Zavrieť

Porady

Účtovanie v reštaurácii

Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?
Usporiadat
murka27 murka27

murka27 je offline (nepripojený) murka27

účtujúca romantička
Ako sa prosím Vás účtuje v reštaurácii príprava jedla. Ak účtujem spôsobom B, nakupujem suroviny na 501 a tá práca sa nejako aktivuje, alebo čo s tým? Potom predaj hotového jedla 602.
A keď robia aj vlastné zákusky? Prosím vysvetliť po lopate.

A na konci roka inventúra - prijmem len nepredaný tovar a suroviny 112/501. Je to tak správne?
Len neviem, čo s tou aktiváciou.

Ďakujem

Mirka
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

IvetaH Pozri príspevok
Aj aj mám ten problém. Viem tovar alebo materiál dostať na sklad, ale neviem ho vyskladniť. A tiež ma trápi, či to všetko musí ísť cez sklad. Napr. také koreniny nejaké, alebo iné drobnosti a už vôbec potom neviem, ako von zo skladu. Alebo niečo ako konzervované, alebo vo fľaši šaláty, uhorky a pod. A tak sa mi to kopí na sklade.
Dúfajme, že nám niekto skúsenejší poradí.
Posúvam túto otázku, nakoľko tiež začínam účtovať reštauráciu a zatiaľ nemám jasnú predstavu na základe čoho a ako budem materiál zo skladu vyskladňovať. Ak by niekto vedel poradiť, bola by som rada. Ďakujem.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

murka27 Pozri príspevok
Ako sa prosím Vás účtuje v reštaurácii príprava jedla. Ak účtujem spôsobom B, nakupujem suroviny na 501 a tá práca sa nejako aktivuje, alebo čo s tým? Potom predaj hotového jedla 602.
A keď robia aj vlastné zákusky? Prosím vysvetliť po lopate.

A na konci roka inventúra - prijmem len nepredaný tovar a suroviny 112/501. Je to tak správne?
Len neviem, čo s tou aktiváciou.

Ďakujem

Mirka
Mirka účtujem pizzériu spôsobom B, teda dávam materiál priamo do spotreby na 501. Tržby sú 601 alebo 602. V cene predaného jedla už by si mala mať zúčtovanú aj prácu, veď ho nepredávaš za nakupnú cenu materiálu ...

Áno, na konci roka robíš inventúru - zistený materiál a tovar zaúčtuješ 112/501 a 132/504. Nezabudni na začiatku nasledujúceho roka preúčtovať do nákladov. ( 501/112, 504/132 )
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Podľa mňa sa skupina 621- aktivácia materiálu a tovaru nás netýka. U nás sa nevarí do zásoby ani nemáme zákaz. výrobu.
0 0
murka27 murka27

murka27 je offline (nepripojený) murka27

účtujúca romantička
Ďakujem, ďakujem. A myslíte, že nemusím aktivovať ani tie zákusy? Tie tam pečú a aj predávajú, je to reštaurácia a aj cukráreň. Už som pochopila, že varenie sa neaktivuje, ale tá cukrárenská výroba môže byť tak isto?
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ako zaučtujem v omege coca colu faktúru obaly bez dph 118,46
a tovar 307,03cena bez DPH a DPH 58,34 ide to do spotreby alebo do tovaru ačo s obalmi ??? Ďakujem som nováčik v omege
0 0
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

Dobrý večer,

asi to bude trúfalé ale nenašla by sa medzi poraďákmi nejaká dobrá duša, ktorá by bola ochotná poskytnúť nám "menej zdatným" smernicu o účtovaní v takejto prevádzke. Je to jednoduchšie upraviť si podľa vlastných potrieb ako napísať celé ...
ďakujem
0 0
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

nane Pozri príspevok
Dobrý večer,

asi to bude trúfalé ale nenašla by sa medzi poraďákmi nejaká dobrá duša, ktorá by bola ochotná poskytnúť nám "menej zdatným" smernicu o účtovaní v takejto prevádzke. Je to jednoduchšie upraviť si podľa vlastných potrieb ako napísať celé ...
ďakujem
...posúvam
0 0
El Cid El Cid

El Cid je offline (nepripojený) El Cid

Dobrý deň, rozpisujem položky v doklade : nápoje na účet 504AÚ, DPH 343AÚ a obaly 315AÚ. Na konci roka prerátam po inventúre sklad a vyrátam maržu pre tovar /hotové nápoje, tabak. výr., žuvačky a pod./ a pre potraviny 501AÚ. Obaly evidujem v sklade. Pekný deň...
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem,
prosím Vás,ako by ste riešili takýto prípad:
už z r. 2008 sa nám na účte 315 prenášajú vratné obaly,ktoré už v reštaurácii ani nemáme,možno boli vyhodené..
Chceme tento stav už vylikvidovať..
Ako na to účtovne správne?
môže byť 315/648 - akoby pri inventarizácii zistené chýbajúce obaly?

ďakujem vopred moc
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak sa ti, ako píšeš "prenášajú", tak ich máš účtovne alebo fyzicky?
Podľa návrhu 315/648 neviem, aká je skutočnosť.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Rozalka Pozri príspevok
Ak sa ti, ako píšeš "prenášajú", tak ich máš účtovne alebo fyzicky?
Podľa návrhu 315/648 neviem, aká je skutočnosť.
prenášajú sa nám iba účtovne,fyzicky nikde nie sú..
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
aha, takže manko/škoda
549/ alebo 582/
nedaňovo
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

Prosím Vás ako mám zaúčtovať obslužné (tringelt) ktoré zákazník zaplatil kartou?
Môže to byť takto?:
261/640 - Platby kartou z uzávierky
261/343 - DPH
221/261 - Výpis z banky
568/261 - Provízia banke SLSP (Banka na účet pripisuje už položky znížené o svoju províziu)
261/335 - Obslužné
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Mno, možno inde vo svete je to takto, ale u nás by to obslužné (podľa mňa) malo byť pripočítané k HM a zdaniť daňou zo závislej činnosti.

Ak sa dačo zmenilo v zákonoch a takto to nie je, tak mi prosím dajte vedieť, nech som múdrejšia.
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

Teraz som sa dozvedel, že majiteľ čašníkom to obslužné nevypláca. Prosím Vás poradte mi kam to z tej 261 šupnúť.
0 0
beatar beatar

beatar je offline (nepripojený) beatar

Už sa toho tu popísalo veľa a vidím, že i názory sa rôznia. Neviem sa rozhodnúť ako v JU zaúčtovať tržby v reštaurácii, nakoľko mi na mesačnej páske výjde len celková tržba bez členenia na bar a kuchyňu/tovar a materiál/. Mám zaúčtovať, kedže reštauračná činnosť je služba, tržby - tržby za služby a všetok nákup - nákup materiálu/i bar napr.nealko+alko nápoje./? Nebude mať s tým DÚ problém, že nie sú dodržané postupy účtovania v JU, kde sa hovorí, že "ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe" a tým pádom by sem alko a nealko nápoje patrili.?????
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
beatar Pozri príspevok
Už sa toho tu popísalo veľa a vidím, že i názory sa rôznia. Neviem sa rozhodnúť ako v JU zaúčtovať tržby v reštaurácii, nakoľko mi na mesačnej páske výjde len celková tržba bez členenia na bar a kuchyňu/tovar a materiál/. Mám zaúčtovať, kedže reštauračná činnosť je služba, tržby - tržby za služby a všetok nákup - nákup materiálu/i bar napr.nealko+alko nápoje./? Nebude mať s tým DÚ problém, že nie sú dodržané postupy účtovania v JU, kde sa hovorí, že "ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe" a tým pádom by sem alko a nealko nápoje patrili.?????
Si síce v sekcii - Podvojné účtovníctvo. Ale ja tiež účtujem v JÚ, tak odpoviem. Ja tržbu účtujem ako príjem za výrobky a služby, pretože tiež na páske z dennej uzávierky nie je uvedené, za čo konkrétne tržba bola.
Napr. aj tu:
http://www.porada.sk/t81658-uctovanie-restauracie.html - prísp. č. 4 a 5
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

beatar Pozri príspevok
Už sa toho tu popísalo veľa a vidím, že i názory sa rôznia. Neviem sa rozhodnúť ako v JU zaúčtovať tržby v reštaurácii, nakoľko mi na mesačnej páske výjde len celková tržba bez členenia na bar a kuchyňu/tovar a materiál/. Mám zaúčtovať, kedže reštauračná činnosť je služba, tržby - tržby za služby a všetok nákup - nákup materiálu/i bar napr.nealko+alko nápoje./? Nebude mať s tým DÚ problém, že nie sú dodržané postupy účtovania v JU, kde sa hovorí, že "ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe" a tým pádom by sem alko a nealko nápoje patrili.?????
v bare predávaš s obsluhou napr. alko a nealko naleješ do poharikov a obslúžiš, tým pádom účtuješ príjem za služby, ak by si predala za pultom napr. celú fľašu alkoholu v nezmenenom stave - teda neotvorenú vtedy by šlo o predaj tovaru
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Timka1 Pozri príspevok
v bare predávaš s obsluhou napr. alko a nealko naleješ do poharikov a obslúžiš, tým pádom účtuješ príjem za služby, ak by si predala za pultom napr. celú fľašu alkoholu v nezmenenom stave - teda neotvorenú vtedy by šlo o predaj tovaru
Ako toto naprogramovať do RP .

Nealko služba a nealko tovar

Ja neviem , mne sa to vždy a stále zdá také nelogické .
0 0
Načítať ďalšie