Zavrieť

Porady

Účtovanie v reštaurácii

Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
tovar na 504 a tržby zaň na 604 -ok
suroviny - spotreba materiálu na 501 - ok
tržby za vlastný výrobok - na 601.- OK
602 - služby
613????
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ako evidenciu skladu by som to videla na skladový soft/sklad. hospodárstvo.
1 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

vratné obaly účtujem na 132 analytiku + aj mínus a zostatok mám teda reálny stav obalov. Občas sa aj nejaká tá fľaša predá spolu s nápojom, vtedy 504/132.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
ako evidenciu skladu by som to videla na skladový soft/sklad. hospodárstvo.
Plne súhlasím s Lenkou, je viac softov pre reštaurácie a hotely, na konci mesiaca si vyhodíš inventúry a máš presný zostatok skladu, ktorý by ti mal súhlasiť aj fyzicky, za predpokladu, že všetky príjmy máš zaúčtované. Na základe mesačných inventúr si zaúčtuješ mesačnú spotrebu materiálu i tovaru, zároveň sa dozvieš, koľko materiálu ti "odišlo" spolu so zamestnancami.
Materiál - účet 112, tovar - účet 132, na konci mesiaca 501/A / 112 a 504/132, príjmy za hotové jedlá - nie je to len výrobok ale aj služba - podávaš s obsluhou na prestretom stole - čiže aj služby spĺňajú požiadavky služieb. Tento soft ti taktiež urobí mesačný výkaz pre alkohol.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Spomenula som, že účtujem zásoby spôsobom B.
Takže obaly na 132 nemôžem evidovať. Musím ich dať na 504, ale asi by som mala mať nato analytiku, nie ? Alebo si isch niekde evidovať a pri vrátení ich budem účtovať 504 ale mínusom na MD.
Čo sa týka tých účtov 604 a 601, mám takého chrobáka, či to nedať všetko na 602, lebo je to predsa len všetko služba. Ale potom zase bude v poriadku účtovanie na 504 a 501, malo by to byť všetko na 501( tovar aj mat.), ale to sa mi zase nepáči.
Čosa týka toho soft. na sklad, tak som si nejaké overovala, ale sú dosť drahé. Toto je malá prevádzka, takže zatial to bude asi bez soft. pre reštaurácie. Robí inventúra kuchyne a inventúra baru každý piatok a musí to sedieť podľa ERP. Len zatial nerobíme skladové karty / prevádzka funguje 3 týždne/. Ja karty nerobím,ale som upozornila majitela a ten sa zatial oháňa inventúrami, kde vie zdokladovať predaný a spotrebovaný tovar a materiál. V podstate má pravdu. On by to potom znova musel prepisovať do skladových kariet. Neviete ako sa k tomu stavia DU.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
504/ an.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

AdrianaA
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
Mám takú dilemu, či je správne účtovať nákup alko, nealko, slané drobnosti ... ako tovar, keď o tovare platí, že je to nákup a predaj v nezmenenej forme, ale tým, že sa alko aj nealko "rozlieva" a podáva s obsluhou, mala by to byť predsa len služba, nie?
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Veď práve to . Ja nepredávam tovar ako v obchode. Ja poskytujem reštauračné služby a súčasťou je aj predaj nap. nealko aj keď flaškové, ale ho otvorím, prinesiem... .
Tiež ma to zvádza na tú 602 stále, aj keď zatial som to účtovala 604 a 601. Keď by som však účtovala 602, tak nemôžem pri nákladoch použiť 504, teda je mi to proti srsti. Všetko by som súkala na 501.
Len fakt neviem, či by to bolo dobre.
Takže rada príjmem ďalšie názory na danú tému.
ďakujem.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Myslím, že urobíš dobre, ak náklady budeš účtovať cez 501, určite nie 504. Mám známu, ktorá robí účto pre SOU, kde poskytujú aj reštauračné služby a účtujú všetko ako služby a materiál, žiadny tovar. Také majú vraj pokyny od svojej metodičky. Ja mám reštaurácie ale iba v JÚ, ešte minulý rok som im tiež účtovala alko + nealko ako tovar, ale tento rok už účtujem všetko cez materiál a výrobky a služby. Je to dokonca oveľa jednoduchšie, pretože niektoré nákupy (Tesco, LIDL a pod.) som náročne rozpisovala podľa druhu a z 1 dokladu z ERP som mala hneď aj 3 výdavkové PD (materiál, tovar, réžia) + som sa ešte babrala s DPH-čkou. Podľa mňa napr. aj tie cigarety, ak ich pred zákazníkom otvoríš a položíš na stôl, už je tam tá tvoja služba a "zmenená forma".
Vyjadrí ešte niekto svoj názor?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
petovsan
Myslím, že urobíš dobre, ak náklady budeš účtovať cez 501, určite nie 504. Mám známu, ktorá robí účto pre SOU, kde poskytujú aj reštauračné služby a účtujú všetko ako služby a materiál, žiadny tovar. Také majú vraj pokyny od svojej metodičky. Ja mám reštaurácie ale iba v JÚ, ešte minulý rok som im tiež účtovala alko + nealko ako tovar, ale tento rok už účtujem všetko cez materiál a výrobky a služby. Je to dokonca oveľa jednoduchšie, pretože niektoré nákupy (Tesco, LIDL a pod.) som náročne rozpisovala podľa druhu a z 1 dokladu z ERP som mala hneď aj 3 výdavkové PD (materiál, tovar, réžia) + som sa ešte babrala s DPH-čkou. Podľa mňa napr. aj tie cigarety, ak ich pred zákazníkom otvoríš a položíš na stôl, už je tam tá tvoja služba a "zmenená forma".
Vyjadrí ešte niekto svoj názor?
No tu by som celkom nesúhlasila - napr.alkohol, aj keď ho rozlievaš, je to stále tovar, taktiež pivo... A cigarety sa predsa nesmú predávať rozbalené! Pri reštaurácii, kde sa materiál dáva do výroby a ďalej sa spracúvava - áno 501, svojou činnosťou z neho vytváraš poskytnutie služby, taktiež je to pri stavebných zákazkach, kde máš podľa zmluvy aj dodanie materiálu - áno, je to materiál, alebo fakturáciu za stavby včítane materiálu účtuješ na účte 602/A. Preto by som pri cigaretách, alkohole, pive... polemizovala.
0 0
uctoeva uctoeva

uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

ja tiež učtujem reštauráciu a nákup tovaru učtujem na 504, falše a obaly na analytike účtu 504. Následne tržby na 604.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ondrejvla
No tu by som celkom nesúhlasila - napr.alkohol, aj keď ho rozlievaš, je to stále tovar, taktiež pivo... Anesmú pred cigarety sa predsa ávať rozbalené! Pri reštaurácii, kde sa materiál dáva do výroby a ďalej sa spracúvava - áno 501, svojou činnosťou z neho vytváraš poskytnutie služby, taktiež je to pri stavebných zákazkach, kde máš podľa zmluvy aj dodanie materiálu - áno, je to materiál, alebo fakturáciu za stavby včítane materiálu účtuješ na účte 602/A. Preto by som pri cigaretách, alkohole, pive... polemizovala.
ondrejvla,
čo myslíš?
Alkohol -/ napr. na miešané nápoje/ ,
pivo - /rezané/ , cigarety - v reštauračných službách - v baroch, je v to stále poskytnutie služby.
Aj prinesenie cigariet /aj neotvorených/ k stolu, v bare - stále niekto využíva reštauračné služby.
V rámci reštauračných služieb jedáleň, kaviareň, samoobsluž.jedáleň - účtujeme 501 / 602.
Ahojte - pridajte názory.....
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

No je tu veľa názorov, neda mi nezapojiť sa. Účtujem takú firmu, ktorá má povinnosť auditu, takže sme pod záštitou audítora. Práve včera sme mali sedenie - a preberali sme účtovanie výrobkov a nákup potravín, vrátane alkoholu, cigariet atď. Jednoznačne sa prikláňa k účtovaniu nákupu na 501, my účtujeme spôsobom A takže na 112, a predaj - tržby z predaja vlast.výrobkov - 601. Čo sa týka alkoholu - jeho predaj je vlastným výrobkom - pretože ak to posudzujeme ako tovar - tak by sme ho nemohli ani otvoriť, ale celé predať, ale mi z neho nalejeme len časť, prípadne urobíme strik ( vlastný výrobok), alebo pridáme citrón ( vlastný výrobok ) atď. Tovar je niečo čo kúpime a nezmené posunieme ďalej. Ale povedala mi, že sa stretla aj s účtovaním na 604 a 504 - a pripustila, že to je tiež možnosť. Ale 602 - by sa mal používať pri poskytovaní stravovania vo vlastných zariadeniach - a v podstate pri prevádzkovaní vlastných stravovacích zariadení - určené zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, prípadne aj firmám na stravné lístky (napr. v družstvách)- pretože to nie je ich podnikateľ.činnosť, ale zabezpečenie služieb zamestnancom alebo aj iným právnickým osobám, ktoré si zabezpečujú stravovanie pre svojich zamestnancov. Ale berte to ako jedno z možných vysvetlení, takže nechcem tvrdiť, že účet 602 nemožno použiť. Je to naozaj veľmi polemické a možno to vysvetliť po svojom a všade je nejaká pravda. Takže ja som si účtovanie týchto služieb zakotvila v interných smerniciach, že účtovná jednotka sa rozhodla pre toto účtovanie ( 501,601), a myslím, že je to OK, keďže naozaj pripadajú do úvahy všetky 3 účty - 601,602,604.
1 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Veď práve, je to diskutabilné ako to účtovať. Ja som sa stretla z mnohými názormi. Otázne je ako sa k tomu stavia DU.
Najjednoduchší spôsob je všetko dávať na 501 - materiál a 602 služby.
Ošetriť si to v internej smernici. Ale stále je tam to ale. Takže ak má k tomu ešte niekto nejaký dotaz, tak von s ním.

Čo sa týka toho skladu myslíte, že budú stačiť tá inventúra baru a kuchyne. Je tam tiež príjem, výdaj a zostatok. Alebo treba aj tie nešťastné skladové karty. Veď z tých inventúr sa dá pekne vyčítať stav zásob. Máte s tým skúsenosti ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AdrianaA
Veď práve, je to diskutabilné ako to účtovať. Ja som sa stretla z mnohými názormi. Otázne je ako sa k tomu stavia DU.
Najjednoduchší spôsob je všetko dávať na 501 - materiál a 602 služby.
Ošetriť si to v internej smernici. Ale stále je tam to ale. Takže ak má k tomu ešte niekto nejaký dotaz, tak von s ním.
Ja osobne si nemyslím, že tu je dôležité ako sa stavia k tomu DÚ - ale skôr ako auditor, prípadne metodik účtovníctva. Mne sa zdá správny spôsob, ktorý popísala Orsz...
Naposledy upravil evina : 20.10.06 at 07:17
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Tiež sa prikláňam k názoru Orsza, ale do výnosov by sa mi to viac žiadalo hodiť na 602. Je to celé služba, nie?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lenuška
ondrejvla,
čo myslíš?
Alkohol -/ napr. na miešané nápoje/ ,
pivo - /rezané/ , cigarety - v reštauračných službách - v baroch, je v to stále poskytnutie služby.
Aj prinesenie cigariet /aj neotvorených/ k stolu, v bare - stále niekto využíva reštauračné služby.
V rámci reštauračných služieb jedáleň, kaviareň, samoobsluž.jedáleň - účtujeme 501 / 602.
Ahojte - pridajte názory.....
No ako myslíš - pri miešaných nápojoch - prosím, tu by som ešte súhlasila, ale cigarety ak ich ešte "frcneš" drogou - tak je to zmenený stav. Ale že sú rozbalené ako píšeš ty, ich stav sa nemení. Ale ak myslíš takto, je to tvoj problém - alebo riešenie? Ja som mala audit na tento spôsob účtovanie, aj kontrolu a všetko bolo OK.
Ale nik ma nepresvedčí, že ak otvoríš cigarety, že zmeníš ich stav! Keď vyberieš topánky zo škatule a predáš ich bez nej, už nie sú tovarom?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
No ako myslíš - pri miešaných nápojoch - prosím, tu by som ešte súhlasila, ale cigarety ak ich ešte "frcneš" drogou - tak je to zmenený stav. Ale že sú rozbalené ako píšeš ty, ich stav sa nemení. Ale ak myslíš takto, je to tvoj problém - alebo riešenie? Ja som mala audit na tento spôsob účtovanie, aj kontrolu a všetko bolo OK.
Ale nik ma nepresvedčí, že ak otvoríš cigarety, že zmeníš ich stav! Keď vyberieš topánky zo škatule a predáš ich bez nej, už nie sú tovarom?
Ja síce už po podnikoch nechodím, ale ak sa ešte poskytuje taká služba napr. že poskytneš iba niekoľko kusov z jednej krabičky jednému, ďalšie inému atĎ. nepredávaš ich už v nezmeneom stave. Topánku nemôžeš predať jednu, ja by som to takto napr. pochopila....
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
V súvislosti s Vašou diskusiou dovolím si upozorniť na zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, a to konkrétne na ustanovenie § 10 upravujúceho zákaz predaja:

§10
Zákaz predaja

(1) Na daňovom území sa zakazuje predaj cigariet
a) neoznačených na spotrebiteľskom balení cigariet kontrolnou známkou, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) na konečnú spotrebu podmienený kúpou iného tabakového výrobku alebo iného tovaru za cenu inú, ako je uvedená na kontrolnej známke,
c) z otvoreného spotrebiteľského balenia cigariet alebo mimo tohto balenia po kusoch,
d) za cenu vyššiu, ako je cena uvedená na kontrolnej známke,
e) na konečnú spotrebu za cenu nižšiu, ako je cena uvedená na kontrolnej známke; právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá uskutočňuje predaj na konečnú spotrebu, nesmie poskytnúť žiadnu zľavu z ceny z cigariet, ani iné cenové zvýhodnenie, ktorého účelom je odbyt spotrebiteľských balení cigariet.
(2) Každá právnická osoba a fyzická osoba, ktorá predáva cigarety na konečnú spotrebu, je povinná v mieste ich predaja viditeľne umiestniť nápis „Kusový predaj cigariet je zakázaný“ s výškou písma najmenej 30 mm.
(3) Ak právnická osoba alebo fyzická osoba poruší zákaz predaja podľa odseku 1 písm. d) a predá spotrebiteľské balenie cigariet za cenu vyššiu, ako je cena uvedená na kontrolnej známke, vzniká jej povinnosť priznať a zaplatiť daň, ktorá sa vypočíta ako súčin rozdielu medzi cenou, za ktorú sa spotrebiteľské balenie cigariet predalo, a cenou uvedenou na kontrolnej známke a sadzby percentuálnej časti kombinovanej sadzby dane podľa § 6 ods. 2.
1 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
AdrianaA
Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?

Ja som uctovala 8 rokov hotel s vlastnou restauraciou a penzion s restauraciou. Nakupy potravin, surovin, napojov, pochutin, atd som uctovala "typom B" ako priamy material na ucet 501 a predaj na ucet 602, ved uz sam nazov, oznacujuci vynosy, hovori o poskytovani restauracnych sluzieb. Vobec sa teda nestotoznujem s niektorymi nazormi o pouziti uctov 504 a 604, nakolko nejde o predaj tovaru v nezmenenej forme. Aby bolo mozne v konecnom dosledku uvedene produkty predat, je nutne ich spracovat do ineho vysledneho produktu, t.j. z jednotlivych druhov zeleniny uvarit polievku, maso a ine jedla treba dochutit a tepelne upravit, jedla treba na tanieri esteticky upravit, napoje sa naleju do poharov, pochutiny sa napriklad uprazia a potom naserviruju na tanieriku, atd. a aby to zakaznik mohol skonzumovat, musi mu to niekto (casnik) naservirovat, teda ho obsluzit. Stol, na ktory sa strava naserviruje, musi tiez niekto pripravit. Teda vsetok "predaj" sa uskutocnuje so suviasiacim poskytnutim sluzieb.

Co sa tyka vratnych flias, ich nakup som chapala ako pohladavku, nakolko, ked sa minul obsah, tak sa obal vratil predavajucemu. V restauracnom zariadeni predsa zakaznik konzumuje napoje naliate do poharov a nekupuje napoje s flasou. Pouzivala som ucet 315, ktory som na konci uctovneho obdobia podrobila inventure podla jednotlivych dodavatelov. V pripade chybajucich vratnych obalov som tento "ubytok" zuctovala do skod ako naklad danovo neucinny.

V pripade predaja cigariet neslo o klasicky predaj ako v stanku alebo v obchode. Ked si ich niekto objednal, boli poskytnute s primeranou obsluhou a nie predane ako tovar, aj ked sa ich stav nezmenil.
3 0
Načítať ďalšie