Zavrieť

Porady

Dovolenka počas materskej

Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

zdemic
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Citujem § 113 Zákonníka práce:
§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.


0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zdemic
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Za MD sa dovolenka nekráti, iba za RD,prvých 100 dní,1/12, potom ďalších 22 dní ďaľšia.....§ 109 ZP.
§ 109
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú zamestnávateľ zodpovedá.
väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.
Naposledy upravil Tweety : 26.10.06 at 10:17 Dôvod: doplnený §
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

zdemic
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.

Nárok na tú dovolenku jej nezanikol, ale vyčerpať si ju môže až po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Tweety
Za MD sa dovolenka nekráti, iba za RD,prvých 100 dní,1/12, potom ďalších 22 dní ďaľšia.....
Nie je to náhodou naopak?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zdemic
Ahojte Poraďáci...
Velmi súrne potrebujem pomoc. Máme zamestnankyňu, ktorá je od 16.9.2001 na materskej a rodičovskej dovolenke. Rodičovskú dovolenku vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa má predĺženú do 6.11.2006.
Z roku 2001 jej zostala dovolenka 29,5 dňa. Ona si ju žiada vyčerpať teraz. Ale ak to dobre chápem, nemá nárok už na žiadnu, keďže je už tak dlho na rodičovskej dovolenke (a počas tohto obdobia sa dovolenka kráti). Alebo jej tieto dni patria? Pomôžte mi prosím. ďakujem.
Dovolenka sa posuzduje za každý rok zvlášť. Takže poporiadku:
Rok 2001: od 16.9.2001 je na MD. Takže nárok na dovolenku za rok 2001 má plný, žiadne krátenie, takže ak jej zostalo 29,5 dňa z toho roku tak si ju kľudne môže teraz vyčerpať.
Rok 2002: tam bude alebo nárok na časť dovolenky alebo nárok na ročnú dovolenku mínus krátenie počas rodičovskej dovolenky
Takže tu potrebujem ešte presný dátum kedy začala rodičovská dovolenka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dana K.
Nie je to náhodou naopak?
Prečo naopak?
Čas materskej dovolenky sa posudzuje ako výkon práce, takže počas prvého pol roka, kedy je na MD má normálne nárok na dovolenku ako keby pracovala.
Potom keď jej začne Rrodičovská dovolenka tak tam sa dovolenka kráti tak ako písala Tweety, za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.
0 0
zdemic zdemic

zdemic je offline (nepripojený) zdemic

Rodičovská dovolenka začala 26.2.2002
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zdemic
Rodičovská dovolenka začala 26.2.2002
Určite? Pretože od 16.9.2001 (ako si písala začiatok MD) mi to vychádza len nejakých 5 mesiacov.
Jeden z tých dátumov nie je dobrý, materská dovolenka je viac ako 6 mesiacov.

Ale ak je ten dátum správny, tak za rok 2002 má ešte nárok na 1/12 dovolenky za odpracovaných 22 dní.
0 0
zdemic zdemic

zdemic je offline (nepripojený) zdemic

áno, prepáč. To bola iná zamestnankyňa. Rodičák začal 31.3.2002. Ešte raz sa ospravedlňujem a naozaj ďakujem za pomoc.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

jankasm
Prečo naopak?
Čas materskej dovolenky sa posudzuje ako výkon práce, takže počas prvého pol roka, kedy je na MD má normálne nárok na dovolenku ako keby pracovala.
Potom keď jej začne Rrodičovská dovolenka tak tam sa dovolenka kráti tak ako písala Tweety, za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.
Zle som to pochopila a zle som sa vyjadrila. Pomýlila som si dovolenku, na ktorú bol nárok pred RD s dovolenkou počas RD. Ospravedlňujem sa.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

V roku 2002 nadobudol účinnosť nový Zákonník práce a tak neviem, či náhodou sa na dovolenku z roku 2001 nevzťahujú ustanovenia všeobecne záväzných predpisov, ktoré boli novým Zákonníkom práce zrušené. Treba asi pozorne preštudovať prechodné ustanovenia súčasného Zákonníka práce. V otázke poskytovania dovolenky po materskej a rodičovskej dovolenke došlo v novom Zákonníku práce k "posunu" oproti pôvodným predpisom.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dana K.
Zle som to pochopila a zle som sa vyjadrila. Pomýlila som si dovolenku, na ktorú bol nárok pred RD s dovolenkou počas RD. Ospravedlňujem sa.
To je OK.
0 0
zdemic zdemic

zdemic je offline (nepripojený) zdemic

OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

endrju
V roku 2002 nadobudol účinnosť nový Zákonník práce a tak neviem, či náhodou sa na dovolenku z roku 2001 nevzťahujú ustanovenia všeobecne záväzných predpisov, ktoré boli novým Zákonníkom práce zrušené. Treba asi pozorne preštudovať prechodné ustanovenia súčasného Zákonníka práce. V otázke poskytovania dovolenky po materskej a rodičovskej dovolenke došlo v novom Zákonníku práce k "posunu" oproti pôvodným predpisom.
Prechodné ustanovenia
§ 251


(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. aprílom 2002, ak nie je ďalej ustanovené inak. Nároky, ktoré z nich vznikli, a právne úkony urobené pred 1. aprílom 2002 sa posudzujú podľa doterajších predpisov.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zdemic
áno, prepáč. To bola iná zamestnankyňa. Rodičák začal 31.3.2002. Ešte raz sa ospravedlňujem a naozaj ďakujem za pomoc.
Takže ak 31.3.2002 tak tam pravdepodobne bude nárok asi na 2/12 (nemám pri sebe kalendár z roku 2002, takže pre istotu si pozri pracovné dni, za každých 22 pracovných dní 1/12).
Alebo asi inak, tam to pravdepodobne bude vychádzať, že bude mať odpracovaných 60 dní. Ak áno, tak potom je tam nárok na celoročnú dovolenku za rok 2002 a budeš ju krátiť počas RD tak ako sme písali v predchádzajúcich príspevkoch (za prvých 100 pracovných dní RD o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12)

Ale ako písal endrju, neviem ako to bolo s tou zmenou zákona v roku 2002, vtedy som bohužiaľ ešte mzdy nerobila.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

zdemic
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...
Nárok na dovolenku z roku 2001 nesmieš krátiť z dôvodov, ktoré vznikli v inom roku ako je rok 2001.
Nárok na dovolenku z roku 2002 nesmieš krátiť z dôvodov, ktoré vznikli v inom roku ako je rok 2002.
...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zdemic
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...
Ako vykrátili, nerozumiem?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zdemic
OK, toto všetko chápem. Aj to viem, ze tych 29,5 dňa plus este asi 1/12 v ďalšom roku jej patria. Tiež nárok na dovolenku jej v ďalších rokoch nevznikne, keďže je cely čas na rodičovskej dovolenke. A tým, že už je päť rokov na rodičovskej dovolenke sa jej aj tie dni vykratili... Alebo som už do tohto naozaj blbá...
No v tom ďalšom roku to asi nebude len 1/12. Pozri môj predchádzajúci príspevok.
A neviem čo myslíš tým vykrátením počas rodičovskej dovolenky. Jednoducho keď je celý rok na RD, tak nič neodpracuje, teda žiadny nárok na dovolenku nevznikne.
0 0
zdemic zdemic

zdemic je offline (nepripojený) zdemic

Ďakujem veľmi pekne, som rada, že niečo také ako je Porada existuje a hlavne, že sú tu ľudia, ktorí toho veľa vedia a hlavne že radi pomôžu. Ešte raz ďakujem...
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

pridám sa do témy, môže zamestnkyna požiadať o vyčerpanie dovolenky po ukončení materskej dovolenky ? ked si vyčerpe riadnu dovolenku chce nastupiť na rodičovskú dovolenku ...
0 0
Načítať ďalšie