Zavrieť

Porady

Odchodné, odstupné vo výplate

Dobrý deň, zamestnanec končí PP 4.9.2023. Je možné mu vyplatiť odchodné al. odstupné teraz v augustovej výplate, alebo sa to musí až v septembrovej? Ďakujem.
25 komentárov     zbaliť
veronikasad v poslednej výplate, teda septembrovej
veronikasad odchodné kedy dovrši dôchodkový vek a kedy požiada o dôchodok ?
kacka6 už je dôchodca dávnejšie
veronikasad Prečo končí až 4.9. a nie 31.8.?
veronikasad Septembrovú mzdu mu môžete vyplatiť v deň skončenia pracovného pomeru, teda 4.9.2023
kacka6 lebo sa tak rozhodol
kacka6 čiže do augustovej výplaty to nemôžem dať, akože podeliť napr. odchodné do augustovej a odstupné do septembrovej...
veronikasad nie, nemôžeš. Má vôbec nárok na odstupné, keď sa tak (sám) rozhodol ?
veronikasad Dajte mu ho formou odmeny a tu mu môžeš vyplatiť aj v augustovej mzde.
kacka6 áno, to mám potvrdené, patrí mu.
ak by som chcela ešte jednu radu ohľadom vyplatenia odchodného inému ďalšiemu zamestnancovi - musím založiť novú tému?
veronikasad skus napísať tu, ak budem vedieť, poradím
kacka6 Už som si daný prípad študovala, ale nie som si 100% istá, ako to spraviť. Máme zamestnanca, podal žiadosť o starobný dôchodok (nárok naňho určite má). PP ukončil 31.8. Do dnešného dňa mi nepriniesol rozhodnutie - ešte ho nemá, a ja mu teda v programe nemôžem upraviť "zmenu poistného SP". Teraz spracovávam výplaty za 8.mesiac. Mám čakať do prinesenia rozhodnutia zo SP, a vtedy ho na 1 deň prihlásiť do ZP a potom urobiť výkaz poistného (odchodné už do uzatvoreného PP), alebo mu môžem vyplatiť odchodné aj bez prinesenia rozhodnutia teraz.
veronikasad kedy dovršil dôchodkový vek a požiadal o SD?
kacka6 21.4. dovŕšil dôchodkový vek a v polovici mája požiadal o SD
veronikasad To už je viac ako 60 dní, už by mal mať rozhodnutie.
Odchodné mu v auguste vyplatiť môžeš, s výplatami by som počkala kvoli odvodom, aby si nemusela robiť opravný výkaz. V mesiaci v ktorom bolo vydané rozhodnutie prepočítavaš inv.poistenie a poist. v nez.na kal.dni.
veronikasad zamestnanec možno ani nevie, že ti to rozhodnutie musí priniesť. Ak má elektronickú schránku na slovensko.sk, SP mu to poslala tam
kacka6 štvrtok som sa stretla so zamestnancom, nič nedošlo, dnes mu opäť budem volať
veronikasad Nech zavolá na infolinku SP domáce dôchodky
kacka6 Pri "odchodnom" v zákonníku práce nie je uvedené, že sa vypláca po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne. Je to uvedené len pri odstupnom.
veronikasad Nerozumiem čo si tým chcela napísať ... Kedy ho chceš vyplatiť ? Skor ako pri skončení pracovného pomeru určite nie.
kacka6 No konečne mám rozhodnutie zo SP, doniesla mi ho včera a je tam dátum 28.8.2023, a nakoľko som jej odchodné vyplatila v augustovej výplate, tak musím robiť opravný výkaz
ivka70 ak PP skoncil az 4.9. , nemala si co vyplacat v auguste, ale az v septembrovej vyplate.....
veronikasad Opravný výkaz do SP robíš aj kvôli odvodom, SD neplatí IP a PvN, vymeriavací základ prepočítavas na kal dní.
veronikasad Inak by ma naozaj zaujímalo z akého dôvodu si vyplatila odchodné v augustovej výplate, keď pracovný pomer koncil v septembri.
kacka6 končil 31.8.2023, preto odchodné v augustovej výplate, to bola tá druhá podotázka na poradenie. jeden zamestnanec končil 4.9.2023, druhý 31.8.2023. tomu prvému odchodné až teraz zadám
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zo zákona je to tak, že pri skončení PP alebo v najbližšom výplatnom termíne. Najskorší dátum je teda 4.9..

    Odchodné, odstupné vo výplate

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.