Zavrieť

Porady

prečo nesedí výplatná páska ?

ahoj , je normálne , ak mám na výplatnej páske hrubú mzdu nižšiu ako skutočne dostanem na účet a je aj uvedené na páske k výplate ? miesto toho zamestnávateľ rozpisuje na pásku rôzne položky , ktoré sa finančne ani nezrealizovali ...napr.: ošatné , cestovné náklady a iné náhrady ? tým pádom je tam nižšia hrubá mzda a nižšie všetky odvody ...je toto normálne? nie je toto vyhýbanie sa reálnemu plateniu odvodov ?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad zamaž osobné údaje a prilož výplatnú pásku. Bez nej je to mlátenie prázdnej slamy ...
ivka70 na paske nic neskontrolujes, mzda ako taka bude vyratana dobre ....
veronikasad nepochybujem že bude vypočítaná dobre, aspoň dostane vysvetlenie k jednotlivým položkám, ktoré sa mu nezdajú ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na ucet dostavas cistu mzdu, nie hrubu.

    Osatne, cestovne nahrady a ine nahrady - ak sa nezhoduju so skutocnou realizaciou, su znakom obchadzania platenia odvodov a dani.
    Ako zamestnncovi ti to skodi kvoli vyske dochodku, nemocenskych davok, podpory a pod. Sice v cistom dostanes viac, ale vsetky odovody mas znizene a v konecnom dosledku sa to to vrati v horsom.
    25 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    carolitos však to a čo sa s tým dá robiť ? tie ostatné náhrady sú úplne fiktívne , pretože nič s toho sa nikdy nerealizovalo ... napríklad , je tam položka cestovné náklady... do roboty chodím pešo za 5 minút... síce mám vyplatené na účet čo odrobím , ale presne o tie odvody mi ide, ako si toto môže dovoliť ?
    Mila123 priložte VP, zmažte si osobné údaje.......
    carolitos priložil by som , ale výplatná páska je jedinečná u každej firmy a aj výmazom osobných údajov , by bola ľahko stotožniteľná
    ivka70 cestovne nahrady nie su za cestu do prace a z nej, tie dostavas, ked si vyslany na pracvnu cestu

    A co sa s tym da robit:

    pohovorit si so zamestnavatelom?

    zmenit zamestnanie?

    ak to vies preukazat, mozes sa obratit na Inspektorat prace, aj na financnu spravu - kedze ide aj o obchadzanie dani ....?
    ivka70 prilozit pasku je zbytocne, ta bude zratana dobre.
    Aj hruba mzda zo zmluvy bude dodrzana, tomu verim.
    Tam je nesulad len s tym, ze sa vyplaca nieco v cistom (napr.cestovne nahrady) namiesto mzdy. A to preukazat aj pri kontrole je problem ....
    carolitos no keď je opakovane na výplatnej páske ošatné: 150€ nezahrnuté do hrubej mzdy ...tak je to evidentné .... na finančnú správu konkrétne kde ? je nejaký konkrétny link ? s takým zamestnávateľom nemá cenu hovoriť ... neplatí dokonca ani za víkendy....soboty , nedele 0€ ...
    veronikasad ... a niektoré nepeňazné príjmy sa len "preženú" cez výplatu a zaplatia z nich odvody a dane.
    Bez výplatnej pásky nie je možné posudiť ...
    carolitos presne tam vidím ten problém, to dokazovanie... a priamo povedať nadriadenému , že nie som idiot a vidím , že obchádza firma platenie daní a odvodov ?
    ivka70 https://www.financnasprava.sk/sk/kon...nety-staznosti

    V nadväznosti na zákon č. 54/2019 Z. z. [nové okno] o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov neváhajte oznámiť podozrenie o protispoločenskej činnosti, o ktorej ste sa dozvedeli v rámci svojho zamestnania (povolania, postavenia alebo funkcie) na bezplatnom telefónnom čísle 0800 117 716 alebo na e-mailovej adrese protikorupcii@financnasprava.sk
    veronikasad tak mi to pošli na mail, keď nechceš priložiť na poradu. V akej oblasti pracuješ, keď píšeš o ošatnom ?
    carolitos na aký mail ?
    carolitos nestihol som ... mám už dosť toho čo si dovoľujú niektoré "práčky peňazí" napíšem len že je to Súkromná bezpečnostná služba ...
    carolitos ďakujem
    buchač carolitos (Dnes 13:55) napíšem len že je to Súkromná bezpečnostná služba ...
    =====================
    Čo ti bráni odísť ?
    carolitos okrem momentálnej ekonomickej situácie nič ... to je pravda...
    buchač carolitos (Dnes 17:14) okrem momentálnej ekonomickej situácie nič ... to je pravda...
    ===========================
    Aby si bol v obraze, tak ja sa pýtam len preto, nakoľko som také isté praktiky zažil tiež u jednej SBS.
    Sprvoti sa jednalo o pár drobných, ktoré som (pravdupovediac) ani nepostrehol.
    No prišlo na služby, ktoré boli počas sviatkov (Vianoce a koniec roka), kde to už bolo o iných sumách.
    Nuž som nabehol za zodpovedným a porozprával sa o probléme.
    Do ksichtu mi vmietol, že tak je to bežné.
    Nuž som dal okamžitú výpoveď a na najbližšiu služby som nenastúpil.
    Ale je pravdou, že moja ekonomická situácia nejak nutrpela.

    Otázka znie, že dokedy sa chceš nechať odrbávať.
    veronikasad Juraj, aj ti SBS-ka vyplatila náhradu príjmu pri okamžitom skončení pracovného pomeru ? (znovu si použil pojem "okamžitá výpoveď", ktorý Zákonník práce nepozná.
    buchač veronikasad (Dnes 20:06) Juraj, aj ti SBS-ka vyplatila náhradu príjmu
    ===============
    Ja vravím teraz hovorovou terminológiou ...ZP mám vieš kde.
    O akej náhrade príjmu je reč ?
    Svoje (poslednú výplatu) love som dostal.
    veronikasad pri uspešnom okamžitom skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok - okrem poslednej mzdy aj na náhradu príjmu vo výške priemerného zárobku. Takže z tej tvojej hovorovej "okamžitej výpovedi" bola nakoniec dohoda...
    veronikasad aj o tom je tá hra so slovíčkami, nestačí budchnuť dverami na kancelárii šéfa
    buchač veronikasad (Dnes 21:04)Takže z tej tvojej hovorovej "okamžitej výpovedi" bola nakoniec dohoda...
    =================
    Nenenene...žiadna dohoda, papier mal ako Vec - okamžité skončenie pracovného pomeru.

    ...a apropó...ak pracuješ v SBS, ktorá má (presnejšie mala v tej dobe ... ale už neexistuje) väzby na podsvetie, tak veľmi nemudruješ a odchádzaš s tým, že je jeden rád, keď dostane aspoň výplatu za odrobené.

    Ťažko sa to dáva písaným, lepšie by vyznelo na reál.
    veronikasad suhlasím
    Nandrolon Tak ju ručne prepíš napr. do Wordu a prilož tu.
    carolitos to je pravda ...asi je to všade rovnaké ... čo sa týka tejto oblasti ... ale nechce sa mi veriť , keď som sa obrátil na zamestnávateľa s tým , že prečo nemám zaplatené soboty a nedele , tak mi bolo povedané len toľko , že firma neplatí , žiaľ... keď sa mi nepáči ... a tak uvažujem , či je zákonník práce len nejaký zdrap papiera , alebo ...
    kopretinka inšpektorát práce
      zbaliť

    prečo nesedí výplatná páska ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.