Zavrieť

Porady

SZČO a súkromná nehnuteľnosť

Chcela by som sa opýtať, či si SZČO môže dávať do výdavkov náklady na opravu nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku (vlastní ju ako súkromná osoba)? Môže si aj odpočítať DPH, keď je platca DPH? Ďakujem
Usporiadat
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

kajab
Chcela by som sa opýtať, či si SZČO môže dávať do výdavkov náklady na opravu nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku (vlastní ju ako súkromná osoba)? Môže si aj odpočítať DPH, keď je platca DPH? Ďakujem
Podľa mňa nemôže. A využíva tú nehnuteľnosť na podnikanie?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Ja by som to videl takto: V prípade ak daňovník vynaložil výdavky na opravu a údržbu jeho majetku, ktorý je v jeho vlastníctve ale nemá ho zaevidovaný v majetku nie sú tieto výdavky jeho daňovými výdavkami preukázateľne vynaloženými na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Tieto výdavky sú jeho výdavkom na opravu a údržbu jeho osobného majetku, čiže sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka.
Uvedené výdavky budú daňovým výdavkom daňovníka v prípade ak takýto nezaevidovaný majetok predá, pričom nebude spĺňať podmienky oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti už podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Aj keď je to sklad a je to využívané na podnikanie?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

áno aj keď je to sklad = nehnuteľnosť = majetok a je využívaný na podnikanie; dôležité je, že nie je zahrnutý v obchodnom majetku; pokiaľ sklad vlastní ako súkromná osoba nemôže uzavrieť sám so sebou, fyzickou osobou, ani nájomnú zmluvu, lebo je to stále tá istá fyzická osoba; iné by bolo, kedy mal povedzme s.r.o.-čku, v ktorej by mohol byť jediný konateľ a spoločník, tak by nájomnú zmluvu uzavrieť mohol medzi FO a s.r.o. (a v tejto nájomnej zmluve by si mohol ošetriť, kto znáša náklady na opravu)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nie je dôležité že nehnuteľnosť nie je zaradená v majetku. Dôležité je ako sa využíva na podnikanie. Ak by nehnuteľnosť-sklad prenajímal inemu daňovníkovi, tak má možnosť si pri dosahovaní príjmu /aj ked nie je nehnut.zaradená v majetku / si uplatniť preukaz.výdavky podla § 6 ods.11 zdzp, ale len v prípade prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmu.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

otázka stála: "či si SZČO môže dávať do výdavkov náklady na opravu nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku (vlastní ju ako súkromná osoba)?" pre neho ako FO to dôležité je, keď ju on ako FO nemá zaradenú v majetku FO - podnikateľa, tak nemôže uplatňovať výdavky na opravy; nehovoril som o tom (ani sa nikto nepýtal), keby to prenajímal niekomu inému, potom samozrejme môže uplatňovať preukázateľne vynaložené výdavky ako uvádzate, aj ako keď to nemá zaradené v majetku;
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
skaspa
otázka stála: "či si SZČO môže dávať do výdavkov náklady na opravu nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku (vlastní ju ako súkromná osoba)?" pre neho ako FO to dôležité je, keď ju on ako FO nemá zaradenú v majetku FO - podnikateľa, tak nemôže uplatňovať výdavky na opravy; nehovoril som o tom (ani sa nikto nepýtal), keby to prenajímal niekomu inému, potom samozrejme môže uplatňovať preukázateľne vynaložené výdavky ako uvádzate, aj ako keď to nemá zaradené v majetku;
Veď ja som to nemyslela v zlom. Reagovala som na otázku v prísepvku č.4
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

veď ani ja, len aby to nedoplietlo pýtajúceho sa :-)
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Ďakujem pekne. A čo by som mala priložiť k návrhu na vklad na kataster, aby bol sklad evidovaný na IČO? Určite 2 000,- Sk kolok.
Naposledy upravil kajab : 26.10.06 at 08:35
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

U FO už či je to FO-občan alebo FO-podnikateľ sa na katastri nehnuteľnost eviduje na LV pod dátumom narodenia. IČO na LV sa má uvádzať len u právnických osôb.
Zák. 162/1995 Z.z. a n.p.
§ 30
(4) Prílohy k návrhu na vklad sú najmä:
f) výpis z obchodného registra alebo z iného registra, ak je účastníkom konania právnická osoba,

§ 42
(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam spôsobom, aký vylučuje možnosť zámeny osôb (najmä uvedením ich rodných čísel, prípadne identifikačných čísel organizácií),

Z uvedeného vyplýva, že SZČO nepredkladá výpis zo ŽR(IČO) ale uvádza rodné číslo.
Naposledy upravil Marína : 26.10.06 at 09:49
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Čiže čo mám urobiť, aby to bolo v obchodnom majetku?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Daj si ju oceniť znalcom a v tejto sume budovu zaraď do evidencie dlhodobého majetku. Ak budova bola obstaraná kúpou nedávno, tak odpočítaj z nej odpisy za roky od kúpy. V r.2006 už ju budeš odpisovať.
Príklad
Budova obstaraná kúpou v r. 2004 v cene 1 000 000 Sk
odpis r. 2004 = 50 000 Sk
odpis r. 2005 = 50 000 Sk
V r. 2006 zaradíš budovu v cene 900 000 Sk a pokračuješ v odpisovaní.
Naposledy upravil Marína : 26.10.06 at 12:42
0 0
funny funny

funny je offline (nepripojený) funny

momentalne mamicka,co pomaha manzelovi ako vie ...viac
Dobrý deň, ja som tu nová, mam podobnu otazku, manzel zacal podnikat ako FO platca DPH,ma podnikatelský úcet. Miesto podnikania je moj byt.On tu ma trvaly pobyt.Mozem dat do nakladov firmy náklady spojene s uzivanim bytu?alebo musim urobit vyber podnikatela a zaplatit ich z takychto penazi. Ospravedlnujem sa vopored za blbe otazky.
0 0
moni moni

moni je offline (nepripojený) moni

Súhlasím s Renčou 1 že nie je podstatné či je v majetku firmy, ale či sa používa na podnikanie. Vklad FO do obch.majetku sa moze vykonať aj interným dokladom, kde sa uvedie dátum vkladu do majetku, akym sposobom sa bude využívať na podnikanie a o aky majetok ide, ked sa ma aj odpisovat tak obstarávacia cena alebo cena podla znal. posudku - ked ide o nehnutelnost.Vytvorí sa inv. karta. Vloženy majetok sa ale odpisovať nemusi, ked nemate záujem ale výdavky spojene s udrzbou takéhoto majetku by sa mali dať použit na zníženie danového základu a ked ste platcami DPH tak aj na uplatnenie DPH za tovar a služby spojené s údržbou takéhoto majetku. Opravte ma poradáci, ak to nie je tak. Predsa ak by ste nemali vlastny sklad, museli by ste si prenajímať za určitú sumu a do tej sumy Vám prenajímateľ zaráta aj údržbu a opravu takejto nehnuteľnosti. To sa pred danovákmi dá ľahko obhájiť.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

funny
Dobrý deň, ja som tu nová, mam podobnu otazku, manzel zacal podnikat ako FO platca DPH,ma podnikatelský úcet. Miesto podnikania je moj byt.On tu ma trvaly pobyt.Mozem dat do nakladov firmy náklady spojene s uzivanim bytu?alebo musim urobit vyber podnikatela a zaplatit ich z takychto penazi. Ospravedlnujem sa vopored za blbe otazky.
Musíš si v prvom rade nahlásiť kanceláriu doma, teda zmeniť účel užívania z bytu na kanceláriu, a určíš si metre štvorcové, z ktorých budeš platiť daň z nehnuteľnosti značne vyššiu, ako z ostatných metrov. A potom určité percento z elektriny, vody, kúrenia do nákladov.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Zdeni
Musíš si v prvom rade nahlásiť kanceláriu doma, teda zmeniť účel užívania z bytu na kanceláriu, a určíš si metre štvorcové, z ktorých budeš platiť daň z nehnuteľnosti značne vyššiu, ako z ostatných metrov. A potom určité percento z elektriny, vody, kúrenia do nákladov.
Trochu by som túto tému rozviedol, nakoľko v účtovníctve platí preukaznosť nákladov v súvislosti s podnikaním. Ako miesto podnikania je nahlásené trvalé bydlisko - súkromný byt. Telefón - pevná linka - keď preukážem, ze bol používaný v súvislosti s podnikaním, môžem si dať do nákladov túto časť. Náklady preukazujem najlepšie výpisom hovorov.
Elektrická energia: príklad: používam PC, ktorý má 350W zdroj =sprotreba/hod. Potrebujem ho pri podnikaní napr. 6 hod. denne. Potom platí : 6x350xpočet dní v mesiaci x sadza za KWh. To isté urobím s príslušným osvetlením. Tak isto by sa dalo vypočítať aj kúrenie, ale s tým by som sa nehral, pretože je problém s úplnou preukaznosťou. Samozrejme priložím faktúry za úhradu telefénu, elektriny ..... S tou zmenou účelu užívania bytu by to nebol šťastný nápad.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

ekopo
Trochu by som túto tému rozviedol, nakoľko v účtovníctve platí preukaznosť nákladov v súvislosti s podnikaním. Ako miesto podnikania je nahlásené trvalé bydlisko - súkromný byt. Telefón - pevná linka - keď preukážem, ze bol používaný v súvislosti s podnikaním, môžem si dať do nákladov túto časť. Náklady preukazujem najlepšie výpisom hovorov.
Elektrická energia: príklad: používam PC, ktorý má 350W zdroj =sprotreba/hod. Potrebujem ho pri podnikaní napr. 6 hod. denne. Potom platí : 6x350xpočet dní v mesiaci x sadza za KWh. To isté urobím s príslušným osvetlením. Tak isto by sa dalo vypočítať aj kúrenie, ale s tým by som sa nehral, pretože je problém s úplnou preukaznosťou. Samozrejme priložím faktúry za úhradu telefénu, elektriny ..... S tou zmenou účelu užívania bytu by to nebol šťastný nápad.
Ale ak si chce dať funny silou-mocou do nákladov výdavky spojené z užívaním bytu, tak to čo som napísala je jediná cesta, ako dať aspoň niečo. Tiež som toho názoru, že s týmto radšej pokoj. Ale, ak si myslí, že pred DÚ bude vyzerať a hovoriť dosť presvedčivo.........
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Dá sa to obhájiť aj zvládnuť.
0 0
funny funny

funny je offline (nepripojený) funny

momentalne mamicka,co pomaha manzelovi ako vie ...viac
Dakujem za odpovede
tak ste ma moc nepotesili, tak teda nejdem vymyslat, ale mozem teda platit sukromne úcty za byt dajme tomu ako vydavky NZD rovno z podnik.uctu, vsak?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak už tie úhrady silou-mocou musia ísť z účtu podnikateľa, tak ich daj ako osobnú spotrebu-VNZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať