte poraďáci tak som tu zase
    manžel ma presviedča že ako plátca DPH nakupuje tovar bez DPH ale s DPH ho predáva má pravdu?
    Neviem, či si sa vyjadrila úplne presne, ale v zásade ako platiteľ DPH môže nakúpiť niektoré tovary od neplatiteľa DPH, t.j. nemá nárok na odpočet DPH, ale on ako platiteľ DPH uplatňuje a odvádza DPH na svoje služby a tovary /pokiaľ nie sú v zmysle zákona o DPH od nej oslobodené/ vždy. Preto je pre neho samozrejme výhodné nakupovať tovar len u platiteľov DPH...

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    ďakujem za radu vravela som mu že je to tak že od platiteľa DPH nakupuje aj s daňou a on trvá na svojom že nie
    díííky moc

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzana29
    ďakujem za radu vravela som mu že je to tak že od platiteľa DPH nakupuje aj s daňou a on trvá na svojom že nie
    díííky moc
    Zrejme ho niekto pomýlil v tom zmysle, že tú DPH si môže od svojej výstupnej dane odpočítať a teda vlasne v niektorých prípadoch akokeby ju neplatil, napr. pri NO to tak môže pri nesprávnej interpretácii pochopiť

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzana29
    asi hej a môžete mi poradiť ako sa účtuje a platí DPH pri nákupe tovaru v ČR?
    A už sme doma V tomto prípade, ak nakupuje tovar v ČR od platiteľa DPH nakupuje ten tovar bez DPH- ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ a on vykonáva tzv. samozdanenie /zjednodušene povedané priznáva daň aj na vstupe aj na výstupe/. O tom tu už bolo veľa napísané a aj v odborných článkoch tu na porade - treba si dať do lišty hore "hľadať" slovo "samozdanenie"..., resp. nadbudnutie tovaru z EU...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.