Zavrieť

Porady

Absencia a prerusenie na SP

Prosim nevedeli by ste mi poradit s nasledovnym problemom?
Zamestnanec od 11.9.2006 neprisiel do zamestnania. Zamestavatel mu vykazal absenciu.
Ako by ste poslali prerusenie na Socialnu poistovnu? Len na pracovne dni alebo aj na vikend a sviatok. Pozn. cez vikend a sviatok zamestnanec nepracuje. Spolocnost nema internu smernicu upravujucu absenciu.

Dalej ako to bude za den sviatku. On je odmenovany mesacnou mzdou. Absenciu zacal pred dnom sviatku. Je zamestnavatel povinny mu preplatit sviatok?

Vopred dakujem za rychle odpovede.
Usporiadat
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

od 11.09.2006 má prerušenie poistenia - dovod absencia, vrátane sob. a nedele, takisto aj sviatkov, čiže žiadna náhrada za sviatok mu nepatrí.
Program by to mal automaticky rátať.
0 0
luciagr luciagr

luciagr je offline (nepripojený) luciagr

treba mu prerusit poistne od 11.9.2006 dovtedy, kym nenastupi znovu do zamestnania. Sviatok nebude mat preplateny, nakolko ma absenciu.
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

§ 122 ods. 4 Zákonníka práce hovorí, že náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa ods. 3 nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien. Takže náhrada mu podľa mňa nepatrí. Ja by som nahlásila nepretržité trvanie prerušenia poistenia až do jeho nástupu do zamestnania alebo skončenia pracovného pomeru.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Ten paragraf som hladala cely den a nevedela som ho najst. Dakujem velmi pekne enave..
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

cepeva
Ten paragraf som hladala cely den a nevedela som ho najst. Dakujem velmi pekne enave..
Za máličko. Od toho sme tu, aby sme si navzájom poradili.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

cepeva
Zamestnanec od 11.9.2006 neprisiel do zamestnania. Zamestavatel mu vykazal absenciu.
Ako by ste poslali prerusenie na Socialnu poistovnu? Len na pracovne dni alebo aj na vikend a sviatok. Pozn. cez vikend a sviatok zamestnanec nepracuje.
luciagr
treba mu prerusit poistne od 11.9.2006 dovtedy, kym nenastupi znovu do zamestnania...
Odpoveď nie je úplne presná. Absencia existuje iba počas pracovných dní.
Pri doslovonom výklade zákona o sociálnom poistení (§26 ods. 1 písmeno c) má byť prerušené sociálne poistenie iba v dňoch keď mal zamestnanec pracovať a do práce nenastúpil = mal neospravedlnenú neprítomnosť.
Naposledy som túto otázku položil zástupcom ústredia sociálnej poisťovne 30. júna 2006 na stretnutí ústredia so zástupcami firiem, ktoré tvoria mzdové programy. Prítomných bolo v tom čase viac ako 50 ľudí, ktorí vyjadrenie predstaviteľa ústredia Sociálnej poisťovne počuli.
Obsah odpovede bol v zmysle vyššie uvedeného. Je to z pohľadu logiky kvalitný nezmysel, ale nepomôžeme si - v zákonoch netreba hľadať logiku.

Iný prípad je neplatené voľno, ktoré bolo poskytnuté so súhlasom zamestnávateľa (§26 ods. 1 písmeno a). V takom prípade je poistenie prerušené aj počas dní keď zamestnanec nemal pracovať (napr., soboty a nedele).
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

endrju
Odpoveď nie je úplne presná. Absencia existuje iba počas pracovných dní.
Pri doslovonom výklade zákona o sociálnom poistení (§26 ods. 1 písmeno c) má byť prerušené sociálne poistenie iba v dňoch keď mal zamestnanec pracovať a do práce nenastúpil = mal neospravedlnenú neprítomnosť.
Naposledy som túto otázku položil zástupcom ústredia sociálnej poisťovne 30. júna 2006 na stretnutí ústredia so zástupcami firiem, ktoré tvoria mzdové programy. Prítomných bolo v tom čase viac ako 50 ľudí, ktorí vyjadrenie predstaviteľa ústredia Sociálnej poisťovne počuli.
Obsah odpovede bol v zmysle vyššie uvedeného. Je to z pohľadu logiky kvalitný nezmysel, ale nepomôžeme si - v zákonoch netreba hľadať logiku.

Iný prípad je neplatené voľno, ktoré bolo poskytnuté so súhlasom zamestnávateľa (§26 ods. 1 písmeno a). V takom prípade je poistenie prerušené aj počas dní keď zamestnanec nemal pracovať (napr., soboty a nedele).
Andrej pochopila som to správne že počas absencie by mal zamestnávateľ prerušovať poistenie od pondelka do piatku, na víkend zrušiť prerušenie a ďaľší týždeň tak isto?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

katkaj
Andrej pochopila som to správne že počas absencie by mal zamestnávateľ prerušovať poistenie od pondelka do piatku, na víkend zrušiť prerušenie a ďaľší týždeň tak isto?
Katka, správne si pochopila. Samozrejme, že väčšina zamestnávateľov tak z pochopiteľných dôvodov nerobí. Pri kontrole zo sociálky sa zvykne takýto prípad "prehliadnuť".
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

Po zverejnení "Sadzobníka pokút" Sociálnej poisťovne pravdepodobne prehodnotím svoj postoj k nahlasovaniu prerušenia poistenia pri absencii aj ja a budem ju nahlasovať iba na pracovné dni.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

endrju - dakujem za info. Zatial mam prerusenie na pracovne dni a pockam si na oficialnu spravu od Socialnej poistovne v Nitre, ktora sa moze lisit od vsetkeho, co tu bolo uverejnene Vsetkym dakujem za prispevky. Velmi ste mi pomohli.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

cepeva
endrju - dakujem za info. Zatial mam prerusenie na pracovne dni a pockam si na oficialnu spravu od Socialnej poistovne v Nitre, ktora sa moze lisit od vsetkeho, co tu bolo uverejnene Vsetkym dakujem za prispevky. Velmi ste mi pomohli.
Na tú Nitru som aj ja zvedavý. Po kontrole u nášho zákazníka, ktorý má sídlo v tomto okrese, som sa nestíhal čudovať aké nedostatky vytkli kontrolóri pôsobiaci na nitrianskej pobočke.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
cepeva
Prosim nevedeli by ste mi poradit s nasledovnym problemom?
Zamestnanec od 11.9.2006 neprisiel do zamestnania. Zamestavatel mu vykazal absenciu.
Ako by ste poslali prerusenie na Socialnu poistovnu? Len na pracovne dni alebo aj na vikend a sviatok. Pozn. cez vikend a sviatok zamestnanec nepracuje. Spolocnost nema internu smernicu upravujucu absenciu.

Dalej ako to bude za den sviatku. On je odmenovany mesacnou mzdou. Absenciu zacal pred dnom sviatku. Je zamestnavatel povinny mu preplatit sviatok?

Vopred dakujem za rychle odpovede.
Mám taký istý problém a na SP v PB mi povedali, že prerušenie mám počítať na kalendárne dni. V mojom prípade od 11.09. do 17.09.2006. Tak ja potom neviem. Idem zisťovať ďalej.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Zuzi, ja sa radsej ani nevyjadrujem, co mi povedali na Socialnej poistovni. Dala som to zatial na pracovne dni a pockam nech sa Socialna poistovna vyjadri pisomne. Mam skusenost, ze ustne Ti povedia, co ich napadne, aj ked je to smutne..
Pokial nieco zistis, napis.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
V Krose mi tiež povedali, že prerušenie sa ráta na kalendárne dni, nie na pracovné.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

ZuzanaP
V Krose mi tiež povedali, že prerušenie sa ráta na kalendárne dni, nie na pracovné.
Je to jednoduchšie. Pripomeniem, že kontrolóri zo sociálky tieto prípady si zvyknú "nevšimnúť".

Dovolím si teda "filozofickú" otázku.
Má zamestnanec absenciu aj v tom dni, na ktorý mu podľa rozvrhu pracovného času nepripadne pracovná zmena?
Pri OČR nad 10 dní / rodičovskej dovolenke / neplatenom voľne / výkone verejnej funkcie nie je pochybnosť o tom, že dôvod prerušenia poistenia trvá každý kalendárny deň v období "od - do" = zamestnávateľ nemôže počítať s tým, že zamestnanec nastúpi do práce.
Pri absencii so zamestnancom zamestnávateľ "počíta" každý pracovný deň. Minimálne tak, že mu za každý neodpracovaný deň z dôvodu absencie môže odrátať z nároku na dovolenku až dva dni.

Ďalšia "filozofická" otázka.
A čo taká absencia, ktorá je iba v piatok alebo iba v pondelok? Koľko dní prerušenia poistenia by to malo byť? Jeden alebo tri?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mne to príde tiež zvláštne , lebo ak víkend nemáme pracovný, tak tam nemôžeme vykazovať absenciu. Lenže z pohľadu odvodov - tie sa rátajú na kalendárne dni, potom firma zaplatí menej na jeho odvodoch, ak mu dáme absenciu aj na víkend.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Absencia "na kalendárne dni" má z tohoto pohľadu ešte jednu "výhodu". Netreba riešiť mínusovú čistú mzdu ak zamestnanec nemá v mesiaci príjem, ale odvod do sociálky by sa musel urobiť. S tou absenciou je to podľa môjho názoru dosť nešťastne naformulované v zákone o sociálnom poistení. V zákone o zdravotnom poistení je to teraz naformulované jednoznačne, ale aj tam vzniká problém mínusovej čistej mzdy ak nie je príjem.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

endrju
Je to jednoduchšie. Pripomeniem, že kontrolóri zo sociálky tieto prípady si zvyknú "nevšimnúť".

Dovolím si teda "filozofickú" otázku.
Má zamestnanec absenciu aj v tom dni, na ktorý mu podľa rozvrhu pracovného času nepripadne pracovná zmena?
Pri OČR nad 10 dní / rodičovskej dovolenke / neplatenom voľne / výkone verejnej funkcie nie je pochybnosť o tom, že dôvod prerušenia poistenia trvá každý kalendárny deň v období "od - do" = zamestnávateľ nemôže počítať s tým, že zamestnanec nastúpi do práce.
Pri absencii so zamestnancom zamestnávateľ "počíta" každý pracovný deň. Minimálne tak, že mu za každý neodpracovaný deň z dôvodu absencie môže odrátať z nároku na dovolenku až dva dni.

Ďalšia "filozofická" otázka.
A čo taká absencia, ktorá je iba v piatok alebo iba v pondelok? Koľko dní prerušenia poistenia by to malo byť? Jeden alebo tri?
Úplne súhlasím. Tiež som nad týmto problémom už uvažovala, keďže sa mi už u 2-3 zamestnancov vyskytli absencie v piatok alebo v pondelok. Jednoznačne som ich odhlásila aj na sobotu a nedeľu, aj keď som si nie pri tomto 100% istá správnosťou. Ale dovolím si pri tomto poznamenať, že napr.sviatok sa uvádza ako deň pracovného pokoja §94 odst.1. A keď má pred sviatkom alebo po ňom zamestnanec neospravedlnenú absenciu, nepatrí mu náhrada mzdy ani za sviatok. Prečo teda platiť zaňho odvody za soboty a nedele keď má na piatok alebo pondelok absenciu?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Najmä kvôli tomu ustanoveniu Zákonníka páce o absencii bezprostredne pred sviatkom som písal pri svojom "filozofovaní" aj o nešťastnej formulácii ustanovenia o prerušení poistenia z dôvodu absencie v zákone o sociálnom poistení
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

endrju
Najmä kvôli tomu ustanoveniu Zákonníka páce o absencii bezprostredne pred sviatkom som písal pri svojom "filozofovaní" aj o nešťastnej formulácii ustanovenia o prerušení poistenia z dôvodu absencie v zákone o sociálnom poistení
Absencia pred sviatkom §122(4)sa však vzťahuje len na zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou. A čo tak ak má zamestnanec úkolovú mzdu? Tomu nemôžem dať absenciu aj na sviatok , takže mu patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku a teoreticky by mohol mať prerušenie len v tých spomínaných pracovných dňoch. No a z toho mi vychádza , že ke´dže sa odvody platia z vymeriavacieho základu a v so a ne je vymeriavací zákl. 0 , je to aj tak jedno. Ide len o to , že tie dni mu budú vlastne chýbať iba do "dôchodku"?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať