Zavrieť

Porady

dovolenka

Ahojte,
mam otazku ohladne cerpania dovolenky pre odbornika na pracovne pravo. Pracujem na zmeny systemom "dlhy-kratky tyzden", pricom zmena mi trva 12 hodin. Nedavno mi vsak zamestnavatel oznamil, ze pri cerpani dovolenky v pripade ze cerpam dovolenku v den mojej zmeny mi odrata nie 1 den, ale 1.5 dna (vraj preto ze moja zmena 12 hodin a pracujem uvedenym systemom striedania zmien). Ma na to pravo? Podla akeho paragrafu Zakonnika prace, resp. akeho zakona(tam som nic take totiz nenasiel)?
Dakujem vopred za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Myslím, že je to spomínané v Zákonníku práce. Ja som bola na školeni mzdárky zmenových pracovníkoch a tak to presne takto uvádzali. Dovolenka sa vždy ráta na klasický pracovný deň čo je 8 hodín. Takže keď máš 12 hodinovú zmenu, tak 1 a pol dňa dovolenky.
    Ak sa mýlim opravte ma prosím, ale na tom školení som to presne takto pochopila.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    rame
    Ahojte,
    mam otazku ohladne cerpania dovolenky pre odbornika na pracovne pravo. Pracujem na zmeny systemom "dlhy-kratky tyzden", pricom zmena mi trva 12 hodin. Nedavno mi vsak zamestnavatel oznamil, ze pri cerpani dovolenky v pripade ze cerpam dovolenku v den mojej zmeny mi odrata nie 1 den, ale 1.5 dna (vraj preto ze moja zmena 12 hodin a pracujem uvedenym systemom striedania zmien). Ma na to pravo? Podla akeho paragrafu Zakonnika prace, resp. akeho zakona(tam som nic take totiz nenasiel)?
    Dakujem vopred za odpoved
    V Zákonníku práce nájdeš nárok na dovolenku a ten je určený nie v dňoch, ale v týždňoch. Zamestnávateľ ti má prepočítať nárok na dovolenku podľa tvojho týždenného úväzku. Tu na Porade to bolo už viackrát prerokované a keď budeš hľadať, určite nájdeš odpoveď na svoju otázku.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Prosím Vás o radu:
    Zamestnanec nastúpil 01.04.2006 - dovolenku som mu vymerala 15 dní.
    Dovolenku si pomali čerpal a ešte mu do konca roka ostávali nejaké 3 dni.
    Ale do toho mi prišlo, že on u nás končí - dohodou k 30.11.2006.
    Čo mám teraz s tou dovolenkou robiť - má stále nárok na 15 dní, keď nepracoval nepretržite do konca kal.roka?Mám to nejako prepočítať?
    Ďakujem

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Maxinka
    Prosím Vás o radu:
    Zamestnanec nastúpil 01.04.2006 - dovolenku som mu vymerala 15 dní.
    Dovolenku si pomali čerpal a ešte mu do konca roka ostávali nejaké 3 dni.
    Ale do toho mi prišlo, že on u nás končí - dohodou k 30.11.2006.
    Čo mám teraz s tou dovolenkou robiť - má stále nárok na 15 dní, keď nepracoval nepretržite do konca kal.roka?Mám to nejako prepočítať?
    Ďakujem
    Jasné, že to treba prepočítať. Keďže končí k 30.11.2006 má nárok len za mesiace 4-11/2006. Vychádza mi nárok za 8 mesiacov 13,5 dňa. Ak si už 12 dní vyčerpal, tak si ešte v tomto mesiaci dočerpá 1,5 dňa alebo mu ho preplatíte v poslednej výplate.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka
    Prosím Vás o radu:
    Zamestnanec nastúpil 01.04.2006 - dovolenku som mu vymerala 15 dní.
    Dovolenku si pomali čerpal a ešte mu do konca roka ostávali nejaké 3 dni.
    Ale do toho mi prišlo, že on u nás končí - dohodou k 30.11.2006.
    Čo mám teraz s tou dovolenkou robiť - má stále nárok na 15 dní, keď nepracoval nepretržite do konca kal.roka?Mám to nejako prepočítať?
    Ďakujem
    Má nárok na 25, 20/12/8.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    jankasm
    Jasné, že to treba prepočítať. Keďže končí k 30.11.2006 má nárok len za mesiace 4-11/2006. Vychádza mi nárok za 8 mesiacov 13,5 dňa. Ak si už 12 dní vyčerpal, tak si ešte v tomto mesiaci dočerpá 1,5 dňa alebo mu ho preplatíte v poslednej výplate.
    Ďakujem - a ako mu to preplatím?Ako sa to vypočíta?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Maxinka
    Ďakujem - a ako mu to preplatím?Ako sa to vypočíta?
    Normálne priemerkou, ako keby si ju vyčerpal. Len dostane zaplatený vlastne celý odrobený mesiac, plus náhradu za nevyčerpanú dovolenku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka
    Tomuto nerozumiem!
    Ročný nárok na dovolenku 20, alebo 25 dní deleno počet mesiacov v roku a krát odpracované mesiace. AK má ročnú výmeru dovolenky 20dní: tak 20/12/8=13,5 dňa, tak ako už písali vyššie.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Tweety
    Ročný nárok na dovolenku 20, alebo 25 dní deleno počet mesiacov v roku a krát odpracované mesiace. AK má ročnú výmeru dovolenky 20dní: tak 20/12/8=13,5 dňa, tak ako už písali vyššie.
    Už rozumiem - ja som bola v pomykove, lebo som nevedela čo si myslela tých 25. Ale teraz mi je to jasné-Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.