Zavrieť

Porady

Leasing a odpočet DPH

Chcela by som opýtať, či môžem využiť par.51 odst.2 aj prípade leasingu t.j. splátkového kalendára. Teraz v 3.Q. som totiž zistila za 2.Q. som si neuplatnila odpočet DPH zo splátok . Je teda možné uplatniť si DPH v 3.Q.2006 ak sa jedná o splátkový kalendár?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ďakujem Ti pekne, takže sa vôbec nemusím trápiť s tým, že by som mala podávať dodatočné DPH ?

    bazil je offline (nepripojený) bazil

    Vesely chlapak bazil
    Prosím Vás ak si podnikateľ zakúpil úžitkové auto a zaplatil zálohovú faktúru v sume 177 619 Sk ( DPH tam nie je vyčíslená ) potom dostal splátkový kalendár, kde už je uvedené, aká je nadobúdacia cena a tiež je tam uvedená aj prvá zvýšená splátka istiny vo výške 167 433,- , DPH z toho je 26733,- Sk, tak tých 26 733 Sk si môžem uplatniť na vstupe? Pýtam sa tak preto, lebo som myslel že bude okrem tej zálohovej faktúry vystavená nejaká riadna faktúra ako dańový doklad z ktorej si uplatním odpočet DPH, ale nič také nemám, teda môžem si to DPH z prvej zvýšenej splátky upltniť na základe splátkového kalendára?

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    Áno, môžeš si dph uplatniť na základe splátkového kalendára. Niekedy je vystavená faktúra na prvú zvýšenú splátku a niekedy je uvedená v splátkovom kaledári. Oboje je ok.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    jued
    Chcela by som opýtať, či môžem využiť par.51 odst.2 aj prípade leasingu t.j. splátkového kalendára. Teraz v 3.Q. som totiž zistila za 2.Q. som si neuplatnila odpočet DPH zo splátok . Je teda možné uplatniť si DPH v 3.Q.2006 ak sa jedná o splátkový kalendár?
    V tomto prípade nie som si teda na 100% istá, či zo splátkového kalendára môže byť uplatnená DPH aj v nasl. Q. s ohľadom na §51 ods.2, nakoľko tá podmienka ... ak do uplynutia lehoty na podanie DP za zdaň. obdobie, v ktorom právo ... má doklad podľa odseku 1 písm. a)... sa týka iba tej druhej časti vety za čiarkou, t.j. alebo v prvom zdaň. období ... . Lenže ako budete pri splátkovom kalendári kontrole dokazovať, že ste ho obdržali až v nasledujúcom Q., ak ste si určite nárokovali DPH i za Q. predchádzajúci tomu, za ktorý ste si ten odpočet uplatniť zabudli? Ja by som to určite riešila dodatočným DP. Je to podľa mňa ten istý prípad ako s dokladmi z ERP.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    petovsan
    V tomto prípade nie som si teda na 100% istá, či zo splátkového kalendára môže byť uplatnená DPH aj v nasl. Q. s ohľadom na §51 ods.2, nakoľko tá podmienka ... ak do uplynutia lehoty na podanie DP za zdaň. obdobie, v ktorom právo ... má doklad podľa odseku 1 písm. a)... sa týka iba tej druhej časti vety za čiarkou, t.j. alebo v prvom zdaň. období ... . Lenže ako budete pri splátkovom kalendári kontrole dokazovať, že ste ho obdržali až v nasledujúcom Q., ak ste si určite nárokovali DPH i za Q. predchádzajúci tomu, za ktorý ste si ten odpočet uplatniť zabudli? Ja by som to určite riešila dodatočným DP. Je to podľa mňa ten istý prípad ako s dokladmi z ERP.
    §51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70

    Mal daňový doklad do uplynutia lehoty na podanie DP za 2.Q? Áno.(Do 25.7.)

    Bráni nám niečo nepoužiť podčiarknutý text od slovíčka "alebo"? Nie.
    Takže kľudne si to môžem uplatniť v 3.Q.

    Uvedené sa týka problému uvedenému v zadaní témy .

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    benka
    §51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70

    Mal daňový doklad do uplynutia lehoty na podanie DP za 2.Q? Áno.(Do 25.7.)

    Bráni nám niečo nepoužiť podčiarknutý text od slovíčka "alebo"? Nie.
    Takže kľudne si to môžem uplatniť v 3.Q.

    Uvedené sa týka problému uvedenému v zadaní témy .
    No neviem, veľmi si ma nepresvedčila, budem rada, ak sa k tejto téme vyjadria aj ostatní, pretože za tým podčiarknutým textom a za slovom alebo je ešte doplnená podmienka, ak ..., ktorá sa podľa môjho názoru týka výlučne tej druhej možnosti, že si môžeš uplatniť odpočet aj v ďalšom Q., ak si v tom predchádzajúcom Q. doklad nemala. Ale o splátkovom kalendári sa predsa už v predch. období účtovalo, či nie?
    Už som z toho akosi domotaná, pretože ak by to mohlo byť aj tak ako hovoríš, tak potom aj zabudnuté bločky z ERP by som mohla s kľudom uplatňovať v nasledujúcom Q. a nemusela by som podávať dodatočné. Nevidím v tom žiadny rozdiel oproti splátkovému kalendáru, ktorý už vo firme predsa dávno máš a neobdržala si ho až do "uplynutia lehoty na podanie ..."

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    petovsan
    No neviem, veľmi si ma nepresvedčila, budem rada, ak sa k tejto téme vyjadria aj ostatní, pretože za tým podčiarknutým textom a za slovom alebo je ešte doplnená podmienka, ak ..., ktorá sa podľa môjho názoru týka výlučne tej druhej možnosti, že si môžeš uplatniť odpočet aj v ďalšom Q., ak si v tom predchádzajúcom Q. doklad nemala. Ale o splátkovom kalendári sa predsa už v predch. období účtovalo, či nie?
    Už som z toho akosi domotaná, pretože ak by to mohlo byť aj tak ako hovoríš, tak potom aj zabudnuté bločky z ERP by som mohla s kľudom uplatňovať v nasledujúcom Q. a nemusela by som podávať dodatočné. Nevidím v tom žiadny rozdiel oproti splátkovému kalendáru, ktorý už vo firme predsa dávno máš a neobdržala si ho až do "uplynutia lehoty na podanie ..."
    Podľa mňa sa podmienka ak... týka možnosti uplatnenia. Čiže, môžeš si uplatniť či v prvom či nasledujúcom zdaň.období ak máš doklad.. A čo sa týka bločkov z ERP, tiež sa toho už popísalo, aj to, že sú považované za faktúru, takže by to malo s nimi platiť ako s fa...
    Naposledy upravil .lena. : 18.10.06 at 05:21

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    petovsan
    No neviem, veľmi si ma nepresvedčila, budem rada, ak sa k tejto téme vyjadria aj ostatní, pretože za tým podčiarknutým textom a za slovom alebo je ešte doplnená podmienka, ak ..., ktorá sa podľa môjho názoru týka výlučne tej druhej možnosti, že si môžeš uplatniť odpočet aj v ďalšom Q., ak si v tom predchádzajúcom Q. doklad nemala. Ale o splátkovom kalendári sa predsa už v predch. období účtovalo, či nie?
    Už som z toho akosi domotaná, pretože ak by to mohlo byť aj tak ako hovoríš, tak potom aj zabudnuté bločky z ERP by som mohla s kľudom uplatňovať v nasledujúcom Q. a nemusela by som podávať dodatočné. Nevidím v tom žiadny rozdiel oproti splátkovému kalendáru, ktorý už vo firme predsa dávno máš a neobdržala si ho až do "uplynutia lehoty na podanie ..."
    Rozdeľme si tento § na jednotlivé časti hovoriace o možnostiach odpočtu.

    1. možnosť: Platiteľ má doklad podľa ..... do uplynutia lehoty na podanie DP:
    §51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

    Jednoznačne spolu súvisiaca časť odseku. Zadáva nám podmienku na možnosť uplatnenia nároku naodpočet DPH a to mať doklad do konca lehoty na podanie DP za obdobie, kedy právo na odpočítanie vzniklo. V tomto prípade si na základe tejto citácie zákona môžeme uplatniť odpočet buď v období, kedy nám právo na odpočet vzniklo, alebo v prvom následujúcom období.
    To, že aj zákonodárca mal úmysel takto oddeliť tento odsek zdôraznil bodkočiarkou.


    2. možnosť: Platiteľ nemá doklad do uplynutia lehoty na podanie DP:

    ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).

    V tomto prípade je riešený problém, keď platiteľ nemá doklad podľa ..... do lehoty .... . Jasne je tu napísaný postup: vykoná odpočet v tom období, v kt. dostane doklad podľa ........

    Posledná veta odseku, ktorú som nespomenul v tomto príspevku sa týka prípadu podľa §49/2b - tento tu nerozoberám.
    Naposledy upravil Milan Benka : 18.10.06 at 05:32

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Ak by som pri splátkovom kalendári mohla využívať možnosť šachovania medzi 2 zdaň. obdobiami, prečo potom túto možnosť nemám aj pri dokladoch z ERP? Viem pri splátkovom kalendári dokázať, že som doklad obdržala oneskorene a z toho dôvodu uplatňujem DPH v nasl. Q.? Mňa na tom celom zaráža iba jedno: aj zo splátkového kalendára predsa vyplýva skutočnosť, že som ho už musela mať v predch. období, t.j. už do podania DP za prísl. Q., iba som na neho pozabudla. S bločkami z ERP je to predsa obdobné, nie? Prečo vtedy musím podať dodatočné a nemôžem ich šupnúť do nasl. Q.?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    petovsan
    Ak by som pri splátkovom kalendári mohla využívať možnosť šachovania medzi 2 zdaň. obdobiami, prečo potom túto možnosť nemám aj pri dokladoch z ERP? Viem pri splátkovom kalendári dokázať, že som doklad obdržala oneskorene a z toho dôvodu uplatňujem DPH v nasl. Q.? Mňa na tom celom zaráža iba jedno: aj zo splátkového kalendára predsa vyplýva skutočnosť, že som ho už musela mať v predch. období, t.j. už do podania DP za prísl. Q., iba som na neho pozabudla. S bločkami z ERP je to predsa obdobné, nie? Prečo vtedy musím podať dodatočné a nemôžem ich šupnúť do nasl. Q.?
    Kde je to napísané ?

    §71
    5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

    V náväznosti na § 51 si môžem uplatniť odpočet spôsobom popísaným v prísp. č.11 - 1. možnosť.

    Pri dokladoch z ERP sa však nedá uplatniť možnosť č. 2 z toho istého príspevku, nakoľko sa doklad z ERP považuje za doručený jeho prevzatím ktorýmkoľvek naším "nákupcom" t.j. považuje sa za doručený v deň vystavenia.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    petovsan
    S bločkami z ERP je to predsa obdobné, nie? Prečo vtedy musím podať dodatočné a nemôžem ich šupnúť do nasl. Q.?
    Pozrite aj:
    http://www.porada.sk/t18735-odpoeita...lad-z-erp.html

    Ale v téme leasing je to

    bazil je offline (nepripojený) bazil

    Vesely chlapak bazil
    benka
    Kde je to napísané ?

    §71
    5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

    V náväznosti na § 51 si môžem uplatniť odpočet spôsobom popísaným v prísp. č.11 - 1. možnosť.

    Pri dokladoch z ERP sa však nedá uplatniť možnosť č. 2 z toho istého príspevku, nakoľko sa doklad z ERP považuje za doručený jeho prevzatím ktorýmkoľvek naším "nákupcom" t.j. považuje sa za doručený v deň vystavenia.
    Prosím ťa Benka ja som sa už raz na niečo také pýtal ale v súvislosti s tvojim príspevkom ma napadla jedna vec. Ide o odpočet DPH z ubytovania podnikateľa. Má o tom blok z ERP, suma s daňou bola 1800 Sk. Môže si uplatniť DPH na vstupe, keď na tento bločku nie je jeho meno ako odberateľa ako u faktúry? Je to jeden blok, v ostatných prípadoch mal normaláne vystavenú faktúru o ubytovaní + doklad o zaplatení.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    bazil
    Prosím ťa Benka ja som sa už raz na niečo také pýtal ale v súvislosti s tvojim príspevkom ma napadla jedna vec. Ide o odpočet DPH z ubytovania podnikateľa. Má o tom blok z ERP, suma s daňou bola 1800 Sk. Môže si uplatniť DPH na vstupe, keď na tento bločku nie je jeho meno ako odberateľa ako u faktúry? Je to jeden blok, v ostatných prípadoch mal normaláne vystavenú faktúru o ubytovaní + doklad o zaplatení.
    Ak je to doklad z ERP obsahujúci náležitosti fa s výnimkou uvedenou v §71/5, môže previesť odpočet DPH.

    Ale tu sú už tieto otázky

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Bola som na školení DPH, a tam sa preberala aj téma fakt.aj bločky ERP, a tam bolo povedané tiež súhlasné stanovisko možnosti uplatnenia v v prvom nasledujúcom období takže doklad z 2Q, si môže dať do 3Q.Vyjadrí sa niekto?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    marcik
    Bola som na školení DPH, a tam sa preberala aj téma fakt.aj bločky ERP, a tam bolo povedané tiež súhlasné stanovisko možnosti uplatnenia v v prvom nasledujúcom období takže doklad z 2Q, si môže dať do 3Q.Vyjadrí sa niekto?
    Ja som bol včera na školení k DPH a dobrá lektorka dala stanovisko.

    Faktúre (nie bloček z elektronickej pokladne) je možné dať do odpočtu DPH aj s opozdením aj niekoľko daňových období ak máme napríklad v knihe došlej pošty zaznamenaný dátum prijatia faktúry.

    Faktúre bloček z elektronickej pokladne nie je možné dať do odpočtu DPH v inom období ako patrí nakoľko sa nedoručuje.

    Ja s ňou súhlasím, ale bločky z elektronickej pokladnice dávam v nasledujúcom období nakoľko je veľa prijaznivých stanovísk na tento postup.

    apo

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    apo
    Ja som bol včera na školení k DPH a dobrá lektorka dala stanovisko.

    Faktúre bloček z elektronickej pokladne nie je možné dať do odpočtu DPH v inom období ako patrí nakoľko sa nedoručuje.


    apo
    Aaaale doručuje, prax by ju presvedčila ... Obchodný zástupca zoberie peniaze na PPD a blok z ERP prinesie za týždeň ( ak sa náhodou zastaví). Ale to je tiež .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.