Zavrieť

Porady

VPD úhrada za automobil-úžitkove

Ahojte. Poradí mi niekto? Ako zaúčtujem úhradu za automobil, úžitkové. Ako iný odpočítateľný od základu dane, alebo iný ovplyvňujúci daň z príjmu? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    SMartina
    Ahojte. Poradí mi niekto? Ako zaúčtujem úhradu za automobil, úžitkové. Ako iný odpočítateľný od základu dane, alebo iný ovplyvňujúci daň z príjmu? Ďakujem.
    Si platiteľom DPH? Predajca je platiteľom DPH? Na základe akého dokladu si zakúpila automobil? V akej hodnote?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina
    Ahojte. Poradí mi niekto? Ako zaúčtujem úhradu za automobil, úžitkové. Ako iný odpočítateľný od základu dane, alebo iný ovplyvňujúci daň z príjmu? Ďakujem.
    V prípade,že si plátcom dph potom základ dane zaúčtuješ ako DHM (ako cena je vyššia ako 30 tisíc), alebo ako odpočitateľná položka priamo do nákladov (ak cena je nižšia ako 30 tisíc). S tou podmienkou, že predávajúci je tiež platiteľom dph.

    Ak si to kupoval na základe kúpnej zmluvy od občana - nepodnikateľa potom z tohto prípadu dph vypadá z hry von.

    Ak si neplátca dph, potom musíš skúmať aká je cena.Do 30 tisíc priamo do nákladov, nad 30 tisíc DHM.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ja som platca DPH, predajca je platiteľ DPH, zakúpila som ho na základe faktúry v hodnote: základ: 400.000,- Sk, DPH: 76.000,- Sk, Spolu: 476.000,- Sk. Mám VPD uhradené v hotovosti.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina
    Ja som platca DPH, predajca je platiteľ DPH, zakúpila som ho na základe faktúry v hodnote: základ: 400.000,- Sk, DPH: 76.000,- Sk, Spolu: 476.000,- Sk. Mám VPD uhradené v hotovosti.
    V tomto prípade je to dlhodobý hmotný majetok, ktorý sa zaeviduje na karte majetku a bude sa odpisovať podľa odpisových skupín. Takže výdaj je výdavok neovplyvňujúci základ dane. Hodnotu auto dostaneš do nákladov formou ročných odpisov. Odpisová skupina 1, doba odpisov 4 roky. Ročne do odpisov zaúčtuješ v rámci uzávierkových operácii ako nepeňažný pohyb 100 tisíc.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ďakujem a chcem sa Ťa opýtať, kedy budem robiť prvý odpis, už tento rok?

    ICQ: 493-351-876

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina
    Ďakujem a chcem sa Ťa opýtať, kedy budem robiť prvý odpis, už tento rok?

    ICQ: 493-351-876
    Áno prvý odpis bude už tento rok.

    Rok 2006 100.000,- odpis 300.000,- zost.cena
    Rok 2007 100.000,- odpis 200.000,- zost.cena
    Rok 2008 100.000,- odpis 100.000,- zost.cena
    Rok 2009 100.000,- odpis 0,- zost.cena

    Pri rovnomernom odpisovaní.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SMartina
    Ak ešte môžem, účtujem v ALFE a tam pri výdavkoch nie je DHM, len DM.
    Túto otázku skús zadať v téme Účtovný soft -ALFA. Ja mám MRP, preto v tomto ti neviem pomôcť.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    SMartina
    Ak ešte môžem, účtujem v ALFE a tam pri výdavkoch nie je DHM, len DM.
    Asi sa do jednoho kýblika tam účtuje dlhodobý hmotný aj nehmotný majetok

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    SMartina
    Ak ešte môžem, účtujem v ALFE a tam pri výdavkoch nie je DHM, len DM.
    DM - áno je to v jednom kýbliku hmotný aj nehmotný . Ale máme tu možnosť členenia, takže si to môžeš rozčleniť presne na konkrétny majetok a je to potom pekne prehľadné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.