Zavrieť

Porady

Subeh dobrovolneho poistenia a zamestnania na matersku

Dobry den,

chcela by som poradit vo veci vyplacania materskej.

V sucasnosti som na PN, na matersku odchadzam 28.11.2006.

Z titulu ukonceneho zamestnania v ramci ochrannej lehoty dostavam nemocenske z VZ 13.900,-.

Od 15.1.2006 som tiez prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie, lehotu 270 dni splnam od 10.10.2006. VZ mam prihlaseny ako najvyssi.

Pani v socialnej poistovni mi povedala, ze budem dostavat len matersku z titulu dobrovolneho nemocenskeho, nakolko tam mam najvyssi VZ.

Ma pravdu, alebo da sa skumulovat aj dobrovolne aj z titulu zamestnania, kedze splnam podmienku ochrannej doby?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

belkova
Dobry den,

chcela by som poradit vo veci vyplacania materskej.

V sucasnosti som na PN, na matersku odchadzam 28.11.2006.

Z titulu ukonceneho zamestnania v ramci ochrannej lehoty dostavam nemocenske z VZ 13.900,-.

Od 15.1.2006 som tiez prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie, lehotu 270 dni splnam od 10.10.2006. VZ mam prihlaseny ako najvyssi.

Pani v socialnej poistovni mi povedala, ze budem dostavat len matersku z titulu dobrovolneho nemocenskeho, nakolko tam mam najvyssi VZ.

Ma pravdu, alebo da sa skumulovat aj dobrovolne aj z titulu zamestnania, kedze splnam podmienku ochrannej doby?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Skumulovať by sa to dalo, len záleží od obdobia.
Ak máš aj zo zamestnania aj z DNP rovnaké rozhodujúce obdobie, tak vtedy sa naozaj berie do úvahy len jeden maximum.
Ale ak by si napr. pre DNP mala rozhodujúce obdobie rok 2006 a ako zamestnanec rok 2005, vtedy by sa to malo skumulovať.
Ešte jedna otázka, nemocenské z titulu zamestnanca poberáš preto, že si v ochrannej lehote, ale budeš v ochrannej lehote ešte aj v čase nástupu na MD?
Ešte doplním, že od 10.10.2006 si mohla poberať nemocenské aj z DNP.
0 0
belkova belkova

belkova je offline (nepripojený) belkova

Vdaka za odpved.
Zial vyzera to teda tak, ze ku kumulacii nedojde, kedze rozhodujuce obdobie sa mi krizi z oboch titulov...

Co sa tyka toho nemocenskeho - som v ochrannej dobe a budem aj pri nastupe na matersku.
O kumulacii pre nemocenske viem - to sme uz s pani zo socky riesili - doktor mi musi vystavit novu PN-ku na obdobie 10.10.-28.11 - a budem mat dvojaku nemocensku, kedze ide len o pomernu cast mesiaca...

Este raz dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nepíšeš o dátumoch, kedy Ti skončil pracovný pomer. Aj keby skončil teraz v r.2006, rozhodné obdobie je od 1.1. do skončenia pracovného pomeru.
Ja si myslím, že keby si ukončila dobrovoľné platenie nemocenského poistenia, pár dní počkala a znovu si ho založila, tak by bolo rozhodné obdobie len od začiatku toho nového poistenia (t.j. napríklad ukončíš zajtra 9.11. a znovu založíš 20.11. a bude trvať až do nástupu na MD), tak tam bude rozhodné obdobie od 20.11.-27.11. Potom by sa vlastne rozhodné obdobie z dobrovoľného nemocenského poistenia neprekrývalo s rozhodným obdobím z titulu zamestnania.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sú tu dve veci:
1. Ak si si platila maximalne dobrovoľné poistenie aj počas zamestnania, v úhrne VZ nesmel presiahnuť maximálny VZ (po 1.7. 25911 Sk). Ak si platila viac, treba si požiadať o vrátenie poistného z DNP. Nemocenské dávky z DNP sa ti budú počítať z toho "zníženého" VZ.

2. Ako získať čo najväčšiu materskú - v tom súhlasím s Alušik - je vhodné DNP zrušiť a následne znovu sa prihlásiť s maximálnym VZ. Keďže už nie si zamestnaná, bude sa ti materská z DNP počítať z maximálneho VZ. Je tam ale podmienka, že nesmieš byť stále na PN, t.j. aspoň za 1 deň musíš to nové DNP zaplatiť z maxima. Zároveň ak budeš v ochrannej lehote zo zamestnania, budeš mať nárok na materské aj zo zamestnania. V tomto prípade bude rozhodujúce obdobie rok 2005 (ak si nastúpila do zamestnania až v r.2006, tal rok 2006).
0 0
belkova belkova

belkova je offline (nepripojený) belkova

Tak podme konkretne k datumom, aby bolo vsetko jasnejsie.

Dobrovolne som si platila z minimalneho VZ od 15.1. do asi 15.8. - potom som ukoncila a o tyzden sa prihlasila z maxima, ktore si platim doteraz. Teda rozhodujuce obdobie je pre mna asi 21.8. az doteraz z maximalneho VZ.
Tolko k dobrovolnemu...

Co sa tyka zamestnania, tak som pracovala od 19.4. do 30.6.

Nerozumiem - podla toho, co ste pisali, tak vzhladom na to, ze mam dve rozhodujuce obdobia - mala by som mat dva tituly vyplaty materskej?
To by ste ma celkom potesili .

Vdaka za odpoved.
0 0
belkova belkova

belkova je offline (nepripojený) belkova

Este som zabudla napisat - na PN som nepretrzite od 15.5., 28.11. prechadzam plynulo na matersku...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

belkova
Co sa tyka zamestnania, tak som pracovala od 19.4. do 30.6.
Podľa dátumov, ktoré si napísala, podľa mňa nárok na materskú z titulu zamestnanca mať nebudeš. Nespĺňaš podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch z titulu zamestnanca, ak si bola zamestnaná len od 19,4.2006 do 30.6.2006.
0 0
belkova belkova

belkova je offline (nepripojený) belkova

Podmienku 270 zamestnania splnam - to bola len doba mojho posledneho zamestnania...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

belkova
Dobrovolne som si platila z minimalneho VZ od 15.1. do asi 15.8. - potom som ukoncila a o tyzden sa prihlasila z maxima, ktore si platim doteraz. Teda rozhodujuce obdobie je pre mna asi 21.8. az doteraz z maximalneho VZ.
Tolko k dobrovolnemu...

Co sa tyka zamestnania, tak som pracovala od 19.4. do 30.6.

Nerozumiem - podla toho, co ste pisali, tak vzhladom na to, ze mam dve rozhodujuce obdobia - mala by som mat dva tituly vyplaty materskej?
To by ste ma celkom potesili .

Vdaka za odpoved.
No, podľa mňa by si mala mať teda nárok na dve materské dávky, jednu z titulu zamestnanca a druhú z titulu DNP. A podľa tvojich dátumov sa obdobia neprekrývajú.
Zamestnanec: 19.4.2006-30.6.2006
DNP: 21.08.2006 - do nástupu na MD
Zo zamestnania budeš ešte v ochrannej lehote, podmienka poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch splnená, teda nárok na MD tu je.
Z DNP je rovnako splnená podmienka 270 dní poistenia takže aj tu je nárok na materské.
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

Pekný deň,
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko. Je zamestnaná, zamestnávateľ odvádza za ňu odvody. Chcela by sa zároveň prihlásiť aj na dobrovoľné platenie odvodov /nemocenské/.
Bude mať nárok na vyplácanie materského z obidvoch poistení /zo zamestnania aj z DNP?/ - samozrejme platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom /alebo pred nástupom na MD?/. Ďakujem.
Prosím súrne!!!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

tulinko
..........
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko.
Prosím súrne!!!
Veľmi milé
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

Zaradil som to naozaj mimo témy???
Mrzí ma, nie som celkom v obraze, ale aj napriek tomu
prosím o obšírnejšiu odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak bude dobrovoľne nemocensky poistená pred narodením dieťaťa aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch a bude tiež 270 dní v posl.2 rokoch poistená ako zamestnanec, bude mať nárok na materské z oboch poistení. Pri vhodnej kombinácii dôb a výšky poistenia, je možné celkom dobre ovplyvniť aj výšku materského.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tulinko
Pekný deň,
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko. Je zamestnaná, zamestnávateľ odvádza za ňu odvody. Chcela by sa zároveň prihlásiť aj na dobrovoľné platenie odvodov /nemocenské/.
Bude mať nárok na vyplácanie materského z obidvoch poistení /zo zamestnania aj z DNP?/ - samozrejme platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom /alebo pred nástupom na MD?/. Ďakujem.
Prosím súrne!!!
Platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom. A áno, ak túto podmienku splní aj ako zamestnanec aj ako DNP, tak bude mať vyplácanú materskú 2x. Len si treba potom dať pozor, aby neboli rovnaké rozhodujúce obdobia a aby VZ, z ktorého bude platiť odvody, zamestnanec + DNP, neprekročil maximum.
Nech sa teraz prihlási na DNP z minima a pred nástupom na MD sa odhlási a znovu prihlási o pár dní z maxima. Z maxima stačí platiť pár dní pred nástupom na MD. Potom bude mať zo zamestnania rozhodujúce obdobie rok 2006 a z DNP rok 2007 (od vzniku nového DNP z maxima).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tulinko
Zaradil som to naozaj mimo témy???
Mrzí ma, nie som celkom v obraze, ale aj napriek tomu
prosím o obšírnejšiu odpoveď.
Nie, zaradené je to v poriadku.
Mimo témy bola označená poznámka poraďáčky k tvojmu príspevku.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

jankasm
Platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom. A áno, ak túto podmienku splní aj ako zamestnanec aj ako DNP, tak bude mať vyplácanú materskú 2x. Len si treba potom dať pozor, aby neboli rovnaké rozhodujúce obdobia a aby VZ, z ktorého bude platiť odvody, zamestnanec + DNP, neprekročil maximum.
Nech sa teraz prihlási na DNP z minima a pred nástupom na MD sa odhlási a znovu prihlási o pár dní z maxima. Z maxima stačí platiť pár dní pred nástupom na MD. Potom bude mať zo zamestnania rozhodujúce obdobie rok 2006 a z DNP rok 2007 (od vzniku nového DNP z maxima).
Ja to zatiaľ nemám aktuálne, ale aby som mala prehľad a v prípade potreby "stíhala"...
Platiť z minima DNP je potrebené preto, aby bolo splnených 270 dní? A keď je zamestnanie u viacerých ZĽov, nemá to vplyv na materskú zo zamestnania?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tulinko
Pekný deň,
V roku 2007 plánujeme s manželkou bábätko. Je zamestnaná, zamestnávateľ odvádza za ňu odvody. Chcela by sa zároveň prihlásiť aj na dobrovoľné platenie odvodov /nemocenské/.
Bude mať nárok na vyplácanie materského z obidvoch poistení /zo zamestnania aj z DNP?/ - samozrejme platí tam podmienka 270 dní pred pôrodom /alebo pred nástupom na MD?/. Ďakujem.
Prosím súrne!!!
tulinko, ak už nie je "po akte", tak treba ísť na vec takto:
1. Ešte pred otehotnením a súčasne ešte v tomto roku sa prihlásiť na DNP, udať maximálny VZ, čiže 25911 Sk. Ak je to možné urobiť tak pár dní pred 31.12.2006
2. V tom istom čase odkedy sa prihlási na DNP si treba zobrať v zamestnaní neplatené voľno.

Príklad:

Na DNP sa prihlási 26.12.2006 s VZ 25911.
Prakticky súčasne však nahlási v SP zmenu VZ od 1.1.2007 na 7600 Sk.

V práci si vezme nepl.voľno od 26.12.2006 do 31.12.2006.

Otehotnieť treba až po 1.1.2007.

Z DNP bude mať materské maximálne, zo zamestnania prinajmenej toľko, koľko jej vychádza za RO rok 2006.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Jozef Mihál
tulinko, ak už nie je "po akte", tak treba ísť na vec takto:
1. Ešte pred otehotnením a súčasne ešte v tomto roku sa prihlásiť na DNP, udať maximálny VZ, čiže 25911 Sk. Ak je to možné urobiť tak pár dní pred 31.12.2006
2. V tom istom čase odkedy sa prihlási na DNP si treba zobrať v zamestnaní neplatené voľno.

Príklad:

Na DNP sa prihlási 26.12.2006 s VZ 25911.
Prakticky súčasne však nahlási v SP zmenu VZ od 1.1.2007 na 7600 Sk.

V práci si vezme nepl.voľno od 26.12.2006 do 31.12.2006.

Otehotnieť treba až po 1.1.2007.

Z DNP bude mať materské maximálne, zo zamestnania prinajmenej toľko, koľko jej vychádza za RO rok 2006.
Buď je to opačne, alebo sú dva spôsoby...
Načase prečítať tému na pokračovanie o materskej
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

Pekný deň,
ďakujem za všetky kvalifikované odpovede, ale ešte mám jednu otázku:
je to možné aj naopak, tzn. že manželka sa ihneď prihlási na DNP z minimálneho VZ 7 600,- Sk a tesne pred nástupom na MD si VZ zdvihne na maximum a v zamestnaní si nemusí brať nepl. voľno? /to u nej totiž neprichádza do úvahy/. Prezeral som "príspevok na pokračovanie" o vylepšení si príjmu počas MD, ale toto som nejako prehliadol asi.
Možno sa pýtam blbo, ale som iba obyčajný živnostník, ktorý sa nevenuje tým zákonom až tak podrobne. Ďakujem za všetky odpovede.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tulinko
Pekný deň,
ďakujem za všetky kvalifikované odpovede, ale ešte mám jednu otázku:
je to možné aj naopak, tzn. že manželka sa ihneď prihlási na DNP z minimálneho VZ 7 600,- Sk a tesne pred nástupom na MD si VZ zdvihne na maximum a v zamestnaní si nemusí brať nepl. voľno? /to u nej totiž neprichádza do úvahy/. Prezeral som "príspevok na pokračovanie" o vylepšení si príjmu počas MD, ale toto som nejako prehliadol asi.
Možno sa pýtam blbo, ale som iba obyčajný živnostník, ktorý sa nevenuje tým zákonom až tak podrobne. Ďakujem za všetky odpovede.
Nie tak, ale dá sa aj inak aj keď s nižšou výslednou materskou. To neplatené voľno je na to, aby dostala maximum z DNP plus podľa príjmu zo zamestnania.
Ak nemôže mať neplatené voľno, potom v dobrovoľnom poistení môže platiť maximálne z rozdielu medzi 25911 Sk a VZ źo zamestnania. Materská z DNP sa potom vypočíta z toho, čo zaplatila. Ak bude v r.2006 platiť z minima, pri "vzniku" matertskej v r. 2007, by dostávala materskú z DNP iba z takéhoto VZ. Ak by chcela dostať vyššiu materskú z DNP, tak by musela pred materskou na aspoň 1 deň DNP prerušiť, t.j. ukončiť a potom začať znova DNP s čo najvyšším VZ (ale môže byť maximálne 25911-VZ zo zamestnania). V takom prípade by bolo v tom čase nového DNP vhodné minimalizovať VZ zo zamestnania (najlepšie čerpať neplatené voľno).
To neplatené voľno totiž slúži na to, že za tento čas by bol jej VZ zo zamestnania 0 a môže mať VZ z DNP maximálne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať