Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo a odvody

Chcem sa opytat ak so mnou spolocnost uzatvori zmluvu o dielo ake mne z toho plynu povinnosti co do odvodov. Nemam zivnost som zamestnanec. Spolocnost ktora so mnou uzatvara zmluvu nie je moj zamestnavatel.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Zo zmluvy o dielo odvedieš len 19% daň. Budeš povinný sám podať daňové priznanie - nemôže Ti mzdárka urobiť v zamestnaní ročné zúčtovanie. Ak je možné túto zmluvu zaradiť medzi jednorázové (náhodilé)príjmy, nie je potrebné odvádzať z nich zdravotné poistenie ani pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Neviem to takto posúdiť, s veľkou pravdepodobnosťou to ale náhodilý príjem bude. Rovnako sa neodvádza ani sociálne poistenie.

    trnka je offline (nepripojený) trnka

    trnka
    este by som chcela vediet tu ked som hladala v starsich prispevkoch ktosi spominal ze pri prilezitostnych prijmoch sa dan neodvadza do urcitej vysky je to nejaky nasobok ziv. minima je to pravda??

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Áno, náhodný príjem do 5-násobku živ.minima je od dane oslobodený...

    § 9 ods.1 písm.h) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

    "Od dane je oslobodený príjem...
    h) podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,


    Limit pre r.2006 = 4730 x 5 = 23650 Sk.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nevadí, chybne zapísaný a odoslaný príspevok si môžete po sebe opraviť, to nie je ako odoslať SMS-ku namiesto frajerke manželke.

    trnka je offline (nepripojený) trnka

    trnka
    sa polepsim, som tu malicko a kratucko, asi ta novota zo mna prili vytrca. Ostatne kazda rada sa ceni.

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Aj ta rada o SMSke a manzelke. Ale ako je to s odvodom do ZP? Ani ten sa neplati, ak toto nie je zdanovany prijem?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Z príjmu zdaneného podľa § 8 ZoDP či dokonca oslobodeného od dane, sa zdravotné poistenie neplatí.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Dobrý deň,
    chcela by som si potvrdiť, či je naozaj pravda, tak ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku, že z príjmov podľa § 8 sa neplatí zdravotné poistenie. Konateľ si vzal peniaze na Zmluvu o dielo, dosť veľa, a ja som na pochybách či z toho nebude musieť platiť ZP. Chceli sme znížiť daňový základ roku 2006 . Daň odvedie, keď mu budú peniaze vyplatené v roku 2007. Ďakujem za každú odpoveď. Ale ak je to tak, tak mám po probléme.
    AnitaMartinska
    <TABLE class=tborder id=post323336 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1 id=td_post_323336>Re: Zmluva o dielo a odvody
    <HR style="COLOR: #708fbe" SIZE=1><!-- / icon and title --><!-- message -->Zo zmluvy o dielo odvedieš len 19% daň. Budeš povinný sám podať daňové priznanie - nemôže Ti mzdárka urobiť v zamestnaní ročné zúčtovanie. Ak je možné túto zmluvu zaradiť medzi jednorázové (náhodilé)príjmy, nie je potrebné odvádzať z nich zdravotné poistenie ani pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Neviem to takto posúdiť, s veľkou pravdepodobnosťou to ale náhodilý príjem bude. Rovnako sa neodvádza ani sociálne poistenie.
    <!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- sig -->__________________
    Chcela som svoj problem vyriesit sama, ale som na pochybach.
    Hore uvedena odpoved mi nie je jasna.
    Mne priniesla pracovnicka potvrdenie o prijme FO zo zavislej cinnosti na sumu 1700,-Sk nezdanenu.Ma uzatvorenu zmluvu o dielo s SVB / vchodova dôvernicka/.Na jednej strane sa pise,ze musi odviest dan, ale v danovom priznani, teda nie cez mzdovu uctaren v RZD a na druhej strane sa pise, ze to moze byt nahodily prijem, teda sa nemusi zdanit.alebo som to zle pochopila a nemusi iba odviest odvody do ZP a SP?
    Ako mam postupovat a poradit pracovnicke?
    Dakujem.
    <!-- / sig --></TD></TR><TR><TD class=alt2> <!-- <script type="text/javascript"> vbrep_register("323336")</script> --> </TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --><!-- Start ocenujem --></TD></TR></TBODY></TABLE>

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Tá výnimka pri zmluve o dielo (nemusieť podávať DP, ani uvádzať do ročného zúčtovania do výšky 23.650,-- pre rok 2006) sa týka len náhodných príjmoch.
    Neviem, či byť vchodová dôverníčka je náhodný príjem, možno ak by sa neopakoval...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.