Zavrieť

Porady

Predaj bytu

Dobry den vsetkym, chcem vas poprosit o radu - chcem predat byt v os. vlastnictve avsak od 02.01.2006 v nom nemam trvaly pobyt (mala som ho od r.1980)- len moj syn. ak ho chcem teraz predat musim platit dan z prijmu?
Skuste poradit ako neplatit.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    valimeka
    Dobry den vsetkym, chcem vas poprosit o radu - chcem predat byt v os. vlastnictve avsak od 02.01.2006 v nom nemam trvaly pobyt (mala som ho od r.1980)- len moj syn. ak ho chcem teraz predat musim platit dan z prijmu?
    Skuste poradit ako neplatit.
    Dakujem
    Ak si vlastníkom bytu aspoň 5 rokov pred predajom, si tiež oslobodená od platenia dane, nemusíš tam mať trvalý pobyt - viď § 9 ods. 1 zákona o dani z príjmov:

    "(1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem...

    b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ..."

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Chobot
    Ak si vlastníkom bytu aspoň 5 rokov pred predajom, si tiež oslobodená od platenia dane, nemusíš tam mať trvalý pobyt - viď § 9 ods. 1 zákona o dani z príjmov:

    "(1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem...

    b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ..."
    Prosím Vás a ak som byt kde som splnila obidve podmienky vymenila za ten, ktorý som teraz predala tak z neho musím platiť daň že ?
    človiečik Vladimír Ozimý
    ano ak ho nevlastníte dlhšie ako 5 rokov alebo nemate trvaly pobyt dva roky musíte platiť daň...ale hore to rozpísal rozsiahlo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.