Zavrieť

Porady

ako zvýšiť náklady a znížiť daňovú povinnosť?

brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
decká, pomoooc, cvične som si zrátala tento rok a ak nebola zrušená kvartálna preddavková daň, tak sa mám na čo budúci rok tešiť...

1/ od akej daňovej povinnosti mi hrozí kvartálny preddavok?
2/ ako tomu zabrániť? robím doma, nedávam do nákladov ani nájomné ani elektrinu...
3/ako mzdárka toho moc do nákladov neviem dať...tento rok som kúpila PC aj notebook, aj jednu tlačiareň...a aj nový mobil za korunu...

Usporiadat
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

Ano, ale ak je nezamestnaná a dostane viac ako 3000 Sk za mesiac, musíš ty zamestnávateľ odviesť zdravotné poistenie 10%, dohodár 4%. Musíš ho tiež nahlásiť na príslušnej ZP ak vieš že túto sumu prekročí a to znamená že ti tých 14% +0,8% /úrazové poistenie/ nikto nevráti.Ak tak urobíš u ktorejkoľvek osoby, či je to dieťa, alebo iný nezamestnaný.

Komplikuješ tak situáciu sebe /dokazovať opodstatnenosť dohody, vykonanú prácu a ost./, dohodárovi /ak je nezamestnaný tak sa mu zniz. dávka ak prekrocí príjem 800 Sk za týždeň/, pribudne ti administratíva a ost. s tým spojené.
Radšej zaplatím tých 19% ako takéto šetrenie na 4.2%. Je pravda že záleží z akého DZ ich počítam, ale NIE JE AJ JEDNODUCHSIA CESTA? Je.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
ORLEN
Ano, ale ak je nezamestnaná a dostane viac ako 3000 Sk za mesiac, musíš ty zamestnávateľ odviesť zdravotné poistenie 10%, dohodár 4%. Musíš ho tiež nahlásiť na príslušnej ZP ak vieš že túto sumu prekročí a to znamená že ti tých 14% +0,8% /úrazové poistenie/ nikto nevráti.Ak tak urobíš u ktorejkoľvek osoby, či je to dieťa, alebo iný nezamestnaný.
To platí iba pri študentoch. Neviem, či obmedzenie príjmu platí aj pri DoVP pri nezamestnaných.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
to všetko je pekné, ale čo myslíte, z akých zdrojov má vreckové môj 17.ročný synátor? predsa zo študentskej dohody na 3000,- má aj odpočet....vláči chudáčik za to metráky výkazov do poisťovní...aspoň sú baby za okienkami milšie...na mňa furt vrčia...
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Orlen na konci tvojho príspevku píšeš, že je aj jednodochšia cesta (tvoje JE v závere), takže sem s ňou.
A ešte, treba asi myslieť nielen na to, že znižujem daň, ale hlavne vymeriavaci základ pre odvody, nemyslíš ?
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

ricij
To platí iba pri študentoch. Neviem, či obmedzenie príjmu platí aj pri DoVP pri nezamestnaných.
Plati to aj pri nezamestnaných, ktorý poberajú dávku v nezamestnanosti, resp. príspevok.
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

eviketa
Orlen na konci tvojho príspevku píšeš, že je aj jednodochšia cesta (tvoje JE v závere), takže sem s ňou.
A ešte, treba asi myslieť nielen na to, že znižujem daň, ale hlavne vymeriavaci základ pre odvody, nemyslíš ?
? Ty znižuješ VZ DoVPráce? O tom sa tu teraz bavíme. Tvrdím že je nezmysel dávať niekomu tak vysokú sumu na DoVP.
A to moje je pozná každý "šikovný" živnostník.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ORLEN
Plati to aj pri nezamestnaných, ktorý poberajú dávku v nezamestnanosti, resp. príspevok.
ORLEN, prosím, mohol by si bližšie uviesť dôvod, prečo tak rozmýšľaš, resp. na základe akého právneho predpisu :-)
Pekný deň
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

vladan
ORLEN, prosím, mohol by si bližšie uviesť dôvod, prečo tak rozmýšľaš, resp. na základe akého právneho predpisu :-)
Pekný deň
Stretla som sa s tým pri DoVP s nezamestnanými. Aký je to zákon neviem uviesť, ale radila som sa o tom s právnikom NuP. Ak nezamestnaný prekročí VZ 3000 Sk musíš ho nahlásiť na ZP a tiež odviesť odvody. Ak dohodu vyplácaš jednorázovo, tak by mal byť prihlásený aspoň ten mesiac kedy tú výplatu dávaš. Je to trochu postavené na hlavu, ale vyžadovali to na ZP.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Našej nezamestnanej upratovačke na DOVP povedali na ÚP, že môže zarobiť do 4000,- . Už tu raz aj niekto spomenul , že keď dohoda začne od stredy, tak sa podarí započítať 5 týždňov x 800,- Sk = 4000,-.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Orlen, sorry len som myslela že sa odbočilo od hlavnej temy tejto otázky a VZ znižujem vyplatením DvP sebe ako živnost., aby som mala výdaje a tým nižší VZ
0 0
d.varmeda d.varmeda

d.varmeda je offline (nepripojený) d.varmeda

ORLEN
? Ty znižuješ VZ DoVPráce? O tom sa tu teraz bavíme. Tvrdím že je nezmysel dávať niekomu tak vysokú sumu na DoVP.
A to moje je pozná každý "šikovný" živnostník.
Azda sa nedas prosit. Vysvetli to podrobne a pomozes ostatnym, resp. ak myslis, tak udaj aj cislo svojho uctu.
Dakujem
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Môžeš tiež na dohodu o brigádnickej práci napr. zamestnať študenta, ktorému v decembri vyplatíš odmenu vo výške napr. 80 000 sk. Odvedieš za neho dane,
poistné a dáš mu podpísať vyhlásenie k DzMz. Do 15 februára 2005 ťa požiada o ročné zúčtovanie dane a ty mu dáš príjem 80000 a odpočítaš mu hneď odpočítateľnú položku od ZD na daňovníka 80 000 Sk a daňový úrad ti vráti preplatok na dani ak o neho požiadaš. Takýmto spôsobom si znížiš ZD o 80000
a ešte ti bude vrátená daň.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Monika1
Môžeš tiež na dohodu o brigádnickej práci napr. zamestnať študenta, ktorému v decembri vyplatíš odmenu vo výške napr. 80 000 sk. Odvedieš za neho dane,
poistné a dáš mu podpísať vyhlásenie k DzMz. Do 15 februára 2005 ťa požiada o ročné zúčtovanie dane a ty mu dáš príjem 80000 a odpočítaš mu hneď odpočítateľnú položku od ZD na daňovníka 80 000 Sk a daňový úrad ti vráti preplatok na dani ak o neho požiadaš. Takýmto spôsobom si znížiš ZD o 80000
a ešte ti bude vrátená daň.
Poistné je myslené 14% z max. základu 32000 do ZP(odviesť v jeho mene) a 0,8% z 80000,- na úrazové poistenie do SP ako zamestnávateľ?
Daň 19% odvedená z daňového základu 80000,-zníženého o 1/12 odpočítateľnej položky?
Znižuje študentovi odvod do ZP, ktorý musel odviesť vo výške 14% z 32000,-jeho celoročný daňový základ pri podaní daňového priznania, príp. ročnom zúčtovaní?
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

neviem či tomu nerozumiem, ale veď keď brigádnik požiada o ročné zúčtovanie

tá vrátená daň z daňového úradu je jeho. Brigádnik si môže sám podať daňové priznanie a daňový úrad mu tú odvedenú daň vráti, nie?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Lenuška
neviem či tomu nerozumiem, ale veď keď brigádnik požiada o ročné zúčtovanie

tá vrátená daň z daňového úradu je jeho. Brigádnik si môže sám podať daňové priznanie a daňový úrad mu tú odvedenú daň vráti, nie?
Tu ide o príklady možnosti legálneho zníženia základu dane podnikateľa. V prípade skutočnej DBPŠ je to jasné, že vrátená daň je jeho.
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

ak u teba študent podpíše vyhlásenie, nemusíš odvádzať daň. Ak je to do tých cca 80tis.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Myslíte si, že ZP sa nejako domakne toho, že bola DVP ? Kdesi som tu už čítala túto polemiku a nevyšlo to jednoznačne. Dá sa to risknúť ?

Kori ako že nemusím odvádzať daň?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

eviketa
Myslíte si, že ZP sa nejako domakne toho, že bola DVP ? Kdesi som tu už čítala túto polemiku a nevyšlo to jednoznačne. Dá sa to risknúť ?

Kori ako že nemusím odvádzať daň?
Pretože ročná nezdaniteľná čiastka je 80832 = 6736/mesiac. Ak študent zarobí pod túto čiastku nevzniká mu daňová povinnosť, ak má podpísané vyhlásenie...
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Ja som vychádzala z toho, že dám tu odmenu jednorázovo na konci roka, podľa toho koľko budem potrebovať. Takže preto mi to nebolo celkom jasné.Z tohto pohľadu samozrejme že nevznikne daň, ale to by som musela odvádzať mesačne daň, čo som nerobila.
Naposledy upravil eviketa : 04.12.04 at 06:28
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
A čo takto do zmluvy dať prácu povedzme za kvartál - príp. i viac, na každý mesiac napísať 2999,- sk s tým, že výplata bude jednotne v rámci decembrových výplat. Daň odvediem 5 dní po vyplatení (samozrejme mzdu platím cez kasu), sociálke to nahlásim tiež v decembrovom hlásení (? môžem?), študent neprekročil 3000 mesačne,a vlastne na daň mi podpíše prehlásenie čiže neodvediem nič! Ak by som takto zamestnala dôchodcov, zaplatím za nich síce daň, a 0,8% úrazové, nárok na nezdaniteľnú čiastku by im podľa výšky dôchodku asi nevznikol, ale zo ZD by som cez mzdové N dostala viac von, no nie? Je tu niekde v úvahe chyba? Aké je veľkéto riziko, že si ZP študákov "nájde" ak si nezaplatia ZP?
0 0
Načítať ďalšie