Zavrieť

Porady

auto z autopožičovne

Poprosila by som Vás o radu. Môže si živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve /platca DPH/ dávať do nákladov náklady spojené so zapožičaním auta z požičovne, ktoré používa za účelom podnikania? A čo náklady spojené s benzínom? Môže dať do nákladov aj tie? Naša učtovníčka povedala, že si nemôže dať do nákladov ani bločky z požičovne a ani benzín, ale mne sa to nejako nezdá, že by to nešlo ani do DPH a ani do dane z príjmu. /to si má živnostník platiť všetko z vlastného vrecka ak nemá na nové auto?/ prosím poradíte nám niekto. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    VladinoM
    Poprosila by som Vás o radu. Môže si živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve /platca DPH/ dávať do nákladov náklady spojené so zapožičaním auta z požičovne, ktoré používa za účelom podnikania? A čo náklady spojené s benzínom? Môže dať do nákladov aj tie? Naša učtovníčka povedala, že si nemôže dať do nákladov ani bločky z požičovne a ani benzín, ale mne sa to nejako nezdá, že by to nešlo ani do DPH a ani do dane z príjmu. /to si má živnostník platiť všetko z vlastného vrecka ak nemá na nové auto?/ prosím poradíte nám niekto. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
    V prípade ak podnikateľ využíva na podnikateľské účely auto z autopožičovne do nákladov si môže zúčtovať aj nájomné auta aj nákup PHL. V nájomnej zmluve by malo byť uvedené, že ktorá strana platí daň z motorových vozidiel (obvykle je to autopožičovňa). Keby som používal logiku tvojej účtovníčky potom by som nemohol dať do nákladov nájomné za kanceláriu a tým spojené náklady (v oboch prípadoch ide o prenajatý prostriedok).

    VladinoM je offline (nepripojený) VladinoM

    VladinoM
    Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázky: v zákone o DPH som si prečítala, že DPH za požičané auto si nemôžeme odrátať, je to tak aj pri benzíne? a ešte jedna: ak si dáva živnostník do nákladov auto z požičovne musí robiť aj nejaké výkazy jázd alebo knihu jázd alebo je potrebné vypísať cesťák? prosím viete mi niekto poradiť, lebo naša učtovníčka mi nevie a nechcem, aby sme mali problémy s daňovákmi. vopred ďakujem za všetky rady.

    ticiana je offline (nepripojený) ticiana

    ticiana
    za auto si DPH odrátať nemôžeš lebo nie je tvojím majetkom, tebe pradsa dali doklad o pranájme. ty máš doklať o pranájme a ak je s DPH tak nevidím problém, ani pri PHL.
    pozorne si prečítaj čo ti napísal smith!!!
    samozrajme že si musíš urobiť ceťák, alebo aspoń knihu jázd na požičané auto,
    ako chceš inak vykázať, že si použil zapožičané auto na služobé účely?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom
    .
    .(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

    ...zmienku o nemožnosti odpočtu pri PHM u platiteľa (pre prípad tejto téme)som v zákone nenašla. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
    Naposledy upravil Paula : 27.10.06 at 05:14

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    VladinoM
    Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázky: v zákone o DPH som si prečítala, že DPH za požičané auto si nemôžeme odrátať, je to tak aj pri benzíne?
    Máš faktúru resp. doklad od autopožičovne.DPH za nájom osobného automobilu si nemôžeš odrátať - §49 ods.7. Účtuješ všetko do nákladov na 518. DPH z PHM si však môžeš odrátať.
    Pokiaľ by išlo o nájom úžitkového vozidla môžeš si odrátať aj DPH za nájom.

    VladinoM je offline (nepripojený) VladinoM

    VladinoM
    Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Bohužiaľ ja nie som účtovníčka, preto v tom "neviem chodiť" a naša účtovníčka mi povedala, to čo som uviedla už vyššie, ale mne sa to napriek tomu nezdalo, preto si tieto veci overujem, aby som v tom mala jasno, a tiež, aby sme nemali problémy s daňovákmi.

    auto z autopožičovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.