Zavrieť

Porady

Účtovanie v reštaurácii

Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?
Usporiadat
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ak ide nie celkom o reštauráciu, ale o "vyvárovňu" Tiež musia nakúpiť potraviny z ktorých potom pripravujú jedlo. nevedú si sklad, nakupujú len toľko čo spotrebujú. Účtujem to rovno do spotreby501/AE/rozlišujem len o čo ide/ Predávajú stravné lístky cez faktúry 601/AE. Je to správne? Môžem to takto účtovať?
Ďakujem
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

majernikova Pozri príspevok
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ak ide nie celkom o reštauráciu, ale o "vyvárovňu" Tiež musia nakúpiť potraviny z ktorých potom pripravujú jedlo. nevedú si sklad, nakupujú len toľko čo spotrebujú. Účtujem to rovno do spotreby501/AE/rozlišujem len o čo ide/ Predávajú stravné lístky cez faktúry 601/AE. Je to správne? Môžem to takto účtovať?
Ďakujem

účtuješ spôsobom B,takže správne cez 501
ale povinnosť viesť sklad majú, tzn. nákup materiálu a jeho výdaj do spotreby
na konci roka inventarizácia zostatku zásob na sklade

predaj stravných lístkov
213/602
221/213
0 0
marianlukac marianlukac

marianlukac je offline (nepripojený) marianlukac

Ja mam podobny pripad a neviem co s tym uctujem bar, kde ale zaroven predavaju aj kozmetiku cize maju aj predaj tovaru aj sluzieb davaju to do tej istej registracnej pokladnici kde ale na konci dna nevidim co je tovar a co sluzba ako sa popasovat s tymto??
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

marianlukac Pozri príspevok
Ja mam podobny pripad a neviem co s tym uctujem bar, kde ale zaroven predavaju aj kozmetiku cize maju aj predaj tovaru aj sluzieb davaju to do tej istej registracnej pokladnici kde ale na konci dna nevidim co je tovar a co sluzba ako sa popasovat s tymto??
a to nemajú rozdelené položky v registr. pokladnici podľa jednotlivých druhov tovaru a služieb?
Pokiaľ áno (vyhláška to prikazuje), tak pri účtovaní príjmov ideš podľa pásky a vidíš, koľko je tržba za predaj tovaru a koľko za poskytovanie služieb.
... a ako sú teda rozpísané položky na páske z ERP?
0 0
marianlukac marianlukac

marianlukac je offline (nepripojený) marianlukac

petovsan Pozri príspevok
a to nemajú rozdelené položky v registr. pokladnici podľa jednotlivých druhov tovaru a služieb?
Pokiaľ áno (vyhláška to prikazuje), tak pri účtovaní príjmov ideš podľa pásky a vidíš, koľko je tržba za predaj tovaru a koľko za poskytovanie služieb.
... a ako sú teda rozpísané položky na páske z ERP?

...veruze nemaju ... neviem kto im tu pokladnicu nahadzoval ale ked je to ako vravis ... tak ich na to musim upozornit ... minuly rok asi uz hodim cely na sluzby alebo co ine sa s tym da robit
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

marianlukac Pozri príspevok
...veruze nemaju ... neviem kto im tu pokladnicu nahadzoval ale ked je to ako vravis ... tak ich na to musim upozornit ... minuly rok asi uz hodim cely na sluzby alebo co ine sa s tym da robit
No podľa môjho názoru to nemôžeš celé "hodiť" na služby, jednak budeš mať skreslený výkaz o PaV a druhá vec, z toho tovaru im určite niečo zostalo k 31.12.2007 na sklade, takže ak do príjmov zaúčtuješ iba služby, kde sa potom zobrali zásoby TOVARU ??? Ešte ma napadá ... pri nákupe tovaru si ho predsa účtovala do VOZD, v členení NÁKUP TOVARU, či nie?
Takže podľa výkazu by si pri podávaní DP mala v riadku "Nákup tovaru" napr. sumu 100.000,- a v riadku "Zásoby tovaru" už iba 20.000,- (podľa inventúry) .... tak kde sa podel ten zvyšný tovar ???
Vidím to tak, že Ti zostáva jediné ... teda tomu majiteľovi baru ... nech si pekne sadne a tie služby od predaja tovaru nejakým čarovným spôsobom odčlení.
Naposledy upravil petovsan : 02.03.08 at 12:04
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobré ráno,
čítam tu už hodinu a poviem vám, že som si myslela, že mám jasno, ale už nemám jasno.
Otázka je, firma prevádzkuje reštauráciu klasickú a stánok, kde predáva jedna pani, neobsluhuje, ale vonku sa sedieť dá. Má tam stoly a lavice. A potom má stánok, kde sa predávajú predovšetkým potraviny, aj nápoje, ale nie na drobno. Len celú fľašu do tašky a tak, syry, cestoviny ....
Účtujem všetko ako tovar, pretože v nákupoch nerozlišuje, čo je pre reštauráciu a čo pre stánok. Taká ryža napr. kupuje aj pre reštauráciu, ale predáva ju aj ako tovar v stánku. Keďže nemá jednoznačne rozdelený ten nákup, tak to všetko robím ako tovar. Lenže po dnešnej hodinovke už nie som si istá, či je tento postup správny.
Poradí mi prosím niekto, aby som zas mala jasno?
Ďakujem
0 0
cicusa cicusa

cicusa je offline (nepripojený) cicusa

Dobré ránko, mám podobný problém, poraďte mi prosím, či môžem denné uzavierky učtovat na 211/604 a potom na konci mesiaca rozúčtovať na 604001,604002...platba kartou 261/211. Doteraz tú 604 pitvali takto každý deň na 5 účtov, môžem si to takto zjednodušiť a nič pri tom neporuším? Mesačne účtovať nemôžem, pretože sa v priebehu mesiaca kupuje tovar.
Ďakujem za každú radu.
0 0
micel micel

micel je offline (nepripojený) micel

Prosim pomoooooc,

prebrala som uctonictvo jedneho baru po jeho byvalej uctovnicke a som z vratnych obalov uplne mimo.

Uctujeme spôsobom B

Ona totiz obaly s 19 % DPH uctovala priamo do spotreby na 504 a obaly s 0 % DPH davala na 112.

Pricom podla mna by mali ist oba druhy obalov na 112. Mam pravdu alebo sa mylim?

Dakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
cicusa Pozri príspevok
Dobré ránko, mám podobný problém, poraďte mi prosím, či môžem denné uzavierky učtovat na 211/604 a potom na konci mesiaca rozúčtovať na 604001,604002...platba kartou 261/211. Doteraz tú 604 pitvali takto každý deň na 5 účtov, môžem si to takto zjednodušiť a nič pri tom neporuším? Mesačne účtovať nemôžem, pretože sa v priebehu mesiaca kupuje tovar.
Ďakujem za každú radu.
Popíš tento spôsob do internej smernice o vedení účtovníctva.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,môžem prosím vo vinárni (podobný prípad ako reštaurácia) účtovať nákup takto:
víno 501
pagáčiky,dobožky 504
káva,cukor,olivy 501
(účtujem obstaranie zásob spôsobom B)

predaj
víno účtujem 602..?
pagáče 604
káva,cukor.. 602?

Môže byť prosím? Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,môžem prosím vo vinárni (podobný prípad ako reštaurácia) účtovať nákup takto:
víno 501
pagáčiky,dobožky 504
káva,cukor,olivy 501
(účtujem obstaranie zásob spôsobom B)

predaj
víno účtujem 602..?
pagáče 604
káva,cukor.. 602?

Môže byť prosím? Ďakujem
posúvam
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,môžem prosím vo vinárni (podobný prípad ako reštaurácia) účtovať nákup takto:
víno 501
pagáčiky,dobožky 504
káva,cukor,olivy 501
(účtujem obstaranie zásob spôsobom B)

predaj
víno účtujem 602..?
pagáče 604
káva,cukor.. 602?

Môže byť prosím? Ďakujem
A aký rozdiel je napr. medzi pagáčikmi a cukrom?
osobne by som účtovala všetko cez 501 a 601, resp. 602.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

evina Pozri príspevok
A aký rozdiel je napr. medzi pagáčikmi a cukrom?
osobne by som účtovala všetko cez 501 a 601, resp. 602.
No lebo s pagáčikom nič nerobí - tzn. predáva ho v nezmenenej forme..
to znamená účtujem nákup 504/211

a cukor použije ako materiál..
Tak preto som si vymyslela,že to takto bude spravnejšie učtovať..
či ty myslíš,že ani nie?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

erika_H Pozri príspevok
No lebo s pagáčikom nič nerobí - tzn. predáva ho v nezmenenej forme..
to znamená účtujem nákup 504/211

a cukor použije ako materiál..
Tak preto som si vymyslela,že to takto bude spravnejšie učtovať..
či ty myslíš,že ani nie?
ja si myslím, že nie. Aj pagáčik naservíruje na tanier a obslúži... a ani s tým cukrom nič nerobí, len ho vyberie zo škatule tak isto ako aj ten pagáčik...
Ja účtujem v reštaurácii 501..

ja súhlasím s príspevkom 14 v tejto téme..
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

evina Pozri príspevok
ja si myslím, že nie. Aj pagáčik naservíruje na tanier a obslúži... a ani s tým cukrom nič nerobí, len ho vyberie zo škatule tak isto ako aj ten pagáčik...
Ja účtujem v reštaurácii 501..

ja súhlasím s príspevkom 14 v tejto téme..
Ďakujem Evina, tak budem účtovať 501 nákup a predaj 602..
A nákup obalov-tzn. fliaš z limonád a pod - môže byť cez účet 315?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

erika_H;7***88
Ďakujem Evina, tak budem účtovať 501 nákup a predaj 602..
A nákup obalov-tzn. fliaš z limonád a pod - môže byť cez účet 315?
Áno môže cez 315...
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

evina;70***8
Áno môže cez 315...
Ďakujem.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri účtovaní reštaurácii? Potrebujem všetko, myslím postup. Nechcem niečo zanedbať a chcem si to všetko ustrážiť. Zaujíma ma, ako účtujem nákup tovaru a hlavne,ako ho evidujem. Ja to zatiaľ účtujem spôsobom zásoby B no, ako si odsledujem sklad? Mám pred sebou blok z pokladne a na ňom položky "cukor,muka, chlieb, a pod. " Následne,keď to dostanem na sklad a potom kuchárka podľa jedálneho lístka zoberie zo skladu suroviny ktoré potrebuje na prípravu jedál.Ako si to mám sledovať aby sa mi suroviny nestrácali? Ďakujem
Naposledy upravil dipe : 21.04.08 at 11:39
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

[quote=dipe;712689]Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri účtovaní reštaurácii? Potrebujem všetko, myslím postup. Nechcem niečo zanedbať a chcem si to všetko ustrážiť. Zaujíma ma, ako účtujem nákup tovaru a hlavne,ako ho evidujem. Ja to zatiaľ účtujem spôsobom zásoby B no, ako si odsledujem sklad? Mám pred sebou blok z pokladne a na ňom položky "cukor,muka, chlieb, a pod. " Následne,keď to dostanem na sklad a potom kuchárka podľa jedálneho lístka zoberie zo skladu suroviny ktoré potrebuje na prípravu jedál.Ako si to mám sledovať aby sa mi suroviny nestrácali? Ďakujem
Posúvam
0 0
Načítať ďalšie