Zavrieť

Porady

Daňové priznanie redaktora TV

Dobrý deň, prosím Vás, oslovil ma redaktor TV, či mu neurobím daňové priznanie. Nemá živnosť, pracuje na základe Zmluvy o spolupráci podľa §6 odst. 2 zákona. A teda takýto príjem vstupuje do r. 5 DPFO B oddiel VI? Keďže nemá veľmi náklady, je možné mu uplatniť paušál, však? Faktúry nemá, len vraj nejaké výkazy, kde sú evidované jeho príjmy. Nemám skúsenosť s redaktormi, tak sa pýtam či sú pri tom nejaké špecifiká, resp. čo by som mala vedieť, na čo si dať pozor. Tú dohodu podľa § 43 ods. 14 by mi mal tiež poskytnúť k nahliadnutiu? Alebo je to na ňom či ju má, alebo nemá uzatvorenú? Ak máte s tým skúsenosti, prosím, podeľte sa. Ďakujem Vám veľmi pekne.
8 komentárov     zbaliť
veronikasad Monika, pýtaj si k nahliadnutiu tu zmluvu o spolupraci
veronikasad Má pridelené DIČ?
romana147 .
mondes Veronika, áno, pýtala som si tú zmluvu o spolupráci. Aj na DIČ som sa pýtala, ešte mi neodpovedal. Ale včera mi preposlal Prehľad o vyplatených príjmoch, od firmy, pre ktorú pracuje. To by mi snáď ako podklad k vyplneniu mohlo stačiť, aj keď sa tam uvádza, že to neslúži na účely daňového priznania. A poslal mi aj z banky kópie potvrdení o prijatých príjmoch a sedí mi to s tým prehľadom z príjmov. Takže to by som mala. A dokonca som zistila, že to nie on posiela Oznámenie na FS o nezrážaní zrážkovej dane podľa § 43 ods. 14 zákona, ale tá firma, ktorá ho vypláca. Ďakujem.
veronikasad Počkaj na tu zmluvu a registráciu. Ak registráciu nemá, pošli ho na DU...
Ide u neho o príjem, z ktorého má zrazanu zrážkovú daň?
mondes Ahoj Veronika, takže mám zmluvu o sprostredkovaní podľa §51 občianskeho zákonníka. Ide o klasickú zmluvu, ide o činnosť moderátora a redaktora zahraničnej redakcie, nie je v nej uvedené nezrážanie zrážkovou daňou. Ale mám aj prehľad jeho príjmov v zmysle §6 odst. 2 zákona 595/2003, ide o nezdanené príjmy. .... Takže mi z toho vychádza, že mu klasicky uvádzam do DP r. 5 príjmy, taktiež si platil aj zdravotné odvody a uplatním mu paušálne výdavky. Myslíš, že je to ok? A musí podávať DP elektronicky v tomto prípade? Kdesi som čítala, že ak to nie je živnosť, tak nemusí, no nie som si istá. Ďakujem Ti krásne.
veronikasad Má pridelené DIČ?
Negoce Mondes: všetci, kt. majú licencie, alebo iné povolenia k podnikaniu, napriek tomu nie sú živnostníci, okrem ZŤP musia podávať DP elektronicky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    tá zmluva o sprostredkovaní je nejaký mačkopes
    čo tam je uvedené že má redaktor sprostredkovať?
    podľa mňa to mala byť autorská zmluva podľa autorského zákona - podanie výkonu (aktívny príjem SZČO podľa § 6 ods. 2 písm a) ZoDP) a môže tam byť aj licencia na jeho použitie (pasívny príjem podľa § 6 ods. 4 ZoFP)

    dohoda k nezrážaniu zrážkovej dane podľa § 43 ods. 14 môže byť samostatná alebo aj súčasťou zmluvy
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Je tam definované len zabezpečenie činnosti Moderátor a redaktor zahraničnej redakcie. A zvyšok sú len časti o odmene, mlčanlivosti, pokút za nedodržanie zmluvy, ochrana os. údajov atď. Takže ja na základe prehľadu príjmov, ktoré mi doručil a dokladov o úhrade príjmov ich zahrniem do r. 5 DPFO B a uplatním paušál. ......Môžem takto postupovať???.Totižto pýtala som sa ho, či nemá z príjmov zrážanú daň, tak mi neodpísal ani, ale v tom prehľade príjmov je uvedené, že sa jedná o nezdanené príjmy podľa § 6 odst. 2 zákona. Ďakujem.
    veronikasad Monika, v poslednej vete máš asi preklep. Kým od neho nedostaneš riadne podklady k DIČ a zrážkovej dani, nerieš. Nech oznámi predĺženie lehoty na podania DP.
    mondes Veronika, nie je to preklep. Je tam uvedené nezdanené príjmy. A ja som to pochopila tak, že nie sú zdanené a že si ich sám zdaní v DP. ...Ďakujem.
    veronikasad píšeš par.5, to je predsa závislá činnosť
    mondes Aha, opravené. Ďakujem.
    mondes Takže zistila som, že DIČ má pridelené, ale žiadnu zmluvu o nezrážaní zrážkovej dane nemá. Tá zmluva o spolupráci je podľa § 51 občianskeho zákonníka. Ten § znie: "Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona. " Je presne, ako písala avalik, nejaká "mačkopes". .....To je vlastne všetko, čo k tomu mám. Samozrejme aj ten prehľad o nezdanených príjmoch a taktiež aj platené odvody do ZP. Tak "babo raď". .....Keďže nemá zmluvu o nezrážaní dane, tak sa tá dań mala zrážať. Ale nestalo sa tak. Nemá zmluvu podľa autorského zákona, len podľa obč. zákonníka. Dám tie príjmy do r. 5 alebo niekde do iných ostatných príjmov? ......Ďakujem.
    mondes Overila som si na FS a tak, ako mi poradili, aj ja som s tým stotožnená, že príjem uvádzam do r. 5 DPFO B.. a klasika, paušálne výdavky. Ďakujem Vám krásne za Váš čas a rady. Veľmi si to vážim.
      zbaliť

    romana147 je offline (nepripojený) romana147

    romana147
    mohol by mať nejakú zmluvu
    mohol by mať VPD , alebo aspon výpis z účtu
    ak nie je szčo, tak silno prever ten paušál
    a
    má teda zmluvu, alebo dohodu ????????????
    ivka70 02.03.23 08:25 odstránil(a) z Porady

    Daňové priznanie redaktora TV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.