Zavrieť

Porady

Začiatok podnikania

som zena :-)
Prosim o radu v nasledujucom probleme:
Klient ma ZL vystaveny 17.3.06, rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost 20.3.06 a vznik zivnostenskeho opravnenia je 1.4.06.
V obdobi od asi polovice marca do 31.3.06 ma rozne nakupy - tovar, registracna pokladna, vyroba peciatky, zariadenie predajne a podobne. Mozem uvedene vydavky dat do nakladov?
Usporiadat
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Uhrada fa je uhrada pohľadávky (resp.záväzku),takže úhrada v hotovosti cez príjmový pokl.doklad je v poriadku, praktizuje sa zásada, že dátum dodania nie je totožný s dátumom úhrady(príklad: fa dodanie a vystavenie 15. a úhrada 16)Tu nemusí byť reg.pokl. Platby cez ,pošt.poukáž.,bank.prev.-nie sú platby v hotovosti, tiež nemusí byť reg.pokl. Ale napr.vo fitku sa predávajú rôzne nápoje, prípravky a tie sa platia v hotovosti a to je predaj TOVARU-tu musí byť reg.pokl. Fitká nie sú v zákone o povinnosti používať reg.pokl.menované ako vyňaté .Takže vo všeobecnosti majú povinnosť reg.pokl. pokiaľ príjmajú platby v hotovosti. ÁÁÁ ešte maličkosť ,Ty zákazníkovi vystavíš prijatím peňazí PPD, to si asi len preklepol ten VPD???
0 0
rotvik1965 rotvik1965

rotvik1965 je offline (nepripojený) rotvik1965

PARDON! preklep. Kedze peniaze prijmem tak PPD.
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Chcem sa trošičku vrátiť k začiatku témy, či som to pochopila správne:

pre začiatok poviem, že účtujem v jednoduchom účtovníctve:

- podnikateľ pre dňom začatia živnosti mal výdavky na notárske poplatky, školenia, nájomné - ide o zriaďovacie náklady, ktoré zahrnie do účtovníctva v rámci uzávierkových operácií na konci roka cez ID ako VOZD.

- podnikateľ pred dňom začatia živnosti mal výdavky na nákup tovaru, resp. materiálu - tie zahrnie do účtovníctva dňom začatia živnosti a to ako ID -VOZD kde uvedie súhrnnú sumu týchto výdavkov .. tetno tovar a materiál sleduje na skladových kartách

Pochopila som to správne?!
Naposledy upravil mina311 : 17.03.08 at 14:06 Dôvod: Oprava
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Nikto neporadi?
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

naozaj sa nikto nenajde?!
0 0
Alena_ke Alena_ke

Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

Pozri si ešte raz príspevok #24 a # 26 na str. 3. Materiál a tovar sú "zásoby".
Pozorne čítať a rozmýšľať nad prečítaným - takúto (úprimne a dobre mienenú) radu som už dostala aj ja.
Naposledy upravil Alena_ke : 13.03.08 at 11:46 Dôvod: doplnenie
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

No ano... len som si chcela byť 100%-istá že tomu nerozumiem zle... Aj tak ďakujem.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, neviem kam zaradiť svoju otázku, naša bývalá zamestnankyńa bola pred pol rokom u nás prepustená, je evidovaná na úrade práce. Teraz by si chcela založiť živnosť a získať aj nejakú dotáciu od úradu práce. Našla som zákon 157 a 608/2008 o zamestnanosti, ale nie celkom viem z toho vyjsť. Prosím poradíte mi ktorý paragraf hovorí o možnej dotácie z úradu práce? V tom zákone sa stále hovorí o zamestnávateľovi, ale ona nebude zamestnávať zamestnancov. A ešte jedna prosba, pán Mihál spomínal, že bude poskytovaná aj nejakú dotácia, ktorou sa bude refundovať zdravotné poistenie týchto podnikateľov, ale nikde som to nenašla. prosím poraďte.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

tym zamestnávaním je myslené samozamestnávanie, že už nebudeš uchádzač o zamestnanie, ale SZČO, na úrade práce ti poradia všetko ohľadne vybavenia dotácie, k nej robíš podnikateľský plán, ktorého súčasťou je aj finančný plán, v ktorom uvádzaš ako plánuješ dotáciu využiť, a tam si uvedieš aj platenie odvodov.
.
.
stala sa mi takáto vec, minulý rok jedna moja klientka podala prvýkrát daňové priznanie, zaplatila daň, potom jej bolo na daňovom úrade povedané, že daň nemusela zaplatiť, nakoľko podnikala prvý rok, bola som sa na to spýtať na konzultáciách a jedna pracovníčka na mňa nakričala, že čo má spoločné prvý rok podnikania s platením daní a druhá mi povedala, že je to tak,,,nestretli ste sa s niečím takým
0 0