Zavrieť

Porady

Práca nadčas

Dobrý deň.
Zamestnávateľ požaduje od zamestnacov prácu nadčas. Pracujú v nedeľu od 21 hod. do 5.00 -5.30 a od utorka do piatka od 6.00 do 16.00 až 16.30, občas aj dlhšie. Práca je náročná, na prevádzke je nízka teplota / musí byť, práca to vyžaduje/. Zamestnancom je poskytnutá len jedna prestávka 30 minút, zvyčajne od 10.30 - 11.00. Pitný režim nie je dodržiavaný, lebo na prevádzke sa nesmú používať nápoje, a tak zamestnanec má možnosť napiť sa na WC alebo pred vchodom do prevádzky akurát teplej vody. Viem, že zamestnanec môže nariadiť týždenne 8 hodín práce nadčas. Len tu u nich sú tieto nadčasy pravidelné a trvajú už niekoľko mesiacov. Ľudia sú unavený, možnosť čerpania dovolenky je obmedzená, lebo jednoducho nemá kto robiť, ľudí je málo. Časté su PN-ky, a je normálne, že sem tam príde niekomu v robote zle, lebo je unavený. Pripmína mi to akýsi moderný druh otrokárstva. Môžu sa títo ľudia nejako brániť proti takejto práci nadčas?
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

MajaJ
Dobrý deň.
Zamestnávateľ požaduje od zamestnacov prácu nadčas. Pracujú v nedeľu od 21 hod. do 5.00 -5.30 a od utorka do piatka od 6.00 do 16.00 až 16.30, občas aj dlhšie. Práca je náročná, na prevádzke je nízka teplota / musí byť, práca to vyžaduje/. Zamestnancom je poskytnutá len jedna prestávka 30 minút, zvyčajne od 10.30 - 11.00. Pitný režim nie je dodržiavaný, lebo na prevádzke sa nesmú používať nápoje, a tak zamestnanec má možnosť napiť sa na WC alebo pred vchodom do prevádzky akurát teplej vody. Viem, že zamestnanec môže nariadiť týždenne 8 hodín práce nadčas. Len tu u nich sú tieto nadčasy pravidelné a trvajú už niekoľko mesiacov. Ľudia sú unavený, možnosť čerpania dovolenky je obmedzená, lebo jednoducho nemá kto robiť, ľudí je málo. Časté su PN-ky, a je normálne, že sem tam príde niekomu v robote zle, lebo je unavený. Pripmína mi to akýsi moderný druh otrokárstva. Môžu sa títo ľudia nejako brániť proti takejto práci nadčas?
Ďakujem za odpoveď.
Nech si preštudujú Zákonník práce a nech využívajú to, čo tam je napísané na ich ochranu proti takému zneužívaniu. Ak by zamestnanci nedovolili zamestnávateľovi na sebe "orať", zamestnávateľ by si asi nedovolil také zneužívanie zamestnancov.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnanci sa môžu obrátiť na Inšpektorát práce. Zamestnávateľ musí rozvrhnúť pracovné zmeny tak, aby týždenne v priemere (myslím že v trojmesačnom opbdobí) neprekročil 37,5 hod (pri nepravidelne rozvrhnutej prac. dobe). Zamestnanci by mali mať vopred známy rozvrh pracovných zmien. Nad tento rámec môže nariadiť prácu nadčas, za rok ale najviac 150 hodín.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Podľa charakteristiky pracoviska , mohlo by sa jednať o vykonavanie rizikovej práce. Potom by sa mohol použiť ods. 11 § 97 ZP.Pekny deň.
0 0
valika3 valika3

valika3 je offline (nepripojený) valika3

ak sa na rizikovom pracovisku použije ods. 11 § 97 ZP, čiže uzavorí sa písomná dohoda o výkone práce nadčas a zamestnanec ju nechce dodržiavať, dá sa to považovať za porušenie pracovnej disciplíny?
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

valika3
ak sa na rizikovom pracovisku použije ods. 11 § 97 ZP, čiže uzavorí sa písomná dohoda o výkone práce nadčas a zamestnanec ju nechce dodržiavať, dá sa to považovať za porušenie pracovnej disciplíny?
§97 ods. 11 rozumiem tak, že so zamestnancom sa dnes dohodnem, že dne (zajtra, o týžden a pod.) bude robiť nadčas 2 hodniny, lebo potrebujem niečo urobiť. Keď s písomnou dohodou súhlasí a nedodrží, je to porušenie pracovnej diciplíny.
Ak ale máte dohodu, že v roku odrobí 250 hodín nadčas, tak táto dohoda podľa mňa nie je správna a nie som si istá či je v tomto prípade možné považovať jej nedodržanie za porušenie pracovnej diciplíny.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Neviem,či má význam sťažovať sa na inšpektorát práce,lebo takéto podniky,kde sa nedodržujú nadčasy obyčajne prepisujú prezenčky a kontrole ukážu tie,kde je len fond pracovného času,takže všetko je v poriadku.Ak je tento podnik v takej oblasti,kde je veľká nezamestnanosť určite pri sťažnostiach zamestnancov povie majiteľ,ak sa Vám nepáči môžete ísť,10 čakajú na Vaše miesto a každý zamestnanec si to rozmyslí,či bude odporovať a zostane bez práce,alebo držať hubu a krok a pracovať.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Milí poraďáci, súrne by som sa potrebovala nejako dostať k tlačivu "nariadenie práce nadča", alebo akým spôsobom sa u vedúci nariadí prácu nadčas
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ZlaticaB
Milí poraďáci, súrne by som sa potrebovala nejako dostať k tlačivu "nariadenie práce nadča", alebo akým spôsobom sa u vedúci nariadí prácu nadčas
Prikladám tlačivo
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ďakujem, pomohla si mi
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den!!
Prosím Vás veľmi pekne o radu
Koľko nadčasov môže mať jeden zamestnanec za jeden mesiac!!
Čiže koľko hodín môže mať maximálne?????
Vopred vďaka Silvia
0 0
olgaduri olgaduri

olgaduri je offline (nepripojený) olgaduri

Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich - najviac však 12 mesiacov ale to musí zamestnávateľ dohodnúť so zástupcami zamestnancov.
V kal. roku môže nariadiť zamestnávateľ prácu nadčas najviac 150 hodín. Nad túto hranicu môže ešte so zamestnancom dohodnúť prácu nadčas 250 hodín.

Teda v kal.roku môže byť práca nadčas maximálne 400 hodín.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Nesmie presiahnúť v priemere 8 hodín týždenne, max 150 hodín ročne, z vážnych dôvodov , po dohode (ja to mám písomne) max.250 hod. ročne .
§ 97 zákonníka práce.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

olgaduri, ako si prišla k 400? Podľa ZP je to nad hranicu v ods. 7 , čiže nad 150 ale do hranice v ods. 10 , čiže do250 , hodiny sa nesčítavajú.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Díky pekne všetkým za odpoved!!
Príjemný den praje Silvia
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Evaman
olgaduri, ako si prišla k 400? Podľa ZP je to nad hranicu v ods. 7 , čiže nad 150 ale do hranice v ods. 10 , čiže do250 , hodiny sa nesčítavajú.
ale áno:

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

...........tzn., nad hranicu 150 hodín možno dohodnť ešte najviac 250 hodín.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Áno, presvedčili ste ma, opravujem chybu 150 + 250 = spolu 400 hod.max ročne.
0 0
kamowski kamowski

kamowski je offline (nepripojený) kamowski

V súvislosti s nadčasom mi nie je celkom jasné, ako mi ho vlastne zamestnávateľ má zaplatiť, ak si vyberiem náhradné voľno.
Príklad:
mám 100SKK/1hod
Ak mi preplatí nadčas :
1.mesiac: 168 hod + 20 hod nadčas + 25%

[hore] 16800 + 2000 + 500


19300 SKK
2.mesiac: 168 hod = 16800 SKK
SPOLU : 36100 SKK

Ak si vyberiem náhradné voľno :
1.mesiac: 168 hod = 16800 SKK
2.mesiac: 148 hod + 20 hod náhr. voľno = 14800 + 2000 = 16800 SKK
SPOLU: 33600 SKK

A teraz ten problém:
Mýlim sa, ak si myslím, že ak si vyberiem náhr. voľno, malo by to byť takto?
1.mesiac: 168 hod + 20 hod nadčas (bez 25%)= 16800 + 2000 = 18800 SKK
2.mesiac: 148 hod + 20 hod náhr. voľno = 14800 + 2000 = 16800
SPOLU: 35800 SKK

Viete mi s tým niekto prosím poradiť?
Naposledy upravil kamowski : 12.11.06 at 04:17
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Môj názor: mýliš sa. Zamestnávateľ postupoval podľa mňa správne.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kamowski
A teraz ten problém:
Mýlim sa, ak si myslím, že ak si vyberiem náhr. voľno, malo by to byť takto?
1.mesiac: 168 hod + 20 hod nadčas (bez 25%)= 16800 + 2000 = 18800 SKK
2.mesiac: 148 hod + 20 hod náhr. voľno = 14800 + 2000 = 16800
SPOLU: 34800 SKK

Viete mi s tým niekto prosím poradiť?
Len kvoli poriadku : 18800 +16800= 35600
0 0
kamowski kamowski

kamowski je offline (nepripojený) kamowski

Melnick
Môj názor: mýliš sa. Zamestnávateľ postupoval podľa mňa správne.
Myslel som, že práca nadčas je niečo ako nadštandartná služba.
Ak máš pravdu, tak je to skôr darček pre zamestnávateľa.
Ak totiž zamestnanec odpracuje 400 hod a potom si musí vyčerpať náhradné voľno (spravidla v zime, keď nie je práca), prichádza o pekné peniaze?!?
0 0
Načítať ďalšie