Zavrieť

Porady

SZČO bez odvodov do SP a materská

Prajem všetkým pekný deň,
potrebujem poradiť v mojej situácii, na ktorú som tu nikde nenašla podobný príklad: som 2.rok SZČO, neplatím odvody do SP (nízky príjem) a som tehotná-termín pôrodu mám v januári 2007. Keďže nemám nárok na materskú, chcem dostávať rodičovský príspevok. Čo mám spraviť? Mám si pozastaviť živnosť, aby som nemusela platiť odvody do ZP a SP bude za mňa platiť celé tri roky? Rodičovský príspevok si asi vybavím na úrade soc.vecí a rodiny odo dňa pôrodu? Tam dostanem aj ten príspevok pri narodení dieťaťa?
Prosím poraďte. Ďakujem všetkým skúseným.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Do SP dtačí vyhlásenie o nepodnikaní. Zároveň ale do 15 dní od narodenia dieťaťa je treba oznámiť do SP, že sa staráš o dieťa, aby za teba štát paltil poistné na dôchodkové poistenie.
    Do ZP ak nechceš platiť preddavky a robiť RZZP, treba živnosť prerušiť. Ak by si ju ale neprerušila, z hľadiska financií to viac menej nevadí, budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba počas poberania RP nevzťahuje) a musíš si urobiť RZZP, kde ak bude tvoj VZ menej ako nejaká suma (tento rok 41400, budúci 45600), tak sa ti zaplatené preddavky vrátia.
    Kde sa vybavuje RP a príspevok pri narodení dieťaťa ti poradí niekto iný, ale myslím, že tak ako píšeš - na úrade práce s.v. a rodiny.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Správne, rodičovský príspevok si vybavíš na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na tom istom mieste si vybavíš aj príspevok pri narodení dieťaťa aj prídavky na dieťa.

    aura je offline (nepripojený) aura

    aura
    Dakujem za radu, ale este sa opytam kvoli tomu preruseniu zivnosti-kedy si ju mam prerusit? Uz pred porodom, napr. k 31.12.06 alebo az po porode? Ak by som ju prerusila skor, musim sa niekde evidovat ako nezamestnana? Toto vobec neviem.




    somij
    Do SP dtačí vyhlásenie o nepodnikaní. Zároveň ale do 15 dní od narodenia dieťaťa je treba oznámiť do SP, že sa staráš o dieťa, aby za teba štát paltil poistné na dôchodkové poistenie.
    Do ZP ak nechceš platiť preddavky a robiť RZZP, treba živnosť prerušiť. Ak by si ju ale neprerušila, z hľadiska financií to viac menej nevadí, budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba počas poberania RP nevzťahuje) a musíš si urobiť RZZP, kde ak bude tvoj VZ menej ako nejaká suma (tento rok 41400, budúci 45600), tak sa ti zaplatené preddavky vrátia.
    Kde sa vybavuje RP a príspevok pri narodení dieťaťa ti poradí niekto iný, ale myslím, že tak ako píšeš - na úrade práce s.v. a rodiny.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    aura
    Dakujem za radu, ale este sa opytam kvoli tomu preruseniu zivnosti-kedy si ju mam prerusit? Uz pred porodom, napr. k 31.12.06 alebo az po porode? Ak by som ju prerusila skor, musim sa niekde evidovat ako nezamestnana? Toto vobec neviem.
    Môžeš aj k 31.12.2006, ako nezamestnaná sa nemusíš nikde evidovať, ale ako dobrovoľne nezamestnaná musíš zaplatiť ZP v sume 634 Sk/mesačne-to platí pre tento rok, na budúci to bude viac, niekto to tu určite pripojí, neviem z hlavy.

    aura je offline (nepripojený) aura

    aura
    A keby som sa hlásila na ZP ako dobr.nezamestnaná napr. už od 1.11.06, zmení sa tým niečo v rodičovskom príspevku a prídavkoch na dieťa, ktoré sa mi narodí napr. 10.januára 07? To sa potom asi treba odhlásiť ako dobr.nezamestnaná alebo sa to automaticky zruší dňom pôrodu?
    Alebo 2.varianta - oplatí sa mi nahlásiť na úrad práce?

    aura je offline (nepripojený) aura

    aura
    prosim, poradte.....ak sa nahlasim ako dobrov.nezamestnana, budem platit ZP a co potom, ak sa mi narodi dieta? V ZP nieco treba nahlasit, aby platili odvody za mna?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak sa nahlásiš ako dobrovoľne nezamestnaná na ZP (samoplatiteľ), tak keď sa Ti narodí dieťa, bude za teba platiť ZP štát a treba ísť nahlásiť zmenu platiteľa (prestaneš byť samoplatiteľom).

    SZČO bez odvodov do SP a materská

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.