Zavrieť

Porady

Začiatok podnikania

som zena :-)
Prosim o radu v nasledujucom probleme:
Klient ma ZL vystaveny 17.3.06, rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost 20.3.06 a vznik zivnostenskeho opravnenia je 1.4.06.
V obdobi od asi polovice marca do 31.3.06 ma rozne nakupy - tovar, registracna pokladna, vyroba peciatky, zariadenie predajne a podobne. Mozem uvedene vydavky dat do nakladov?
Usporiadat
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ja by som sa tiež chcela spýtať na výdavky pred začatím podnikania. Živnostník účtujúci v JÚ si v apríli prenajal miestnosť na podnikanie, v ktorej začal robiť rôzne úpravy. Vznik živnosti mal však až v juni. Predtým mal aj výdavky na kurzy, ktoré musel absolvovať kvôli živnosti. Môžem takéto výdavky zahrnúť do daňových výdavkov, aj keď v období vzniku ešte živnostníkom nebol?
Výdavky na školenie v minulom roku sú už asi pasé. Ďakujem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Podľa mňa áno. Podľa par. 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov sa takéto výdavky zahrňujú do základu dane. Dokonca aj tie minuloročné by sa mali dať. Ale nie som odborník, tak možno sa k tomu vyjadrí aj niekto skúsenejší.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Sú to zriaďovacie výdavky,ktoré sú spojené so začatím činnosti,zaúčtuješ podľa členenia.
§ 4 ods.4 ZDP
4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem. Takže ako prvý účtovný prípad zaúčtujem osobný vklad a ako ďalšie zriaďovacie výdavky? Dátum bude vznik živnosti?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marti.ka, zriaďovacie výdavky účtuješ cez interný doklad v uzávierkových operáciach.
Pozri prísp. 8 a 12:
http://www.porada.sk/465586-post8.html
http://www.porada.sk/465967-post12.html
alebo ešte lepšie celú tému
http://www.porada.sk/t52438-co-s-nakupenym-tovarom.html
Naposledy upravil Marína : 17.10.07 at 13:59 Dôvod: formálna úprava
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem, Marína. Pýtala som sa kvôli tomu, že aj tu na Porade existujú rôzne názory ako to zaúčtovať. Po prečítaní príspevkov a tvojich vysvetlení, je naozaj logickejší spôsob, ktorý opisuješ.
0 0
Alena_ke Alena_ke

Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

Ja mám zas problém v rozdielnych dátumoch povolenia vykonávať živnosť a dátumom skutočného začiatku vykonávania živnosti na prelome rokov. Napr. povolenie v 11/07, skutočný začiatok v 01-02/08. A teraz neviem, či mám podať daňové priznanie už za rok 2007 (s neuzavretými zriaď. nákladmi), alebo až za rok 2008. A keď až v r. 2008 - musím dať na DÚ nejaké zdôvodnenie aby ma nepokutovali za nepodanie DP v r. 2007?? Vopred ďakujem všetkým skúseným poraďákom ))
Naposledy upravil Alena_ke : 24.10.07 at 17:01 Dôvod: chyby v texte
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak bolo živn. oprávnenie vydané v 11/07, zriaďovacími výdavkami sú výdavky spred dátumu vzniku živnostenského oprávnenia(ŽO). Súčasne po vydaní ŽO je povinnnosť SZČO registrácie na DÚ(aj v ZP a SP). Podanie daň. priznania - r.2007.
0 0
Alena_ke Alena_ke

Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

Ďakujem veľmi pekne - je to krátke, ale úplne vyčerpávajúce! Oceňujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Marína Pozri príspevok
Ak bolo živn. oprávnenie vydané v 11/07, zriaďovacími výdavkami sú výdavky spred dátumu vzniku živnostenského oprávnenia(ŽO). Súčasne po vydaní ŽO je povinnnosť SZČO registrácie na DÚ(aj v ZP a SP). Podanie daň. priznania - r.2007.
Registráciu na DU a ZP má už automaticky - zariadi to živnostenský úrad.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ďakujem Katka. Vidíš, tak na to som zabudla, že sa už o nás štát začal trošku lepšie starať.
0 0
samokk samokk

samokk je offline (nepripojený) samokk

ahojte poradaci,
mozno mi pomozete. Chcem sa informovat ohladom registracnej pokladni. Nasa firma poskytuje sluzby - sklenarstvo, v sucastnosti pouziva ERP avsak, s prechodom na euro by sme chceli pouzivat len PC, je to omnoho praktickejsie, ci uz DL, sklad a pod. (v podstate nie je sklenarcina ani medzi sluzbami, ktore udava zakon aby musela pouzivat ERP). Staci mi v tomto pripade:
1, vydavat zakaznikom len PPD z POHODY? 2ks na 1 Str. / jedna pre zakaznika kopia pre mna
2, vystavit uz vsade spominanu fakturu a k nej PPD? to sa zasypem papierom
3, predsa si len zakupit novu ERP, nakolko tuto mi uz nik nepreprogramuje.
4, ...ina moznost???

Dakujem Vam !!!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
č.2 je správne pre zdaniteľnú osobu - teda ak niekto potrebuje doklad do účtovníctva
Faktúra ako doklad plus PP ako doklad o prevzatí peňazí.

č.1 je správne pre zákazníka-občana, kedže nie je (ako píšeš) povinnosť mať ERP.
---------------------------
Si / nie si platiteľ DPH?
0 0
samokk samokk

samokk je offline (nepripojený) samokk

Dakujem Ti! Kejka

Nie som platcom dph, ma to nejaky vplyv? Takze pokial vystavim pre normalneho zakaznika LEN PPD , tak ma danovy urad nezastreli za to, ze k tomu nedavam aj Fa. ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nič sa nestane, fa nemusíš vystaviť, lebo nie si platiteľ DPH.
A ak nie je povinnosť (ako píšeš) tieto služby evidovať v ERP, tak stačí PPD.
0 0
samokk samokk

samokk je offline (nepripojený) samokk

no ja som aspon tuto sluzbu nenasiel v zakone (Vyhláška 55/1994 v znení neskorších predpisov) ktory udava, ake sluzby maju pouzivat ERP. Otazne je, ci sa pouzivanie ERP teraz skutocne vztahuje na vsetkych ktorí prijimaju finnancnu hotovost ...?
0 0
nextone nextone

nextone je offline (nepripojený) nextone

Katy a R Pozri príspevok
Registráciu na DU a ZP má už automaticky - zariadi to živnostenský úrad.
Podľa mojej najčerstvejšej skúsenosti....živnostenský úrad oznámi vašu registráciu v živnostenskom registri, ale neprihlási Vás ani do jednej inštitúcii.
Bola som na daňovom úrade pre kartičku DIČ a vraveli mi, že moja s.r.o. nie je registrovaná, že to musí roiť každý sám, lebo prvotná registrácia zo ŽR je len čistým ohlásením!! Je to nová skutočnosť v BAI a verte mi je to nepríjemné, keď nás takto zavádzajú!!! Kto to mal vedieť? Takže odporučím registráciu osobne!!!
0 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Myslim že sa veľmi mýliš, keď si myslíš,že sklenárstvo nepotrebuje používať reg.pokl.Som od fachu a máme ju, veď nie všetko čo sa v sklenárstve predáva je iba služba.Napr. predáš git,predáš sklo,zrkadlo v nezmenenej forme a je to predaj TOVARU, alebo urobíš poličku zo skla a to je -VÝROBOK.Za službu sa považuje napr. zasklenie okna.Takto nám to bolo prezentované v čase keď sa uzákonila povinnosť reg.pokl. Tiež sme sa snažili z toho byť von, no buhužiaľ. Všetci kolegovia v širokom okolí ktorých poznám, majú reg.pokl.
0 0
samokk samokk

samokk je offline (nepripojený) samokk

suhlasim s Tebou, presiel som si este raz zmeny ktore sa tam urobili. Ano mas pravdu jedna sa viac-menej o opracovanie v podstate tovar + sluzby = nas produkt. Dakujem a vela uspechov!
0 0
rotvik1965 rotvik1965

rotvik1965 je offline (nepripojený) rotvik1965

Registracna pokladna?
je treba ked vediem ju, dph nie, typ podnikania fitness centrum. Ked predam pernamentku , fa prijmem od zakaznika na poskytnutie služieb fitness, zakaznik zaplati uhradu v hotovosti, peniaze prijmem do pokladne, vystavim PPD, jednu kopiu dam zakaznikovi?
Ak je to O.K. je tak mozne predavat tovar? Cez internet platba bude na dobierku.
Naposledy upravil rotvik1965 : 07.03.08 at 19:31
0 0
Načítať ďalšie