Zavrieť

Porady

ako zvýšiť náklady a znížiť daňovú povinnosť?

brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
decká, pomoooc, cvične som si zrátala tento rok a ak nebola zrušená kvartálna preddavková daň, tak sa mám na čo budúci rok tešiť...

1/ od akej daňovej povinnosti mi hrozí kvartálny preddavok?
2/ ako tomu zabrániť? robím doma, nedávam do nákladov ani nájomné ani elektrinu...
3/ako mzdárka toho moc do nákladov neviem dať...tento rok som kúpila PC aj notebook, aj jednu tlačiareň...a aj nový mobil za korunu...

Usporiadat
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Platiť preddavky musí každý, kto má poslednú daňovú povinnosť vyššiu ako 20.000,-. Ak je menej ako 500.000,-platíš štvrťročne.

Ak máš popri SZČO aj závislú činnosť nad 50 % z celkového základu dane preddavky neplatíš, ak menej ako 50 % preddavky v polovičnej výške.

To čo si nakúpila predsa môžeš dať do nákladov, otázka je či to nie je menej ako 25% paušál.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
boli to pecky nad 30000...do akej sumy nemusim odpisovat a mozem to cele buchnut do nakladov? a zavislu cinnost nemam, ani paušál...
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

No do nákladov to môžeš dať do 30.000,- nad odpisovať 4 roky - tie veci čo píšeš.

Paušál som myslela 25% paušál.výdavky z príjmu, vtedy nemusíš preukazovať výdavky.
Platíš poistné ZP,SP - tiež je výdavkom
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
ď...........................
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

nedaju sa tie veci, co si kupila urobit tak, aby si to nemusela odpisovat? napr. pocitac bez tlačiarne, bo tlaciaren ti sluzi aj k pc aj k noteboku a tym padom nemusi byt spolu s pc a bude do 30 tis...tak to treba obhajit
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Aj nejaké dohody o vykonaní práce by možno pomohli, daň by sa síce odviedla rovnako 19% + 08% do SP, ale výslednú daň pre výpočet preddavkov by to znížilo ... aj základ pre výpočet poistného...
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

aj ...iná zmluva by sa dala..na výpomoc..a netýkala by sa odvodov :-)
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

za klientami nechodíš autom ? Tam sa dá čosi uhrať aj keď ak neblo auto vo firme do 11/04 to bola bieda, ale aspoň čosi sa dá.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
jednu dohodu už mám, auto nemám, som pešiak...
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Tak ku koncu roka skusiť dohodu na viac penazí s niekym? Možno aj keď z nej odvedieš daň ( napr. DVP na 40000, dať to na dieťa v domacnosti, ktoré si da dan.prizn.a daň sa vráti do domacnsti) sa to oplatí.
0 0
d.varmeda d.varmeda

d.varmeda je offline (nepripojený) d.varmeda

eviketa
Tak ku koncu roka skusiť dohodu na viac penazí s niekym? Možno aj keď z nej odvedieš daň ( napr. DVP na 40000, dať to na dieťa v domacnosti, ktoré si da dan.prizn.a daň sa vráti do domacnsti) sa to oplatí.

Skus to rozpisat podrobnejsie. Aj mna to zaujima.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Každý má nárok na nezdaniteľné minimum 80.832,- Sk. Od dvojročného syna až po nezamestnaného šesťdesiatnika. DoVP napísať na niekoho, kto nemá príjem zo závislej činnosti, resp. ako SZČO. On si potom v daňovom priznaní uplatní celoročné nezdaniteľné minimum a daň mu vrátia.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ja dávam dohodu o brig.práci študenta podpísanú na celý rok 3000 mesačne bez odvodu 19% /podpísané vyhlásenie/ a

odvádzam z toho Sp úraz.poist.
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Mohla by ísť študentovi dohoda o vykonaní práce, nie brigádnická napr. vo výške 6 500,--. Platilo by sa z toho potom iba úrazové a daň, alebo aj zdravotné? Inak ak študent podpíše vyhlásenie, nie je z toho potrebné odvádzať daň. Nemusí sa čakať na daňové priznanie.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ak podpíše vyhlásenie, má nárok na odpočitateľnú položku. Ak študent zarobí viac ako 3000,- musí sa sám a dobrovoľne (je to jeho povinnosť) prihlásiť do zdravotnej poisťovne a zaplatiť poistné.
Od budúceho roku to bude lepšie.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

A ako je to,prosím, ak by som (som živnostník) sem-tam zamestnala moju nezamestnanú mamu? Mohla by som jej napr. dať do zmluvy napr. také niečo - pomocné práce pri účtovníctve? To nevadí, že ja mám na to živnosť?
Poradíte, prosím, nejaké racio riešenie? Mzdárka totiž nie som.
Uvažovala som napr.,že by som s ňou uzavrela DoVP, odvediem 19 % daň + zatiaľ 0,08 % úrazové. Koľko by som jej tak mohla dať zarobiť? Aj ja totiž potrebujem znížiť daň.
Ďakujem
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Najlepšie 80.832,- Sk. Z takejto sumy nezaplatí daň, resp. si za mesiac uplatni 6.736,- Sk, potom podá daňové priznanie a zvyšok jej vrátia. Len pozor pri formulovaní DoVP - aby to bolo naformulované na výsledok práce: napr. skontrolovať, či na všetkých bločkoch je uvedený základ dane alebo spracovať mzdy pre Jožka Mrkvičku, Jana Bolehlava a pod.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ale ak je nezamestnaná, tuším, že môže odpracovať len určitý počet hodín, len si neviem spomenúť koľko. Nie je tu náhodou nejak aj obmedzený príjem - ak je nezamestnaná? Asi by to mala nahlásiť aj na úrade práce?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Myslím, že sa to netýka dohôd. A ak aj áno dostane toľko na hodinu. No a čo. Podnikateľovi nikto nesmie hovoriť do toho, koľko si zaslúži jeho pracovník. Ani úrad práce, ani daňový úrad, proste nikto.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Mickya
Ale ak je nezamestnaná, tuším, že môže odpracovať len určitý počet hodín, len si neviem spomenúť koľko. Nie je tu náhodou nejak aj obmedzený príjem - ak je nezamestnaná? Asi by to mala nahlásiť aj na úrade práce?
16 hodín/týždenne a 800,- Sk/týždenne - za celý mesiac 64 hodín a 3 200,- Sk
0 0
Načítať ďalšie