Zavrieť

Porady

Začiatok podnikania

som zena :-)
Prosim o radu v nasledujucom probleme:
Klient ma ZL vystaveny 17.3.06, rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost 20.3.06 a vznik zivnostenskeho opravnenia je 1.4.06.
V obdobi od asi polovice marca do 31.3.06 ma rozne nakupy - tovar, registracna pokladna, vyroba peciatky, zariadenie predajne a podobne. Mozem uvedene vydavky dat do nakladov?
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ano, jedná sa o tkzv. zriaďovacie výdavky.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
takze to mozem dat do uctovnictva s datumom marcovym? ci tam mam dat 1.4.2006
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Takéto výdavky sa naúčtujú cez uzavier.operácie do výdavkov ovpl.základ dane.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
aj tovar nakupeny 30.3.2006? ale do zasob ho dam, vsak?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Netreba zabudnúť viesť skladovú evidenciu.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

renča1
Takéto výdavky sa naúčtujú cez uzavier.operácie do výdavkov ovpl.základ dane.
na konci roka? Ak áno, tak počas roka nebudú sedieť zostatky v pokladni nie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Uzávierkové operácie ovplyvňujú základ dane, ale neovplyvňujú pohyb peňažných prostriedkov v pokladni ani na BÚ.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

Som začínajúci podnikateľ tak to budem robiť 1.krát a teraz som z toho zmätený, pretože na školení pre podnikateľov nám jedna pani účtovníčka ako prvé položky pri zaúčtovaní do Peňaž.denníka účtovala:
1. S dátumom začiatku podnikania PPD 01 -vklad podnikateľa
2. S dát.začatia podnikania VPD 01- zriaď.výdavky/kolky a pod./
Naposledy upravil drako : 24.11.06 at 19:03
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
To je v pohode.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

ekopo
To je v pohode.
Čo? Tento spôsob zaúčtovania?
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

upravil somv predch.príspevku v texte slová "ako prvé" tak že som ich zvýraznil.Len toľko.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Gabca
Prosim o radu v nasledujucom probleme:
Klient ma ZL vystaveny 17.3.06, rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost 20.3.06 a vznik zivnostenskeho opravnenia je 1.4.06.
V obdobi od asi polovice marca do 31.3.06 ma rozne nakupy - tovar, registracna pokladna, vyroba peciatky, zariadenie predajne a podobne. Mozem uvedene vydavky dat do nakladov?
Zriaďovacie výdavky vyššie ako 50000,- Sk sa odpisujú ako nehmotný majetok.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kristina Mihalikova
Zriaďovacie výdavky vyššie ako 50000,- Sk sa odpisujú ako nehmotný majetok.
Otázka znela,ako postupovať v JÚ.
Správnu odpoveď dala renča1 v príspevku č. 4
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Melnick
Otázka znela,ako postupovať v JÚ.
Správnu odpoveď dala renča1 v príspevku č. 4
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Kristina Mihalikova
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.
... nič strašné sa nestalo. Nešíriš blbosti, len si trošku zablúdila... Kto z nás nezablúdil??? Stalo sa mi to niekoľkokrát... Hlavu hore a raď, keď vieš. Keď pochybíš, opravíš....
Naposledy upravil Danila : 29.11.06 at 09:45
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kristina Mihalikova
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.
Len kľudne vstupuj. Zas až taká nová nie si. Stačí, že si všimneš, v ktorej si podPorade.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kristina Mihalikova
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.
Nie, nestavaj sa do pozície ,že budeš iba sledovať. Myslíš ,že ja som sa nikdy nepomýlila? A koľkokrát. Ale tu ma opravili a o tom to je,že niekedy v dobrej vôli niečo napíšeme a dokonca tak aj robíme a tu nás navedú na ten správny smer.
Tak len raď,škoda by bolo prísť o Tvoje rady. Ver mi.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Ďakujem za podporu. Ale aj tak mi to nedá pokoj. § 22 ZDP patrí do spoločných ustanovení a nie len pre právnické osoby. Pozrela som si časopis Jednoduché účtovníctvo pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov špeciál r.2006-vybrané účtovné prípady a ich účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Riešia tam výdavky podnikateľa pred začatím podnikania. Tam sa uvádza:
" Ak hodnota zriaďovacích výdavkov prevýši u jedného podnikateľa sumu 50 000 Sk, považujú sa ZV za nehmotný majetok, ktorý sa odpisuje. Podľa § 5 ods. 7 Postupov účtovania v JÚ ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa § 22 ods.7 ZDP, pričom ZV sú výdavky súvisiace zo začatím činnosti ˇUJ, napríklad súdne poplatky, notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie. Podľa § 22 ods.7 ZDP nehmotným majetkom sú okrem iného aj zriaďovacie výdavky vyššie ako 50000 Sk. Nehmotný majetok sa odpisuje podľa 22 ods.8 ZDP, najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania, a to najviac do výšky vstupnej ceny."
Bola nejaká zmena? Už som dávno neriešila túto záležitosť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Za dlhéééé roky praxe som sa nestretla so SZČO, ktorá by "založila " živnosť za viac ako 50.000 Sk.
Tovar, reg.pokladnica ... spomínané v úvodnej otázke nie zú zriaďovacie výdavky .
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Johanka
Za dlhéééé roky praxe som sa nestretla so SZČO, ktorá by "založila " živnosť za viac ako 50.000 Sk.
Tovar, reg.pokladnica ... spomínané v úvodnej otázke nie zú zriaďovacie výdavky .
Ani ja, ale ide o podstatu.
0 0
Načítať ďalšie