Zavrieť

Porady

Platca DPH od 1.7.06

Som platca dph od 1.7.06, živnosť mám od 1.1.06, môžem si do dph uplatniť aj bločky z mesiacov 1-6/2006? Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    timkab je offline (nepripojený) timkab

    timkab
    Môžeš si odpočítať DPH z bločkov 1-6 len na majetok, ktorý je zaradený v používaní a nespotrebovaný tovar a materiál. Za réžijné výdavky nie. Táto DPH sa potom uvádza v riadku 21 priznania DPH.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Takže môžem si uplatniť z drobného HM a NM, ktorý som nakúpila tento rok a z odpisovaného HM nakúpeného minulý rok zo zostatkovej ceny k 31.12.2005? A potom o túto DPH ponížim zostatkovú cenu? A ešte si môžem uplatniť DPH aj z nespotrebovaných zásob, podľa inventúry?
    Toto všetko uvádzam na riadku 21 priznania DPH?
    Ďakujem za odpoveď!!

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    A ešte podotázočka, podnikateľ mi priniesol inventúru k 30.9.2006, od 1.10. je platca DPH, má potraviny, takže tú inventúru mám na 12 str. a teraz čítam, že je dobré mať pri tovare odvolávku na čísla dokladov, kde boli tieto zásoby zakúpené, no neviem si to predstaviť, lebo on má mesačne plno bločkov a faktúr za nakúpený tovar a teraz mu mám povedať nech mi na tých 500 riadkov inventúry dopíše kde a čo kúpil? On si vedie sklad len v exceli a tam si neuvádza od koho čo nakúpil.

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Avsak bez toho, aby ste zistili, ci boli vykazane zasoby nakupene od platitelov DPH, si nebudes vediet odpocitat prislusnu vysku DPH z tychto zasob. Ak to budes chciet kvalitne urobit, bude to teda velmi pracne a casovo narocne. Ale ak by ste si aj DPH zo zasob nechceli spatne uplatnit a mali by ste nakupy od platitelov DPH, potom by suma neuplatnenej, avsak z pohladu zakona uplatnitelnej DPH, nebola ani spravne zaradena vo vydavkoch ovplyvnujucich zaklad dane z prijmov.
    Ja to robim tak, ze uz na zaciatku spoluprace s novou firmou, ktora sa hned pri svojom vzniku nezaregistrovala a ani sa nechcela zaregistrovat za dobrovolneho platitela DPH, preberiem s nou moznosti, ci je predpoklad, ze sa v nasledujucom obdobi stane platitelom DPH. Overim jej zamery ohladom obstarania majetku, overim predpokladanu vysku zasob, atd. a snazim sa poradit, ci by teda uz na zaciatku podnikania nebolo vhodnejsie sa za paltitela zaregistrovat. Na zaklade tejto vstupnej analyzy potom zvolim celu filozofiu vedenia uctovnictva a sledovania jednotlivych evidencii. Prave preto, aby sme predisli taketo nechcenej situacii.
    Drzim sa totiz hesla: "Tazsie na cvicisku, lahsie na bojisku".

    Takze, asi vam neostane nic ine, len si vyhrnut rukavy a pustit sa do prace.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.