Zavrieť

Porady

tehotna zamestnankyna

Ahojte,
chcela by som sa Vas spytat ako postupovat pri tehotnej zamestnankyni.
1. mala by doniest doklad od lekara ze je tehotna? a co potom? uz vycerpala narok na lekara a tak sa chcem spytat ci ked je tehotna ma nejaky extra narok na navstevu lekara a ci je to aj preplacane alebo nie.
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivanaj
    Ahojte,
    chcela by som sa Vas spytat ako postupovat pri tehotnej zamestnankyni.
    1. mala by doniest doklad od lekara ze je tehotna? a co potom? uz vycerpala narok na lekara a tak sa chcem spytat ci ked je tehotna ma nejaky extra narok na navstevu lekara a ci je to aj preplacane alebo nie.
    dakujem
    § 141 ZP Dôležité osobné prekážky v práci
    odst.2
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    Podľa zákonníka práce sa za tehotnú zam. považuje tá, "ktorá o tom zamestnávateľa písomne informovala".
    Má nárok na prac. voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na lek. prehliadky súvisiace s tehotenstvom, s tým že to nie je limitované ako pri iných prehliadkach (7 dní/ rok u lekára),ale je podmienka nevyhnutene potrebný čas a súčasne,že prehliadku nebolo možné vykonať mimo prac. času. § 141 ods. 2 písm.a) bod 3 ZP.

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    1. Mala by oznámiť zamestnávateľovi, že je tehotná. Je to pre ňu výhoda - je rôzne chránená napr. pred výpoveďou atď a zároveň:
    2. môže mať neobmedzené pracovné voľno s náhradou mzdy na preventívne lek. prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak neboli možné vykonať mimo prac. času

    Dúfam, že som pomohla.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivanaj
    Ahojte,
    chcela by som sa Vas spytat ako postupovat pri tehotnej zamestnankyni.
    1. mala by doniest doklad od lekara ze je tehotna? a co potom? uz vycerpala narok na lekara a tak sa chcem spytat ci ked je tehotna ma nejaky extra narok na navstevu lekara a ci je to aj preplacane alebo nie.
    dakujem
    Mala by vám písomne oznámiť, že je tehotná - viď § 40 ods. 6)

    "(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."

    Potom sa vzťaujú na osobitné podmienky podľa zákonníka práce. Napríklad vtedy okrem tých 7 dní do roka na vyšetrenie má nárok na návštevu lekára a vyšetrenia podľa potreby s náhradou mzdy, v podstate bez obmedzenia - viď § 141 ods. 2 písm. a) číslo 3:

    "3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času"

    tehotna zamestnankyna

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.