Zavrieť

Porady

Zdanenie finančnej výpomoci konateľa

Spoločník (konateľ) poskytol svojej s.r.o. finančnú výpomoc v hodnote 3 800 000 na kúpu nehnuteľnosti. 3 mil. pokrýval z osobného flexi úveru (lebo nová s.r.o. nedostala úver) a 800 tis.z vlastných peňazí. Zmluva o finančnej výpomoci hovorí o úrokoch 6,37% (totožné percento úroku z VUB na úver ale na sumu 3 mil. 800 tis.). Týmto mi vzniká rozdiel medzi zápočtom úrokov z VUB a skutočne zaradenými úrokmi do nákladov s.r.o.

OTÁZKA:
Môže si súkromná osoba, ktorá si na seba zobrala úver, poskytnutý ďalej s.r.o. vzájomne úroky započítať (toto sa netýka účtovníctva s.r.o ale dane z príjmu súkromnej osoby)? Tým som chcela povedať, že spoločník prijíma úroky z 800 tis od s.r.o. Ak je to zdaniteľný príjem, kam ho treba zarátať v daňovom priznaní FO?
Môže FO vôbec finančnú výpomoc úrokovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Modranka
    Spoločník (konateľ) poskytol svojej s.r.o. finančnú výpomoc v hodnote 3 800 000 na kúpu nehnuteľnosti. 3 mil. pokrýval z osobného flexi úveru (lebo nová s.r.o. nedostala úver) a 800 tis.z vlastných peňazí. Zmluva o finančnej výpomoci hovorí o úrokoch 6,37% (totožné percento úroku z VUB na úver ale na sumu 3 mil. 800 tis.). Týmto mi vzniká rozdiel medzi zápočtom úrokov z VUB a skutočne zaradenými úrokmi do nákladov s.r.o.

    OTÁZKA:
    Môže si súkromná osoba, ktorá si na seba zobrala úver, poskytnutý ďalej s.r.o. vzájomne úroky započítať (toto sa netýka účtovníctva s.r.o ale dane z príjmu súkromnej osoby)? Tým som chcela povedať, že spoločník prijíma úroky z 800 tis od s.r.o. Ak je to zdaniteľný príjem, kam ho treba zarátať v daňovom priznaní FO?
    Môže FO vôbec finančnú výpomoc úrokovať?
    Príjmy z kapitálového majetku sa u FO zdaňujú v § 7. U neho by som to zaradila do §7 ods.1písm.c/ - úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek. Podľa mňa ide o klasickú pôžičku.

    V zmysle §7 ods.4 sa do základu dane zahŕňajú príjmy z § 7 ods.1 písm.c/ neznížené o výdavky. To znamená, že do základu dane musí zahrnúť prijaté úroky z celých 3,8 mil.

    Modranka je offline (nepripojený) Modranka

    Modranka
    Ďakujem za odpoveď. Ale čo v prípade, že konateľ má zároveň živnosť ako FO a bankový úver mu bol vydaný na základe dosiahnutých príjmov práve zo živnosti. Aj vtedy si nemôže znížiť kapitálove príjmy o vyplatené úroky banke? Kde sa o tom píše. Nevedeli mi poradiť ani na daňovom úrade.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zobral si úver ako FO - občan alebo FO - SZČO ( má ho zaúčtovaný ako záväzok voči VÚB)?

    Zdanenie finančnej výpomoci konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.